'
Wprowadzenie do książki
Autobiografia Jogina
Oto przekład tekstu, który umieszczono w tym samym miejscu na okładce pierwszego wydania „Autobiografii Jogina" z 1946 r.:
Oto po raz pierwszy prawdziwy indyjski jogin prezentuje publiczności Zachodu historię swojego życia. Barwnie i ze szczegółami opisując okres wielu lat duchowego treningu u mistrza jogi Śri Jukteswara z Serampore w Bengalu, Jogananda odsłania fascynujący i mało znany obraz współczesnych Indii. Ponadto z naukową przejrzystością wyjaśnia subtelne, ale dające się określić prawa, dzięki którym jogini mogą czynić cuda oraz osiągać pełną samokontrolę.
Znajdujemy tu rozdziały, w których autor żywym językiem opowiada O swoich odwiedzinach u Mahatmy Gandhiego, sir Dżagadisa Czandry Bose''a i Rabindranatha Tagore. Część poświęcona okresowi życia na Zachodzie zawiera rozdział o Lutherze Burbanku, wielkim przyjacielu Joganandy, oraz relację z podróży do Bawarii w 1935 roku, gdzie spotkał się on z niezwykłą katolicką stygmatyczką Teresą Neumann.
Po założeniu szkoły średniej (prowadzącej również nauczanie jogi) w Ranczi w Indiach Jogananda przybył do Ameryki jako delegat z Indii na Międzynarodowy Kongres Religijnych Liberałów. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach wygłosił potem wiele wykładów''; w Kalifornii założył Instytut Jogi w Encinitas.
Jogananda jest absolwentem Uniwersytetu w Kalkucie. W jego wspomnieniach uderza nie tylko rozbrajająca szczerość, ale i celny dowcip.
Oto przekład tekstu, który umieszczono w tym samym miejscu na okładce pierwszego wydania „Autobiografii Jogina" z 1946 r.:
Wypowiedzi o AUTOBIOGRAFII JOGINA THOMASMANN, laureat Nagrody Nobla: „Ten odnowiony kontakt z dziedziną jogi, jej intelektualną wyższością nad rzeczywistością materialną oraz jej dyscypliną duchową był dla mnie bardzo pouczający i jestem Ci wdzięczny za umożliwienie mi wglądu w ten fascynujący świat".
W.Y. EVANS-WENTZ: „Jako relacja naocznego świadka o nadzwyczajnych żywotach i mocach współczesnych świętych Indii, książka ta ma zarówno aktualną, jak i ponadczasową wartość. Spośród wszystkich publikacji, które kiedykolwiek pojawiły się na Zachodzie, ten niezwykły dokument z życia Joganandy bez wątpienia w największym stopniu odsłania głębię indyjskiego umysłu i serca oraz duchowego bogactwa Indii".
AMELITA GALLI-CURCI: „Spod pióra Paramahamsy Joganandy, którego nauki mam wraz ze swym mężem przyjemność studiować od dwudziestu lat, spływają zdumiewające, prawdziwe historie o świętych i mistrzach Indii, przeplatane bezcenną, ponadmaterialną wiedzą, niezmiernie potrzebną do zrównoważenia materializmu Zachodu z duchowym dziedzictwem Wschodu".
JEAN HERBERT, francuski autor i wydawca: „Autobiografia Joganandy wypełnia istotną lukę w literaturze na temat jogi dostępnej czytelnikom z Zachodu. Wreszcie mamy do czynienia z autentyczną relacją prawdziwego jogina na temat tak zwanych nadnaturalnych mocy będących w rzeczywistości jak najbardziej naturalnymi znajdujących się w posiadaniu joginów wraz z pełnym opisem ich duchowych doświadczeń. Książka ta zdecydowanie przewyższa wszystkie dotychczasowe próby publikacji na ten temat, podejmowane przez zachodnich pisarzy i dziennikarzy".
RUTHST. DENIS, słynny tancerz i podróżnik po Indiach: „Właśnie po wielu godzinach zupełnego zachwytu odłożyłem Autobiografię Jogina. Oto nadzwyczajny umysł, który służy zarazem dwóm kontynentom w swej żywej i inspirującej autobiografii".
'
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Mariusz Włoczysiak
-
Tytuł oryginału:
Autobiography of a Yogi
-
Liczba stron:
507
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-929031-0-9
-
Tłumacz:
Wojciech Szczepkowski
-
Rok wydania:
2013