Dlaczego Inteligentni Mężczyźni Żenią Się Z Inteligentnymi Kobietami
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-111-9
Autor: Christine Whelan
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Dlaczego inteligentni mężczyźni żenią się z inteligentnymi kobietami

   Gdy rozpoczęłam pracę nad tą książką, miałam 27 lat. Byłam świeżo po doktoracie i samotna jak palec. Miałam za sobą dwa poważne związki i niedawno w „New York Timesie” znalazłam zawiadomienie
o ślubach obu panów z ich pięknymi narzeczonymi. Na dokładkę, właśnie zostałam porzucona przez pewnego przystojnego biznesmena, który oświadczył, że nie będzie się ze mną spotykał, ponieważ go intelektualnie przytłaczam. W sumie to było nawet zabawne. Zapewne myślał, że mówiąc to, pozbędzie się mnie łatwo i bezboleśnie, tak jakby mówił: „Jesteś dla mnie za dobra”, chociaż tak naprawdę uważał, że jest odwrotnie.
   Natychmiast zwołałam swoje przyjaciółki na pilne spotkanie w miejscowej knajpce. Zamówiły teąuilę, żeby uśmierzyć mój ból, po czym wzniosły toast szampanem za to, że uwolniłam się od tego idioty. Uśmiechnęłam się i przyłączyłam do toastu. Do diabła z facetami! - oświadczyłyśmy. Potem wróciłam do domu i rozpłakałam się. Płakałam i płakałam, aż w końcu zasnęłam. Przerażała mnie myśl, że już zawsze będę sama, bo kto chciałby być z głupią panią doktor.
   Niewiele później mama rozpoczęła swoją kampanię: „I co, kochanie? Poznałaś wczoraj kogoś ciekawego?” A kiedy odwiedzałam babcię, ta brała mnie za lewą rękę i pytała: „A gdzie obrączka? Doktorat doktoratem, ale przydałby się mąż”.
    Z początkiem roku 2005 w moich badaniach zaszła pewna zmiana. Najpierw znalazłam jeden, potem następny artykuł naukowy, który jakoś wcześniej przeoczyłam. Oba dowodziły, że dobrze wykształcone 1 dobrze zarabiające kobiety coraz łatwiej wychodzą za mąż. Artykuły te, pisane w większości przez ekonomistów, podejmowały kwestię tzw. „kary za sukces”: czy kobiety zdobywające wysokie stopnie naukowe lub osiągające wysokie dochody są niejako karane niewielkimi szansami na rynku małżeńskim? Wkrótce odkryłam, że interesuje się tym więcej badaczy z tak prężnych ośrodków naukowych, jak Harvard, Princeton czy University of Washington.
    Przeprowadziłam własne analizy na podstawie właśnie opublikowanych danych rządowych. Ze zdumieniem - i zachwytem - przekonałam się, że „kara za sukces” należy już do przeszłości! Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat - tak, tak!, od nie tak znów odległych lat osiemdziesiątych - sytuacja powoli się zmieniała. I kiedy większość z nas uparcie spoglądała na stare dane i pozwalała się mamić powszechnie panującym opiniom, niezauważenie zachodziły potężne demograficzne zmiany.
    Niemal trzy miliony ponaddwudziesto- i trzydziestoletnich kobiet posiada wyższe stopnie naukowe, natomiast już cztery miliony kobiet należy do najlepiej zarabiających osób w swoim przedziale wiekowym. Następne miliony kobiet zmierzają w górę - planują ambitne kariery, wspinają się po kolejnych stopniach awansu w swoich firmach, ciężko pracują na coraz wyższe stopnie naukowe i podnoszą swoje zawodowe kwalifikacje. Te z nich, które wciąż pozostają samotne, chcą wiedzieć, czy ich osiągnięcia rujnują ich szanse na szczęście w życiu osobistym, natomiast mężatki oraz kobiety pozostające w długotrwałych związkach zastanawiają się, jak pogodzić karierę z życiem rodzinnym.
     W trakcie pracy nad książką inspiracją były dla mnie kobiety energiczne, namiętne, inteligentne i otwarte, które szczerze dzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami. To przez nie przemawiają miliony wykształconych młodych kobiet, takich jak ty czy ja. Dalej, dziewczyny! Czas na dobre wieści!

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Christine Whelan

 • Tytuł oryginału: 

  Why smart men marry smart women

 • Liczba stron: 

  272

 • Wymiary: 

  150x225

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7510-111-9

 • Tłumacz: 

  Ewelina Jagła

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...