Wprowadzenie do książki
Biegaj zdrowo
Doktor Lewis G. Maharam po prostu kocha swój zawód. Nie ulega wątpliwości, że zawsze chciał być lekarzem medycyny sportowej. Widać to po tym, jak świecą mu się oczy, gdy opisuje ciągłe wysiłki w celu ochrony zdrowia tysięcy biegaczy, czyli zadanie, którego regularnie podejmuje się jako dyrektor medyczny największych biegów ulicznych w całych Stanach Zjednoczonych.
W pracy doktor Maharam (popularnie nazywany Rock Doc, bo tak o nim mówimy ze względu na funkcję przy serii biegów Rock’n’Roll) nieustannie dopieszcza swoje protokoły postępowania, wpada na nowe pomysły dotyczące organizacji szpitala polowego i punktów pomocy medycznej, a także, dla dobra pacjentów, wprowadza innowacje we własnych metodach. Jego drobiazgowość oraz praktyczne podejście do informowania i leczenia biegaczy, połączone ze zdrowym rozsądkiem, powodują, że wyjątkowo sprawdza się jako autor książek. W bieganiu chodzi o wytrwałość i parcie do przodu. Rock Doc ma narzędzia i rozum, dzięki którym może nam w tym pomagać.
Kilka lat temu mieliśmy okazję wspólnie stanąć na scenie podczas expo maratonów Rock’n’Roll. Udzielaliśmy porad i, kiedy skończyłem odpowiadać na jedno z pytań od publiczności, Doc szepnął do mnie: „Niesamowite, jak część wyczynowych sportowców, na przykład ty, intuicyjnie wie, co robić w związku z treningiem i kontuzjami”. Schlebiło mi to, ale również uświadomiło, że rola doktora Maharama polega w dużej mierze na interpretacji oraz rozpowszechnianiu pozyskanej wiedzy, a ponadto na dbałości o to, by sportowcy, którzy nie potrafią tak dobrze wsłuchać się w swój organizm, wciąż byli w stanie zmaksymalizować swoje szanse na sukces.
Ton poniższej książki może zaskakiwać. Nie jest to sucha prezentacja kliniczna. Nie jest to także mała encyklopedia dolegliwości i metod leczenia, chociaż - żeby było jasne -choroby i przypadłości, z którymi mierzą się biegacze, zostały szczegółowo opisane i objaśnione, podobnie jak zalecane rozwiązania. O wyjątkowości tej książki stanowi mnóstwo indywidualnych historii opisywanych przez doktora, które poznał dzięki praktyce medycznej w Nowym Jorku oraz podczas pracy w terenie. Opowieści te obrazują proces diagnozowania i leczenia pacjentów. To tak, jakby obok czytelnika usiadł jego osobisty lekarz i zarazem dobry przyjaciel i tłumaczył, co się dzieje oraz co należy robić. Rady dotyczące środków zapobiegawczych są treściwe, a sposób prezentacji pozwala łatwo je zapamiętać.
Urazy biegowe potrafią być skomplikowane, ale nawet w medycynie sportowej najprostsze wytłumaczenie i kuracja często dają najlepszy efekt. Oto lekarz, który podpowie wam, jakie pytania zadać w gabinecie medycznym, jeśli chce się pozostać aktywnymi i w pełni zdrowia.
Podczas wspólnych spotkań biegacze lubią rozmawiać o treningu, ostatnich zawodach i oczywiście o kontuzjach. Nikt, kto planuje długo prowadzić sportowy tryb życia, nie znajdzie lepszej książki - ani jako lektury, ani jako poradnika, który warto mieć zawsze pod ręką na wszelki wypadek.
Frank Shorter zapoczątkował pierwszy amerykański boom na bieganie, gdy na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku zdobył złoty medal w maratonie. Cztery lata później w tej samej konkurencji został wicemistrzem olimpijskim. Panował nie tylko na dystansie maratońskim. Jest pięciokrotnym mistrzem Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 tysięcy metrów i ma na koncie jeszcze 20 innych krajowych tytułów mistrzowskich. Jako absolwent Yale oraz prawa na University of Florida Shorter współpracował przy tworzeniu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej, a w latach 2000-2003 był jej przewodniczącym. W1984 roku został uhonorowany wpisem do prestiżowego United States Olympic Hall of Fame.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Lewis G. Maharam
-
Tytuł oryginału:
Running Doc's Guide to Healthy Running: How to Fix Injuries, Stay Active, and Run Pain-Free
-
Liczba stron:
324
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-930794-6-9
-
Tłumacz:
Karolina Dąbrowska
-
Rok wydania:
2013