Wprowadzenie do książki
Jak wygrywać każdy spór
Najprawdopodobniej już na samym wstępie tej książki narażę się części osób, które ją czytają. No cóż, tak bywa . Nie będzie to pierwszy i zapewne także nie ostatni raz. Jestem przyzwyczajona do tego typu sytuacji. Być może właśnie dlatego poproszono mnie 0 napisanie tej książki. Ma ona bowiem dostarczyć czytelnikowi pewnej wiedzy, a także zachęcić go do podjęcia refleksji nad tymi obszarami jego życia osobistego, które w przeważającej mierze dotyczą komunikacji międzyludzkiej oraz możliwości rozwiązywania sporów będących integralną częścią życia każdego z nas.
Oczywiście nie mam zamiaru nikogo pouczać, a tym bardziej pisać, co dobre, a co złe. Może jednak zdarzyć się tak, że tematy poruszane w tej książce oraz przedstawione w niej liczne strategie i techniki radzenia sobie w określonych sytuacjach nie znajdą aprobaty w oczach czytelnika.
I jest to jak najbardziej zrozumiałe. Każdy z nas ma bowiem prawo do innego odbioru świata. Osobiście śmiem twierdzić, że nasze życie to jeden wielki „matrix”. Żyjemy w tym samym świecie, ale możemy odbierać go w różny sposób. Każdy z nas tworzy swoją indywidualną mapę życia, a co za tym idzie, obiera różne strategie działania w kontakcie z drugim człowiekiem. Zycie to nieustająca gra, w której narzędziem są argumenty. To ciągłe wykorzystywanie sztuki perswazji w celu przekonania rozmówcy do swoich racji. I nie ma znaczenia, czy mówimy o sferze życia prywatnego, czy relacjach biznesowych, w których pozostajemy na co dzień. Jedno jest niezmienne — w przyrodzie zawsze wygrywa silniejszy lub ten, kto wykaże się większym sprytem.
Dlatego wyłącznie od Ciebie zależy, co z tej książki wykorzystasz dla siebie. Można porównać ją do dobrze wyposażonej skrzynki z narzędziami. W chwili kiedy coś szwankuje, coś wymaga naprawy bądź ulepszenia, w zależności od potrzeby sięgasz po właściwe narzędzie. I taka jest rola tej książki. Wybierz z niej to, co najbardziej istotne i cenne dla Ciebie. Aby to zrobić, musisz uświadomić sobie, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne pod kątem sporów, w jakich uczestniczysz. Dlatego też już na starcie zadaj sobie pytanie „Co jest dla mnie ważne w konfliktowej sytuacji?”. Jeżeli uznasz, że zależy Ci na porozumieniu, poprawie stosunków z otoczeniem oraz konstruktywnym rozwiązywaniu sporów, zapraszam Cię do skorzystania z opisywanych przeze mnie technik oraz narzędzi i przetestowania ich, tak abyś w przyszłości, uczestnicząc w jakimkolwiek sporze, mógł osiągnąć zamierzony cel.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Anna M. Łabuz
-
Liczba stron:
160
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-8268-3
-
Rok wydania:
2022