Wprowadzenie do książki
Podstawy Tarota
Człowiek zaczął szukać wiele tysięcy lat temu odpowiedzi na pytanie, co z nim będzie się działo. Obserwował gwiazdy, wróżył z lotu ptaków, analizował układ patyczków, monet, herbacianych liści, kości do gry, wnętrzności zwierząt... I faktycznie otrzymywał odpowiedzi.
Oczywiście są pytania, na które odpowiedzi można uzyskać drogą czysto rozumową. Nawet wnioski dotyczące przyszłości można wyciągać z większą lub mniejszą dokładnością, kiedy dotyczy to znanych i logicznych przesłanek, a rzecz polega na znalezieniu następstw znanych już działań. Ale pomimo zwyczajnej więzi przyczynowo-skutkowej pomiędzy zjawiskami może istnieć również inna więź, łącząca rzeczy, które na pierwszy rzut oka dzieli ogromna przepaść. Tą więź lub mówiąc dokładniej te relacje w różnych czasach były różnie nazywane - podobieństwem, pokrewieństwem, sympatią, analogią. Uznawano ją za odzwierciedlenia podstawowego kosmicznego prawa: „To, co na dole podobne jest do tego, co na górze”. Zrozumiał to już Hermes Trismegistos, mag i uczony, który żył w Egipcie pięć tysięcy lat temu. Jego bezpośredni następcy uważali go za boga (Thota), a późniejsi za na pół mitologiczną postać, która nigdy nie spisała swoich prac jakoby istniejących do dziś. On sam nie uważał siebie za boga. Przy pomocy metody analogii próbował poznać i zrozumieć ową ukrytą więź istniejącą pomiędzy układem kart, kości, planet a poruszeniami ludzkiej duszy, wierząc, że poprzez nią przejawia się wola Boga lub bogów, jak wtedy sądzili ludzie. Jedną z najważniejszych odgałęzień nauk hermetycznych są sztuki dywinacyjne. Sposobów przewidywania przyszłości jest wiele. Tradycja przekonuje, że człowiek może przy pomocy wróżenią dowiedzieć się wszystkiego, co jest mu potrzebne do tego, żeby zmienić niesprzyjający bieg swego życia lub odwrotnie, zachować i umocnić jego pomyślny aspekt, osiągając przy tym wewnętrzną wolność, albowiem odpowiedź na jego pytania jest już zarysowana w jego duszy, a symbole dywinacyjne zaledwie pomagają odczytać tę odpowiedź.
Przyszłość wyrasta z przeszłości - to fakt oczywisty sam z siebie. Przyszłości nie wypełnia całkowita swoboda wyboru. Ona jest wirtualna, to znaczy istnieją dwa, trzy, niechby nawet dziesięć, ale jednak pewna konkretna ilość wariantów „dalszego ciągu powieści” poczynając od tego miejsca, gdzie zatrzymaliśmy się w danym momencie, innymi słowy z punktu widzenia Tu i Teraz. Jednak wcale nie musimy pozostawiać wyboru Losowi. Uwzględnić i przeanalizować owe warianty pomagają sztuki mantyczne.
Wróżyć w zasadzie można z czego dusza zapragnie. Można poszukać sobie garść kamyczków, można znaleźć w portfelu trzy monety o jednakowym nominale, można też sięgnąć do jednego ze sposobów przed wiekami opracowanych przez człowieka - fusów od kawy, księgi I Cing lub linii papilarnych dłoni. Lub kart...
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Ewgienij Kolesow
-
Tytuł oryginału:
Azbuka Taro
-
Liczba stron:
204
-
Wymiary:
143x204
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-88351-10-9
-
Tłumacz:
Alla Alicja Chrzanowska
-
Rok wydania:
2002