Kosynierzy Warszawscy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-64452-19-2
Autor: Kazimierz Węgrzecki
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: mireki

Wprowadzenie do książki

Kosynierzy warszawscy. Historia 303 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego

   Materiał z kronik traktuję jako materiał dokumentarny; naświetlający wydarzenia w chwili ich zaistnienia - po upływie lat nie mogłyby one być w żaden sposób tak wiernie odtworzone. Wielu z piszących już nie żyje, ale ich dorobek - w jakiejkolwiek byłby on postaci - przechodzi jako niezmienny składnik historii.
   W przyszłości korzystanie z urzędowych akt Dywizjonu będzie trudniejsze, będzie to już sprawa bardziej skomplikowana. Bowiem część z nich, w szczególności korespondencja w języku angielskim, została zniszczona przez spalenie na podstawie zarządzeń i instrukcji Ministerstwa Lotnictwa (Air Ministry), część zaś przekazano do archiwum w czasie likwidacji polskich jednostek lotniczych. Urzędowa korespondencja z polskimi władzami lotniczymi tylko w bardzo małej części została zniszczona, resztę przekazano do muzeum, akta zaś polskiego dowództwa lotnictwa, dotyczące całego naszego lotnictwa, prawdopodobnie przejęło Stowarzyszenie Lotników Polskich.
   Historię Dywizjonu tworzyli wszyscy jego członkowie i jakkolwiek każdy z nich wiele przyczynił się do jej świetności, to jednak trudno było pisać o wszystkich imiennie. Chodziło mi przede wszystkim o przedstawienie historii Dywizjonu jako jednostki bojowej i myślę, że zebrany tu materiał odtwarza dość dokładnie obraz życia Dywizjonu w czasie jego wysiłku wojennego, a jednocześnie daje ogólne pojęcie o lotnictwie myśliwskim, które choć poza krajem, zdołało rozwinąć się do tego stanu, o jakim kiedyś marzyliśmy w Polsce.
   Poruszone są tu również sprawy, które zdawać by się mogło, nie mają nic wspólnego z Dywizjonem - a jednak są to sprawy, które dotyczą nas wszystkich żołnierzy i dlatego się tu one znalazły.
   Tytuł Kosynierzy warszawscy pochodzi od kos skrzyżowanych na Odznace Bojowej Dywizjonu. Z racji tej odznaki, jak też z powodu dobrej kośby (powietrznej), członków 303. Dywizjonu nazywano powszechnie kosynierami” albo „kościuszkowcami”, a że ci „kościuszkowscy kosynierzy” są Dywizjonem Warszawskim, stąd „kosynierzy warszawscy”, w odróżnieniu od historycznych kościuszkowskich kosynierów krakowskich.
  Gdy chodzi o znaną mi literaturę dotyczącą 303. Dywizjonu, to w języku angielskim została wydana książka Wings over Poland. The story of the 7th Kościuszko Sąuadron of the PolishAir Force Service 1919, 1920, 1921, napisana przez Kennetha Malcolna Murray’a. Jest to historia walk stoczonych w latach 1919-1920 przez 7. Eskadrę Kościuszkowską, której tradycje przejął 303. Dywizjon, stanowiąc jej ciąg dalszy. W okresie zaś tej wojny napisana została książka w języku polskim (przełożona na angielski) przez Arkadego Fiedlera pt. Dywizjon 303. Są to dzieje walk Dywizjonu w okresie Battle of Britain.
  Natomiast książka Kosynierzy warszawscy - jeśliby kiedykolwiek ujrzała światło dzienne - będzie mówić o całym okresie wysiłku wojennego 303. Dywizjonu w czasie II wojny światowej (1940-1945).

Kazimierz Węgrzecki
Framlingham, 31 grudnia 1946 roku

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Kazimierz Węgrzecki

 • Liczba stron: 

  600

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-64452-19-2

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy