Wczytuję dane...
KOD: 978-83-283-0902-9
Autor: Gever Tulley, Julie Spiegler
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788328309029
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

50 niebezpiecznych zabaw, których nie powinieneś zabraniać dziecku

  Wyobraź sobie otoczenie, w którym wszystkie kanty przedmiotów zostały zaokrąglone, wszystkie noże zostały pochowane, gdzie wokół drzew i dołków ustawiono barierki ochronne, gdzie wszystkie podłogi mają powierzchnię antypoślizgową, a ostre nożyczki udostępniane są tylko tym, którzy posiadają prawo jazdy. Czy taki świat jest bezpieczniejszy? Czy nasze dzieci będą w takim otoczeniu całkowicie chronione? Czy będziesz mógł nareszcie wypuścić je na podwórko, aby mogły pobawić się i wyszaleć, tak jak to robiliśmy my, kiedy sami byliśmy dziećmi? Czy ich młode umysły będą wypełnione pomysłami i niezwykłymi marzeniami podczas wspinaczki na antyalergiczne struktury przeznaczone do zabawy? Czy pod wpływem plastikowych zabawek ich dziecięca wyobraźnia puści wodze fantazji tak samo, jak to miało miejsce wtedy, gdy sami, będąc dziećmi, trzymaliśmy w dłoniach pokrzywiony patyk i patrzyliśmy na niego z radością? Czy możemy spokojnie spuścić dzieci z oczu, mając pewność, że nawigacja wbudowana w ich telefony komórkowe pozwoli im bezpiecznie wrócić do domu?

   To oczywiste, że musimy chronić dzieci przed niebezpieczeństwem — to nasz społeczny obowiązek względem nich. Jeśli jednak ochrona staje się nadopiekuńczością, nie wypełniamy naszego społecznego obowiązku, ponieważ nie uczymy dzieci samodzielnej oceny ryzyka. Musimy zatem pomóc im zrozumieć różnicę pomiędzy tym, co nieznane (lub słabo znane), a tym, co naprawdę niebezpieczne.

   Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że czytanie, pisanie i liczenie są niezbędne do przetrwania w dzisiejszych czasach. Nie ma jednak zbyt wielu gier, książek lub programów telewizyjnych, które pomagają dzieciom nabyć odpowiednie kompetencje. Czym jest kompetencja? W mojej opinii miarą kompetencji jest podejście człowieka do trudnego problemu, jaki pojawia się w realnym świecie. Kompetentna osoba oceni problem, przyjrzy się narzędziom i dostępnym środkom, a następnie zacznie formułować możliwe rozwiązania. Osoba kompetentna wykonuje przy tym niewielkie eksperymenty, które sprawdzą najważniejsze aspekty danego rozwiązania, wypracowując ostatecznie najbardziej skuteczne rozwiązanie.
   Kompetentni ludzie pokonują trudności i traktują porażki jako źródło informacji, które zostaną następnie włączone w proces wypracowywania ostatecznego rozwiązania problemu.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Gever Tulley, Julie Spiegler

 • Tytuł oryginału: 

  50 Dangerous Things (You Should Let Your Children Do)

 • Liczba stron: 

  144

 • Wymiary: 

  200x230

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-283-0902-9

 • Tłumacz: 

  Katarzyna Schmidt

 • Rok wydania: 

  2018

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...