Wprowadzenie do książki
Jak zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu
W niniejszej książce chcemy Państwu pokazać, że zdrowszy tryb życia nie jest równoznaczny z zachowaniem surowej wstrzemięźliwości i samoumartwianiem się. Zdrowe życie nie wyklucza przyjemności spożywania smacznych i nowych potraw, a odpowiednio połączone przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia. Zdrowie w zamian za cierpienie? Byłoby to sprzeczne z założeniami książki. Kto chciałby wprowadzić na stałe do swojego trybu życia drakoński reżim dietetyczny tylko ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości ryzyka groźnej choroby?
Zamierzamy Państwu udowodnić, iż proces dążenia do wyznaczonego celu może być przyjemny. W pierwszej części książki opisujemy narządy objęte chorobą - serce i mózg. Nasza sprawność - wskazówki będą pomocne w wyborze najodpowiedniejszej dla każdego formy ruchu. Aktywność fizyczna podniesie ogólną sprawność naszego organizmu.
Opisaliśmy także techniki relaksacyjne oraz pomoce motywacyjne, które wpływają na lepsze samopoczucie psychiczne. Kierując się instrukcjami z przewodnika żywieniowego, do naszego menu wprowadzimy równocześnie zdrowie i smak.
Według błędnego, jednakże wciąż aktualnego stereotypu zawał serca i udar mózgu zalicza się do typowo „męskich chorób". Tymczasem w Europie i Stanach Zjednoczonych odsetek kobiet umierających na skutek schorzeń serca jest większy niż suma ich zgonów spowodowanych przez nowotwory, cukrzycę i wypadki drogowe. W osobnym rozdziale postaramy się przybliżyć właściwości chorób naczyń u kobiet.
Głównym założeniem tego rozdziału jest naświetlenie niedocenianego ryzyka występowania opisywanych chorób u kobiet, jednakże przedstawione zasady utrzymania sprawności fizycznej i duchowej oraz zdrowego odżywiania dotyczą zasadniczo zagrożonych przedstawicieli obu płci.
Istnieje cała gama środków służących polepszaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. Nasza pierwsza wskazówka brzmi: nie brać na siebie zbyt wiele. Kiedy podczas lektury niniejszego poradnika odniesiemy wrażenie, że już od jutra musimy zrezygnować z każdego papierosa i każdej szklanki piwa, codziennie uprawiać przez godzinę jogging, wyeliminować stres i odżywiać się przy tym wyłącznie warzywami, przywołajmy w wyobraźni jeszcze raz obraz góry lodowej. Porównajmy nasze zdrowie z oceanicznym parowcem, którego ster trzymamy w rękach. Jeżeli chcemy uchronić statek przed zderzeniem, musimy zmienić jego kurs. Jednakże duży statek nie pokona ostrych zakrętów. Zmienia kierunek tras powoli, stopień za stopniem.
Trzeba iść do przodu małymi, ale konsekwentnymi krokami. Zamiast robić sobie wyrzuty z powodu niezrealizowania zbyt wygórowanych celów, bądźmy dumni z każdego sukcesu. Wtedy już wkrótce, oglądając się wstecz, zobaczymy górę lodową, powoli znikającą za widnokręgiem.
Nie zawsze możliwe jest unikanie fachowych pojęć. Osoba zainteresowana znajdzie szczegółowe wyjaśnienie ich znaczenia w słowniczku w części praktycznej przewodnika. Zapraszamy do uważnej lektury oraz zdecydowanego działania. Wszystkim, którzy wybiorą właściwy kierunek rejsu, życzymy wielu sukcesów.
prof. n. med. Helmut Wollschlaeger Joerg Ruch
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Helmut Wpllschlaeger
-
Tytuł oryginału:
Aktiv gegen Herzinfarkt und Schlaganfall: Gesünder leben und Spaß
-
Liczba stron:
158
-
Wymiary:
165x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-60466-50-6
-
Tłumacz:
Dominika Nawrocka Musiał, Maciej Goniewicz
-
Rok wydania:
2009