Wczytuję dane...
KOD: 83-89375-94-X
Autor: Gilles Van Grasdorff
Dostępność: 24 godzin
EAN: 838937594X
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Biografia XIV Dalajlamy

   Charyzmatyczna osobowość Dalajlamy i jego działania na rzecz światowego pokoju doprowadziły do przyznania mu w 1989 roku pokojowej Nagrody Nobla. Jego moralny autorytet w świecie czyni z niego pierwszoplanową postać współczesności. Paradoksalnie jednak politycznego przywódcę Tybetańczyków otacza wiele tajemnic.
   Kim jest? Jaką rolę w dojściu do władzy Dalajlamy odegrała jego rodzina? Jego matka jest nadal szanowaną przez Tybetańczyków postacią. Ale czy jego ojciec również? Czy umarł śmiercią naturalną, czy może został zamordowany? Czy seksualne fantazje regenta oraz przesiąknięte chciwością otoczenie Dalajlamy doprowadziły do upadku Dach Świata? Jaką rolę odegrały chińskie służby specjalne i amerykańska CIA w Krainie Wiecznych Śniegów? Jakie były ich działania, kłamstwa, na czym polegała ich niejednoznaczna postawa? Dlaczego rząd tybetański na uchodźstwie nigdy nie został uznany przez rządy innych krajów?     Co stanie się z Tybetem, gdy odejdzie obecny jego przywódca XIV Dalajlama?
    Książka ta, pełna nigdy dotąd niepublikowanych informacji i rozmów z wieloma ważnymi osobistościami, w tym z samym Dalajlamą, przynosi sensacyjne wiadomości i jest zaproszeniem do zadania sobie pytań na temat przyszłości narodu i cywilizacji, które znajdują się na skraju przepaści.

   Gilles Van Grasdorff jest dziennikarzem, wielkim znawcą Tybetu. Napisał dotąd dwanaście książek na ten temat, w tym wywiad-rzekę z Dalajlama^ i wraz z osobistym lekarzem XIV Dalajlamy Tajemnice medycyny tybetańskiej. Ten wnikliwy szkic biograficzny jest owocem dziesięciu lat prowadzonych przez autora badań.

   Autor, który zadał sobie wiele trudu, by dotrzeć do różnych źródeł, zsyntetyzować zebrane informacje i ująć je w przystępną dla przeciętnego czytelnika formę, próbuje w zdystansowany i obiektywny sposób nakreślić polityczna^ historię Tybetu minionego wieku. Jest to książka trudna zarówno dla buddystów, którym przychodzi zmierzyć się z najmniej chlubnymi kartami historii buddyzmu tybetańskiego, jak też dla osób o wyidealizowanych przekonaniach, kojarzących „Krainę Wiecznych Śniegów" wyłącznie z głęboką duchowością sielankowym życiem na łonie natury.

  Ta kontrowersyjna, ale i wartościowa książka jest zimnym prysznicem, a zarazem przestroga^ dla zachodnich buddystów; przestrogą przed popadnięciem w nieprzejrzyste działania, przed prowadzącym do nadużyć religijnym hierarchizmem oraz przed wikłaniem się w niejasne polityczne intrygi, które są tak obce najgłębszemu przekazowi nauk Buddy.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Gilles Van Grasdorff

 • Tytuł oryginału: 

  Le dalaï-lama : la biographie non autorisée

 • Liczba stron: 

  450

 • Wymiary: 

  170x240

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-89375-94-X

 • Tłumacz: 

  Zofia Piątkowska Wolska

 • Rok wydania: 

  2005

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...