Wprowadzenie do książki
Moje pory roku
Laura podpierana przez kolegę wgramoliła się do zatłoczonego autobusu. Jeden z pasażerów spontanicznie zareagował: „Inwalidka! Trzeba zrobić miejsce...”. Kolega Laury równie szczerze odpowiedział: „Jaka inwalidka? To przecież Laura!”.
Tak, Laura, mimo swojej niepełnosprawności, nie jest inwalidką. Chociaż nie jest też zwyczajną kobietą. Laura jest wyjątkowa, niezwykła, jedyna na świecie!
Urodziła się z czterokończynowym niedowładem na skutek dziecięcego porażenia mózgowego. Od pierwszych dni życia była poddawana intensywnej rehabilitacji, z której będzie korzystała już zawsze.
wielu swoich pełnosprawnych rówieśników, którzy łatwiej radzą sobie z pokonaniem schodów niż z innymi problemami. Skończyła studia, podjęła pracę, kupiła mieszkanie w Warszawie, podróżuje po świecie, szczególnie do ulubionych Włoch. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.
Można długo wyliczać jej sukcesy, ale są to tylko zewnętrzne przejawy pokonywania niepełnosprawności. Prawdziwa wałka często jest niewidoczna, gdyż toczy się we wnętrzu człowieka. Ta książka jest próbą podzielenia się z Czytelnikiem tym trudnym, a zarazem pasjonującym doświadczeniem.
Laura w konfrontacji z fizyczną niemocą przeżyła wiele trudnych chwil. Trudno pogodzić się z faktem, że pewnej granicy nie można pokonać, dysponując nawet najlepszą opieką medyczną. Zdecydowany proces wychodzenia z niepełnosprawności zaczął się w chwili, gdy uznała, że są w życiu sytuacje, gdy po prostu jest bezradna i zdana na innych. Kolejnym krokiem w stronę uzdrowienia było pokorne proszenie o pomoc i ratunek - przede wszystkim Boga, który mieszka nie gdzieś daleko, ale w sercu człowieka.
Można łatwo ulec pokusie, żeby w innych ludziach widzieć przede wszystkim zło. A jednak w każdym człowieku, nawet w tym najgorszym, jest zasiane ziarenko dobra. Ono zaczyna wzrastać i kiełkować, gdy zostanie zauważone. Niekiedy trzeba dać komuś szansę, aby podzielił się swoim maleńkim dobrem.
Laura otrzymała cenny dar uruchamiania w spotykanych ludziach ukrytych pokładów dobroci. Wokół niej pojawiło się wiele osób, które stały się dla niej bliskimi przyjaciółmi. Poznała smak ludzkiej przyjaźni, kiedy jeden dla drugiego jest wsparciem.
Autobiografia Laury to okazja, by spojrzeć na świat oczami kogoś zmagającego się na co dzień z przeszkodami, o których większość z nas nie ma pojęcia. Ile wysiłku trzeba włożyć, żeby przejść z kuchni do łazienki, a ile satysfakcji płynie z tego, że udało się to zrobić. Radość człowieka całkowicie zależnego od Opatrzności, cieszącego się z małych rzeczy.
Ta książka może stać się inspiracją dla tych, którzy chcą podjąć walkę ze swoją, widoczną, a może ukrytą, niepełnosprawnością. Przykład Laury pokazuje, że cierpienie paradoksalnie może dać siłę, może rzeczywiście wzmocnić i uszlachetnić. Może stać się punktem wyjścia w stronę szczęśliwego, pogodnego życia. A zmartwienia i troski, które przecież nikogo nie ominą, będą tylko przyprawą nadającą życiu lepszy smak.
Sylwester Szefer
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Laura Izabela Jurga
-
Liczba stron:
248
-
Wymiary:
130x200
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-63621-89-6
-
Rok wydania:
2014