Wczytuję dane...
KOD: 978-83-615-3833-2
Autor: Dudek Zenon Waldemar
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788361538332
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Eneteia

Wprowadzenie do książki

Jungowska psychologia marzeń sennych

  Psychologia Junga zachęca do badania snów dla poznania siebie, zanim sięgniemy po środki sztuczne lub ryzykowne. Ignorowanie księgi snów, jak mówi o tym mądry Talmud Żydów, jest jak odkładanie nieprzeczytanego listu. Faktem jest, że wskutek inwazji telefonów, przestaliśmy pisać listy. Przeciętny sen jest co najmniej tak cenny jak średni film, gdyż dzieje się w naszej rzeczywistości, w naszym czasie; jest komentarzem naszego osobistego, a nie abstrakcyjnego, wyimaginowanego życia. Filmy wciągają nas często w scenariusz oderwany od podstaw życia psychicznego, sny natomiast umożliwiają kontakt ze zbiorową mądrością przodków. Nie zmienia to faktu, że dzięki filmom i telewizji wracamy ponownie do świata wyobraźni, baśni i mitycznych opowieści.
   Piszę tę książkę z nadzieją, że zachęci ona do poświęcenia większej uwagi snom, nawet kosztem czasu, jaki zajmuje telewizja, wideo czy film. Praca ta stanowi wstęp do integralnej psychologii snów opartej na koncepcjach Junga. Dla uzupełnienia wiedzy o psychologicznych poglądach Junga odsyłam do pozycji oryginalnych, wydanych już w wersji polskojęzycznej, oraz do opracowań jego teorii, w tym nowego wydania Psychologii integralnej Junga (Dudek, 2006c) i akademickiego opracowania Podstawy psychologii Junga Dudek, 2002c). Książka niniejsza powstała na bazie doświadczeń z pracy psychoterapeutycznej, w której opieram się w dużym stopniu na analizie marzeń sennych pacjentów. Bogaty materiał zebrałem od czytelniczek Kobiety i Życia, gdzie publikowane były moje felietony na temat marzeń sennych (1993-1994). Niektóre tematy, które były tam poruszane, znalazły się w tej książce. Również redakcja Na żywo przekazała mi marzenia senne swoich czytelń ików w okresie naszej współpracy w 1996 roku. Jestem wdzięczny pacjentom i bliskim, którzy udostępnili mi swoje sny.
   W niniejszej monografii skoncentrowałem się na przedstawieniu podstawowych zagadnień obejmujących różne wymiary psychologicznego funkcjonowania człowieka, wychodząc z perspektywy psychologii Jungowskiej i własnych doświadczeń psychoterapeutycznych. Moim celem było ukazanie złożonej i bogatej sylwetki człowieka, jaka odsłania się za kurtyną marzeń sennych. Mam nadzieję, że książka okaże się przydatna zarówno dla osób nieobe-znanych z teoriami psychologicznymi, a zainteresowanych poznawaniem własnej psychiki, jak też dla praktykujących psychologów psychoterapeutów, którzy zechcą poszerzyć swoją wiedzę o Jungowskie i postjungowskie ujęcie problemu.

Zenon Waldemar Dudek

Szczegóły

 • Autor: 

  Dudek Zenon Waldemar

 • Objętość: 

  400

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  165x235

 • ISBN: 

  978-83-615-3833-2

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...