Śladami Gąsienic 1 Dywizji Pancernej
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-64452-11-6
Autor: Jan Marowski
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: mireki

Wprowadzenie do książki

Śladami gąsienic 1 Dywizji Pancernej

Wieczorem ruszyliśmy.
   O północy otarł się konwój o bielejące w poświacie księżyca białe skały Dovru. Cisza na pokładzie była zupełna. „Samhouston” drżał lekko rytmem swych maszyn i podążał za cieniem poprzednika. Na pryczach i hamakach spali, zmęczeni wrażeniami dnia, żołnierze. Nieliczni wylegli na pokład i szeptem dzielili się każdym spostrzeżeniem.
   Na tle nieba co chwila pojawiały się - znacząc swą drogę pióropuszem ognia - nowe bomby. Na angielskim brzegu witała je, broniąca dostępu do wyspy, artyleria przeciwlotnicza, dając niezapomniane widowisko.
    Obok mnie kapitan Wołyncewicz, zawsze pełen humoru doktor, zastępca dowódcy oddziałów sanitarnych, szeptem udowadniał rotmistrzowi Czulakowi, że - jego zdaniem - winien się wyzbyć nerwów, stosując metodę doktora Kneippa. Dosadne słowa, malowniczo obrazujące zabiegi, związane z aplikowaniem wskazanej metody, dolatywały gęsto do moich uszu, budząc mimowolny uśmiech.

   Włączono nas do kanadyjskiego II Korpusu. Dowództwo korpusu stało przed nami, wysunięte w kierunku Caen. Droga była wytyczona tablicami z klonowym liściem - „Mapie Leaf ”.
  Pojechaliśmy do nich natychmiast.
   Rozległa łąka, przy drodze szereg białych krzyżów, wśród których jeden większy, okazalszy, na grobie brygadiera, artyłe-rzysty. Duże namioty: biura, poczekalnie, kuchnie, kasyna, prywatne mieszkania. Za namiotami karawany - wygodnie urządzone, mieszkalne wozy starszych stopniem oficerów.
   Dowódcą II Korpusu był młody, energiczny Kanadyjczyk generał Guy Simonds.

Szczegóły

 • Autor: 

  Jan Marowski

 • Objętość: 

  352

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  145x205

 • ISBN: 

  978-83-64452-11-6

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy