Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-443-4
Autor: Sam Harris
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Przebudzenie Duchowość bez religii

   Autorzy, którzy próbują przerzucić most pomiędzy nauką a duchowością, z reguły popełniają jeden z dwóch rodzajów błędów: naukowcy zaczynają od ubogiego wyobrażenia na temat duchowych doświadczeń, uznają je bowiem za wydumane sposoby opisywania zwyczajnych stanów umysłu: miłości rodzicielskiej, natchnienia, zachwytu nad pięknem nocnego nieba. Na takiej zasadzie odczytujemy zdumienie Einsteina zrozumiałością praw natury, tak jakby chodziło o jakiejś mistyczne spostrzeżenia.
   Z kolei przedstawiciele New Age przeważnie zajmują pozycje po przeciwnej stronie barykady: idealizują odmienne stany świadomości i tropią pokrętne związki pomiędzy subiektywnym doświadczeniem a osobliwymi teoriami na obrzeżach fizyki. Dowiadujemy się oto, że Budda i inni kontemplatorzy przewidzieli współczesną kosmologię albo fizykę kwantową i że człowiek, wykraczając poza własne „ja” (ang. selj), może stopić się z Jednością, z której zrodził się kosmos.
   Zostaje nam zatem wybór pomiędzy pseudoduchowością a pseudonauką.
   Niewielu naukowców i filozofów osiągnęło sprawność w sztuce introspekcji - właściwie większość nie jest przekonana, czy taka umiejętność w ogóle istnieje. I odwrotnie: wielu spośród największych kontemplatorów nie ma pojęcia o nauce. Istnieje jednak coś, co łączy fakt naukowy i duchową mądrość, i jest to związek bardziej bezpośredni, niż wydaje się większości ludzi. Choć z przenikliwości, której doświadczamy podczas medytacji, nie dowiemy się niczego na temat pochodzenia wszechświata, potwierdza ona pewne przyjęte prawdy na temat ludzkiego umysłu: nasze konwencjonalne postrzeganie własnego „ja” to złudzenie; odczuwania pozytywnych emocji - na przykład współczucia i cierpliwości - można się nauczyć, a nasz sposób myślenia przekłada się bezpośrednio na doświadczanie przez nas świata.
   Istnieje bogata literatura na temat psychologicznych korzyści płynących z medytacji. Różne techniki prowadzą do długotrwałych zmian w uwadze, sferze emocjonalnej, poznaniu i percepcji bólu, te zaś korelują ze strukturalnymi i funkcjonalnymi zmianami w mózgu. To szybko rozwijająca się dziedzina badań, podobnie jak nasze rozumienie samoświadomości i związanych z nią zjawisk umysłowych. Biorąc pod uwagę ostatnie postępy na polu neuro-obrazowania, można powiedzieć, że praktyczne przeszkody na drodze do badania przeżyć duchowych w kontekście naukowym zostały pokonane.
   Duchowość trzeba odróżnić od religii, ponieważ ludzie każdego wyznania - a także ci nie identyfikujący się z żadnym z nich - mają podobne doświadczenia duchowe. Te stany umysłu z reguły interpretuje się przez pryzmat takiej czy innej doktryny religijnej, ale wiemy, że to błąd. Nic spośród tego, co chrześcijanie, muzułmanie albo hinduiści mogą doświadczyć - bycie częścią wszechogarniającej miłości, uniesienie, szczęśliwość, wewnętrzne światło - nie stanowi dowodu na poparcie ich tradycyjnych wierzeń, ponieważ wierzenia te są logicznie nie do pogodzenia ze sobą. Musi istnieć jakaś reguła sięgająca głębiej.
    Właśnie ona jest tematem tej książki: poczucie, które nazywamy „ja”, jest złudzeniem. Nie istnieje żadne osobne, własne „ja”, żadne ego, żyjące niczym Minotaur w labiryncie mózgu. Poczucie, że coś takiego jednak istnieje - wrażenie, że skrywa się gdzieś za oczami i spogląda na świat odrębny od twojego - można zmienić albo całkowicie się go pozbyć. Mimo iż doznania transcendencji własnego „ja” odbiera się w kategoriach religijnych, zasadniczo nie ma w nich niczego irracjonalnego. Zarówno z naukowego, jak i z filozoficznego punktu widzenia stanowią one przykład wyraźniejszego zrozumienia istoty rzeczy. W kontekście tej książki przez „duchowość” należy rozumieć pogłębianie tego rozumienia i nieustające przebijanie się przez iluzoryczną zasłonę własnego „ja”.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Sam Harris

 • Tytuł oryginału: 

  Waking Up: A Guide to Spirituality Without Religion

 • Liczba stron: 

  232

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-443-4

 • Tłumacz: 

  Jacek Żuławnik

 • Rok wydania: 

  2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...