W Tajnej Służbie Jak Polski Wywiad Dał Aliantom Zwycięstwo w Afryce Północnej
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-621-3
Autor: Mieczysław Słowikowski
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

W Tajnej Służbie. Jak Polski Wywiad Dał Aliantom Zwycięstwo w Afryce Północnej

   Sensacyjne wspomnienia gen. Mieczysława Słowikowskiego, pseudonim "Rygor"- jednego z najlepszych polskich szpiegów, który w czasie II wojny światowej stworzył najważniejszą i najlepiej zorganizowaną z ekspozytur polskiego wywiadu.

   Sensacyjne wspomnienia generała Mieczysława Słowikowskiego pseudonim "Rygor"

   Oficer przedwojennej "Dwójki" po klęsce Francji z własnej inicjatywy organizuje świetnie działające szlaki przerzutowe dla polskich żołnierzy chcących kontynuować walkę w Anglii.

   Od maja 1941 do września 1944 r. jest szefem ekspozytury polskiego wywiadu w Afryce Północnej, gdzie współpracuje m.in. z majorem Ciężkim, członkiem zespołu, który złamał szyfry Enigmy. Pod przykrywką zamożnego biznesmena prowadzi śmiertelnie niebezpieczną grę z władzami Vichy i niemieckimi tajnymi służbami. Wraz ze swymi agentami zbiera informacje, które okazały się kluczowe dla sukcesu operacji "Torch" - lądowania aliantów w Afryce Północnej 8 listopada 1942 r.

   W ocenie Londynu major Słowikowski stworzył najważniejszą i najlepiej zorganizowaną  z ekspozytur polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej. Mimo że w czasie wojny Amerykanie i Anglicy przyznali "Rygorowi" wysokie odznaczenia, przez dziesiątki lat jego osiągnięcia przypisywali własnym służbom, a sam bohater - uznany w komunistycznej Polsce za zdrajcę - zmarł w zapomnieniu jako londyński emigrant.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Mieczysław Słowikowski

 • Liczba stron: 

  568

 • Wymiary: 

  150x225

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7510-621-3

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy