Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-920-1
Autor: Lama Ole Nydahl
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788375549201
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Być pożytecznym

LAMA OLE NYDAHL wraz z żoną Hannah byli jednymi z pierwszych zachodnich uczniów wielkiego mistrza medytacji - 16 Karmapy Rangdziung Rig-pi Dordże, głowy linii Ka-gyu buddyzmu tybetańskiego. Od 1972 roku, po latach intensywnej nauki i medytacji, na prośbę swojego nauczyciela Lama Ole Nydahl podróżuje po całym świecie, wygłaszając wykłady, prowadząc kursy medytacyjne i zakładając ośrodki. Do tej pory powstało ich ponad sześćset: w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii.
  Trudno znaleźć przykład nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczynił się do przeniesienia nauk buddyjskich do zachodniego kręgu kulturowego.

  Buddyzm nie używa poczucia winy, tak silnie charakteryzującego chrześcijaństwo. Jeśli popełniliśmy błąd, uczymy się z niego, jak najszybciej przepraszamy i następnym razem staramy się zrobić wszystko znacznie lepiej. Natura Buddy każdej istoty jest trwała i dlatego jest ważna. Znaczenie mają wyłącznie nieprzemijające rezultaty; wszystko inne przypomina raczej Disneyland.

  Budda był bardzo daleki od nakłaniania ludzi do wiary w cokolwiek. Zależało mu na tym, żeby jego uczniowie sami sprawdzali wszystko to, co nie trafia im od razu do przekonania. To podejście cieszy nas szczególnie właśnie dziś, ponieważ nauki Buddy dotyczące iluzorycznej natury „ja" i całego świata zjawisk - nauki o „pustce", której przeżycie umożliwiają medytacje Diamentowej Drogi - wyprzedzały naszą naukę aż do pojawienia się fizyki kwantowej, która je potwierdza. Buddyzm zdecydowanie nie jest religią wiary. Natomiast nazywany jest często religią doświadczenia.

Spis treści
Być pożytecznym

1. Z Himmelbergu w Himalaje.........................7
2. Filozofia, religią czy sztuka życia...................43
3. Oświecenie i inne wielkie słowa ....................63
4. Praktyka ......................................85
5. Polityka i współczucie...........................105
6. Etyka i moralność ..............................125
7. Kultura i konsumpcja............................151
8. Przyszłość buddyzmu ...........................167
9. Wolność......................................183
10. O lamie Ole Nydahlu ............................190

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Lama Ole Nydahl

 • Tytuł oryginału: 

  Nützlich sein - Lama Ole Nydahl im Gespräch mit Dirk Grosser

 • Liczba stron: 

  192

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7554-920-1

 • Tłumacz: 

  Wojciech Tracewski

 • Rok wydania: 

  2014

Napisz opinię
2014-04-23 12:11:54 - LOL

Ja mam nadzieję, że ktoś kiedyś napisze książkę o róznych "pożytecznościach" buddyzmu - sprawach, o których nie usłyszy się z ust naczelnegon "kapłana". Takie inne ujęcie, historie niewypowiedziane, czyli zniszczone związki, uwodzenie cudzych żon, ludzie zniszczeni obmową itd. No, ale wiadomo, o tym to piszą "mięczaki" i "nudziarze".

Wady

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Treść
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...