Wczytuję dane...
KOD: 56326502689KS
Autor: Freud Sigmund
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788386989133
Koszt wysyłki: Wysyłka gratis ORLEN Paczką
Wydawca: kr
Trzeci tom Dzieł Sigmunda Freuda obejmuje wybór pism przedstawiających psychoanalityczne interpretacje psychologicznych procesów życia codziennego: dowcipu, komiki, humoru, sprośności, niesamowitości, pamięci i zapominania. Prace Dowcip i jego stosunek do nieświadomości oraz Hu mor przedstawiają metody zyskiwania rozkoszy z aktywności psychicznej w procesie powstawania dowcipu: rozkosz, utracona w wyniku procesu dojrzewania, musi zostać przywrócona człowiekowi jako euforia płynąca z przywołania nastroju dzieciństwa, który odnajdujemy w niepohamowanym śmiechu towarzyszącym dowcipowi, humorowi i sprośności.
Te same założenia, jakie legły u podstaw Dowcipu, wykorzystuje Freud w studium O przeciwnym sensie prasłów, dowodzi, że ambiwalencję psychologiczną, charakterystyczną dla procesu powstawania marzenia sennego i dowcipu - ambiwalencję wynikającą z gry rozkoszy i braku rozkoszy - znaleźć można również w procesie powstawania słów używanych w najstarszych językach ludów cywilizowanych, paradoksalnie jednoczących w sobie dwa przeciwstawne znaczenia, informujące o występowaniu jakiejś cechy i o jej braku.
W pracy pt. Niesamowite Freud pokazuje uczucie niesamowitości jako wyraz procesu przywołującego dziecięcy lęk przed niezamierzonym powrotem tego samego, lęk przed sobowtórem, który - choć nosi wszelkie cechy podmiotu - przecież nie jest nim samym, jest bowiem niesamowity. Także ów lęk nosi wszelkie cechy ambiwalencji, bo chociaż w postaci sobowtóra rozpoznajemy to, co znane - i z tego czerpiemy rozkosz rozpoznania - to jednak znajdujemy w niej również to coś, co nie należy do nas: niesamowite.

Spis treści:
Dowcip i jego stosunek do nieświadomości
A. Część analityczna
I. Wprowadzenie
II. Technika dowcipu
III. Tendencje dowcipu
B. Część syntetyczna
IV. Mechanizm rozkoszy a psychogeneza dowcipu
V. Pobudki dowcipu. Dowcip jako proces społeczny
C. Część teoretyczna
VI. Stosunek dowcipu do marzenia sennego i do nieświadomości
VII. Dowcip i rodzaje komiczności
Romans rodzinny neurotyków
O przeciwnym sensie prasłów
W kwestii psychologii gimnazjalisty
Niesamowite
Humor
List do Romain Rollanda
Bibliografia
Nory redakcyjne
Nota o autorze
Indeks osób

Szczegóły

 • Autor: 

  Freud Sigmund

 • Objętość: 

  296

 • Oprawa: 

  Miękka ze skrzydełkami

 • Format: 

  15.0x21.0cm

 • ISBN: 

  9788386989133

 • Rok wydania: 

  2012

 • Tematyka: 

  Psychologia

 • Wydanie: 

Polecamy