Mózg Buddy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-519-0
Autor: Rick Hanson i Richard Mendius
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788373775190
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Mózg Buddy

    Mózg Buddy zachęca do skupienia umysłu i wykorzystania mocy uwagi, by poprawić swoje życie i relacje z innymi. Łącząc starożytne wglądy, wywodzące się z kontemplacyjnych praktyk tradycji buddyjskich, ze współczesnymi odkryciami na polu neuronauki, dr Rick Hanson i dr Richard Mendius stworzyli praktyczny i skłaniający do re-feksji przewodnik, który poprowadzi cię, krok po kroku, ku przebudzeniu umysłu.
    Niedawna rewolucja naukowa dowiodła, że mózg u dorosłego człowieka pozostaje otwarty na zmiany przez całe życie. Choć w przeszłości wielu badaczy mózgu głosiło pogląd, że umysł jest tylko aktywnością mózgu, obecnie możemy spojrzeć na powiązanie między tymi dwoma wymiarami naszego życia z innej perspektywy. Kiedy postrzegamy umysł jako zagnieżdżony i relacyjny proces, który reguluje przepływ energii i informacji, uświadamiamy sobie, że możemy posłużyć się umysłem, by dokonać zmian w mózgu. Po prostu koncentracja uwagi oraz celowe kierunkowanie przepływu energii i informacji w obwodach neuronalnych, mogą w bezpośredni sposób wpłynąć na zmianę aktywności i struktury mózgu. Żeby osiągnąć ten cel, trzeba wiedzieć, jak przy pomocy świadomości można poprawiać samopoczucie.
     Wiedząc, że umysł ma charakter relacyjny, a mózg jest organem społecznym, zyskujemy kolejny punkt widzenia: nasze relacje z drugim człowiekiem nie są nieistotną częścią życia, lecz mają fundamentalne znaczenie dla sposobu funkcjonowania umysłu i pełnią kluczową rolę w utrzymywaniu zdrowia mózgu. Nasze wzajemne relacje społeczne kształtują powiązania neuronalne, które tworzą strukturę mózgu. To oznacza, że sposób w jaki się komunikujemy, zmienia zespół obwodów mózgu, co pomaga utrzymywać równowagę w życiu. Nauka potwierdza również, że kiedy pielęgnujemy współczucie i uważną świadomość – odrzucając osądzanie i w pełni angażując się w teraźniejszość – pobudzamy społeczne obwody mózgu, dzięki czemu możemy przekształcić nawet własną relację z samym sobą.
    Autorzy Richard Mendius, Rick Hanson spletli w jedno buddyjskie praktyki rozwijane przez ponad dwa tysiące lat i nowe odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu, a w rezultacie powstał niniejszy przewodnik celowego tworzenia pozytywnych zmian w sobie. Współczesne czasy często skłaniają nas do przełączenia się na tryb „autopilota”, ponieważ nasze życie jest nieustannie wypełnione niezliczonymi zadaniami i zajęciami, cyfrową stymulacją, nadmiarem informacji i harmonogramami, które obciążają mózg i przytłaczają nas. Znalezienie czasu, by się zatrzymać pośród tego chaosu, stało się pilną potrzebą zaspokajaną przez niewielu z nas. Mózg Buddy zachęca, by wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad neuronalnymi przyczynami, dla których powinniśmy nieco zwolnić, zrównoważyć mózg i poprawić więzi łączące nas z innymi ludźmi i z samym sobą.
    Proponowane tu ćwiczenia opierają się na praktykach, których pozytywny wpływ na kształtowanie naszego świata wewnętrznego, poprzez poprawę koncentracji, odporności i pomysłowości, został dowiedziony naukowo. Te określone kroki zwiększają też naszą empatię w stosunku do innych osób oraz poszerzają zasięg współczucia i troskliwości w obrębie świata pełnego wzajemnych połączeń, w którym żyjemy. Obietnica, że dzięki tym praktykom umysł zostanie zaprzęgnięty do wprowadzania zmian w mózgu, oznacza budowanie obwodów życzliwości i dobrego samopoczucia – stopniowo i pojedynczo, u poszczególnych osób i w obrębie poszczególnych relacji. O cóż więcej możemy prosić? I czy jest lepsza pora na rozpoczęcie tego procesu niż chwila obecna?

dr med. Daniel J. Siegel

Mindsight Institute i UCLA Mindful Awareness Research Center
Los Angeles, Kalifornia
czerwiec 2009

„Mózg Buddy w znaczącym stopniu przyczynia się do zrozumienia wspólnej płaszczyzny dla nauki i medytacji znajdującej się na ścieżce transformacji. Pouczająca”.
– Joseph Goldstein

„Chciałbym mieć takiego nauczyciela przedmiotów ścisłych jak Rick Hanson, kiedy chodziłem do szkoły. Mózg Buddy jest lekturą przyjemną, fascynującą i głęboką. Nie tylko wskazuje, jak skutecznie rozwijać w swoim życiu prawdziwe szczęście, ale także wyjaśnia z perspektywy fizjologicznej, jak i dlaczego te sposoby działają. Zgodnie z radą autora, aby skupiać się na pozytywnych doświadczeniach, wchłaniaj wszystkie wspaniałe informacje, które Mózg Buddy ma do zaoferowania i delektuj się nimi”.
– James Baraz, współzałożyciel Centrum Medytacyjnego Spirit Rock

„Mózg Buddy włącza się w aktualny dynamiczny dialog między neuronauką, psychologią i buddyjskimi dyscyplinami treningu umysłu. Czerpiąc z mądrości zrodzonej z własnej praktyki medytacyjnej i ze swego naukowego wykształcenia, autorzy, raz po raz, wskazują na możliwości głębokiej transformacji naszych umysłów i życia”.
– Christina Feldman

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Rick Hanson i Richard Mendius

 • Tytuł oryginału: 

  Buddha's Brain: The Practical Neuroscience of Happiness, Love, and Wisdom

 • Liczba stron: 

  320

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-519-0

 • Tłumacz: 

  Ryszard Oślizło

 • Rok wydania: 

  2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...