Wprowadzenie do książki
Dlaczego ze sobą sypiamy?
Dlaczego partnerzy tracą dla siebie atrakcyjność erotyczną? Dlaczego entuzjazm seksualny zmniejsza się wraz z upływem lat? Dlaczego tak wiele, wydawałoby się, dobrych małżeństw ulega jednak rozpadowi? Dlaczego dwoje ludzi tak często czuje, że w ich życiu seksualnym czegoś brakuje? Dlaczego miłość fizyczna nie każdemu daje taką radość, jakiej oczekuje?
Wierzymy, że odpowiedź na powyższe pytania zawiera się w fakcie, iż sypialnia stanowi swoiste pole walki. Freud utrzymywał, że wiele ludzkich zachowań jest motywowanych przez stłumione potrzeby seksualne. My zaś twierdzimy, że duża część naszych zachowań seksualnych ma u swych podstaw stłumione i ukryte potrzeby nieseksualne. Uprawiamy seks, gdy tak naprawdę chcemy i potrzebujemy czegoś innego, na przykład czułości, intymności, towarzystwa, ucieczki od stresu i nudy lub wyładowania złości. Satysfakcja i przyjemność czerpane z aktu seksualnego muszą być dzielone pomiędzy wszystkie te potrzeby. W ten sposób żadna z nich nie zostaje w pełni zaspokojona, bo wszystkie walczą o swój udział.
Zjawisko to ma dwie konsekwencje. Gdy miłość fizyczna traci naturalną moc dostarczania przyjemności, partnerzy zaczynają sądzić, że fakt ten ma swe źródło w problemach natury seksualnej. Tym samym tracą z oczu emocjonalną kwestię tego zjawiska, skazując się na powtarzanie wciąż tej samej walki. W końcu rezygnują ze związku, który można było ocalić.
Wydaje się nam, że w naszej książce omówiliśmy wystarczająco wiele teorii i podaliśmy tak dużo przykładów, by mogła służyć jako obszerny poradnik dla terapeutów, doradców i nauczycieli oraz by można było wykorzystywać ją na kursach wprowadzających w tematykę ludzkiej seksualności. Może także stanowić podręcznik dla rodziców, którzy chcą uświadomić swoim nastoletnim dzieciom istnienie nieseksualnych pobudek dla seksualnych zachowań.
W czasie dorastania formują się podstawy naszego życia seksualnego. Powstałe w tych ważnych latach złe nawyki będą niewątpliwie wnoszone w dorosłość. Nieświadomość tego, jak nadużywana bywa miłość fizyczna, może skazać młodych ludzi na lata neurotycznego seksu.
Książka nasza jest podzielona na trzy części. W części pierwszej (rozdziały 1-18) objaśniamy, jak potrzeby emocjonalne niema -jące charakteru seksualnego ograniczają przyjemność i satysfakcję płynącą z kontaktów fizycznych. Przedstawiamy siedemnaście nieseksualnych motywów aktywności seksualnej człowieka. Na końcu każdego rozdziału sugerujemy kilka zachowań, które mogą zapobiegać lub minimalizować problemy wywołane przez każdy z nich.
W części drugiej (rozdziały 19-21) opisujemy, jak dochodzi do wykorzystywania seksu w celu zaspokojenia nieseksualnych potrzeb i przedstawiamy niebezpieczeństwa kontynuowania takich zachowań.
Część trzecia (rozdziały 22-25) uczy, jak uprawiać seks dla seksu. Zawiera ona:
- test pomocniczy w analizowaniu własnego pożycia seksualnego i dostrzeganiu ukrytych motywów, które nieświadomie przemycamy do naszej sypialni;
- tabelę, w której wymieniono różnice między seksem a miłością;
- dyskusję na temat mitu „łóżkowej osobowości”;
- dyskusję na temat różnic między przyjemnością a satysfakcją oraz między powstrzymywaniem się a blokowaniem;
- listę korzyści, które można osiągnąć, realizując nieseksualne potrzeby poza sypialnią.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Patricia Garwood,Frank Hajcak
-
Tytuł oryginału:
Hidden bedroom partners
-
Liczba stron:
214
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7489-081-6
-
Tłumacz:
Małgorzata Trzebiatowska
-
Rok wydania:
2008