Wprowadzenie do książki
Psychologia i parapsychologia snów
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie, na jakim etapie znajdują się dziś psychologiczne badania natury i funkcji snów (marzeń sennych) oraz możliwości ich praktycznego wykorzystania w diagnostyce, procesie rozwiązywania problemów, a także w sferze lepszego rozumienia samego siebie.
W USA, Europie a także w Azji przeprowadza się rokrocznie dziesiątki, jeśli nie setki, badań nad rozmaitymi aspektami marzeń sennych. Pojawiają się one w różnych dziedzinach nauki, takich jaknp. etnologia, kulturoznawstwo, analiza tekstu, medycyna, psychiatria, socjologia i - oczywiście - psychologia.
Uważam, że od czasów Freuda badania w dziedzinie marzeń sennych poszły na tyle do przodu, że spośród szerokiego zakresu zjawisk, jakimi zajmuje się psychologia można wyodrębnić psychologię snów, równie dobrze jak psychologię poznawczą, kliniczną, rozwojową itd.
Być może niektóre z prezentowanych przeze mnie tez w przyszłości zastąpione zostaną innymi lub też bardziej precyzyjnymi. W poniższym opracowaniu staram się zaznaczać, jakie obszary spośród omawianych przeze mnie wymagają dalszych badań. Może znajdą się np. studenci, których ta tematyka zainteresuje i zechcą się podjąć dalszych poszukiwań?
Wnioski płynące z wielu badań sprawiają, że zjawisko marzeń sennych staje się w coraz mniejszym stopniu tajemnicze i niezrozumiałe. Czytając prace niektórych analityków marzeń sennych można odnieść wrażenie, że dla wielu z nich sny stały się całkowicie jasne-nawet jeśli w skrajnych przypadkach wyjaśnienie sprowadza się do całkowitego redukcjonizmu dotyczącego wartości i znaczenia snów.
Obawiam się jednak, że niezależnie od tego jak dobrze opanujemy teorie wyjaśniające i pomagające w tłumaczeniu marzeń sennych, zawsze mają one szansę pozostania zjawiskiem fascynującym i - mimo wszystko - w niektórych kwestiach lub przynajmniej od czasu do czasu zjawiskiem tajemniczym. Z tego względu zdecydowałam się na poruszenie w tej książce także tematyki z dziedziny „parapsychologii snów", chcąc jak najpełniej oddać bogactwo i zakres zjawisk pojawiających się w marzeniach sennych. Tak jak wżyciu na jawie mamy niekiedy wrażenie, iż dotykamy Nieznanego, że czuwa nad nami Opatrzność lub z jakichś powodów wisi fatum - tak też w snach lub może za ich pośrednictwem zdarzają się podobne doświadczenia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Ewa Sienkiewicz-Hippler
-
Liczba stron:
208
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka.
-
ISBN:
83-7377-078-X
-
Rok wydania:
2004