Wprowadzenie do książki
Pyszne. Na każdą okazję
Szczególnie silne są wspomnienia kulinarne, które tacza się z wyjątkowymi chwilami, podczas których jesteśmy z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Tak to już jest, że Boże Narodzenie, Wielkanoc, ale też zwykła niedziela - celebrowane są również za pomocą specjalnego posiłku, kiedy wszyscy zbierają się wokół stołu i są razem, dzieląc się ze sobą jedzeniem. Czy to nie piękne? Najlepiej smakuje to danie, przy którego przygotowaniu ktoś się postarał, włożył w nie „kawałek serca". Wtedy długo się je pamięta - czasem całe życie tęskni się za daną potrawą: smakiem uszek w wigilijnym barszczu, imieninowej ro-lady babci (takiej z poziomkami), niedzielnych zrazów lub pieczonego kurczaka. To nad nimi wspólnie cieszyliśmy się, wzruszaliśmy lub płakaliśmy - z radości lub smutku.
Dlatego dbałość o to, co podamy na stół, jest taka ważna. Jeśli spotykamy się przy nim z najważniejszymi dla nas osobami, to to, co na nim się znajdzie, powinno się dla nas liczyć. Jeśli przyjmujemy tych, których kochamy lub do których mamy szacunek - powinniśmy to zaznaczyć wyjątkowością tego, co podamy. Nie mam tu na myśli wymyślnych, skomplikowanych, drogich potraw, ale uważność w obmyślaniu, przygotowywaniu i podawaniu potraw. Trzeba pamiętać na przykład, że ktoś czegoś nie lubi lub coś komuś szkodzi. Każdy zrobiony własnoręcznie posiłek jest lepszy od tego kupionego. Poczuj, że w zrobionym przez siebie jedzeniu możesz zawrzeć uczucia (więc gotując, nie stresuj się i jedzenie przygotowuj z miłością, wtedy się udaje!). I uwierz mi -przygotowane z uczuciem dania smakują lepiej niż te najbardziej wyrafinowane w najlepszej restauracji świata... Zadbaj o formę, w jakiej podasz przygotowany przez siebie posiłek: najprostsza potrawa smakuje lepiej, kiedy zadbasz o to, jak wygląda również po tym, gdy opuści kuchnię - ładnie nakryty stół, kwiaty, harmonijna kompozycja na talerzu. Wyraża to twój szacunek do swojej pracy oraz do tych, których nakarmisz.
Pamiętaj, że gotując dla innych, to ty tworzysz nowe, pełne emocji wspomnienia! To twoją zupę, pieczeń czy ciasto zapamięta osoba, dla której ją przygotujesz. Nie musisz od razu zabierać się do organizowania przyjęcia na kilkadziesiąt osób czy wystawnej Wielkanocy. Wystarczy, że przyrządzisz coś prostego komuś, kogo lubisz lub kochasz - to jedna z najpiękniejszych rzeczy, które można podarować bliskiej osobie. Pamiętaj też koniecznie o radości, jaką niesie wspólne gotowanie. Masz może wspomnienia tego, jak babcia czy mama wpuszczały cię do kuchni, by pokazać, jak się coś robi? Lepiłeś pierogi, a może uszka? Obierałeś jabłka lub ziemniaki? Dopuszczone do kuchni dzieci są niezwykle dumne z tego, co uda im się ugotować - ale podobnie jest z nie-gotującymi dorosłymi! A wspólne przyrządzanie potraw zbliża nawet obcych ludzi - podobnie jak wspólny stół. Kuchnia to miejsce, w którym zazwyczaj się gada, opowiada historie, dzieli emocjami. Jedzenie nas łączy, jest radością niesie ze sobą piękne emocje. I dlatego jest takie ważne. Nie zapomnij o tym, kiedy będziesz czytał tę książkę i gotował z moich przepisów!
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Anna Starmach
-
Liczba stron:
200
-
Wymiary:
160x200
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-240-2649-4
-
Rok wydania:
2014