Gorzkie jądra pestek moreli
Pestki moreli są naturalnym i tanim źródłem amigdaliny. Zawierają również różne witaminy, minerały i enzymy, których brak w jej farmaceutycznej (ekstrahowanej) postaci.
W ramach zapobiegania nowotworom zalecano spożywanie ok. 10 nasion dziennie, w przypadku osób chorych na raka 30-35 nasion dziennie, jako uzupełnienie diety.
Niektórzy chorzy po zjedzeniu nasion moreli dostają mdłości. W takich przypadkach zaleca się zmniejszenie ilości pestek, a gdy pacjenci zaczną je tolerować - zwiększać sukcesywnie dawkę.
Nasiona winny mieć charakterystyczny, gorzki smak - wskazuje to, że zawierają amigdalinę. Wspominamy tu o tym dlatego, że niektóre partie nasion moreli sprzedawanych w sklepach ze zdrową żywnością nie zawierają tej witaminy. Nasion nie należy połykać w całości, powinno się je pogryźć bądź rozkruszać (zmiażdżyć) lub rozcierać na papkę w moździerzu.
UWAGA:
Niektórzy chorzy na raka uważają, że do pokonania nowotworu wystarczą same jądra pestek moreli. Chory mimo wszystko powinien się skonsultować z lekarzem znającym terapią metaboliczną, który pomoże mu w dobraniu właściwego zestawu suplementów. Jądra moreli są zaledwie częścią diety ludzi chcących zapobiec rakowi oraz chorych przechodzących pierwszą i drugą fazę terapii metabolicznej.
Aby przyswoić możliwie największą dawkę witaminy B17 należy się kierować poniższymi zasadami (uwaga: mówiąc o „pestkach moreli", mamy na myśli jądra znajdujące się wewnątrz):
- Pestki moreli należy jeść w całości owoce zawierające B17 (łącznie z jądrami pestek), lecz nie jeść większej ilości, niż znajdująca się w zjadanych owocach. Np: jeśli jesz trzy jabłka dziennie, ilość pestek z tych jabłek wystarczy - nie ma potrzeby, by zjadać dodatkowo jeszcze np. pół kilograma pestek.
- W zasadzie jedna pestka moreli lub brzoskwini na każde ok. 5 kg wagi ciała zawiera wystarczającą ilość B17, by zapobiegać pojawieniu się raka; oczywiście wszystko zależy od indywidualnej przemiany materii i nawyków żywieniowych. Przykładowo osobnik o wadze 80 kg, spożywając 16-17 pestek moreli, zapewnia sobie dostateczną ilość witaminy B17.
- Oczywiście zawsze można zjeść „zbyt dużo". Czegokolwiek. Spożycie zbyt wielu pestek lub nasion może skutkować nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. Produkty naturalne, takie jak wyżej wymienione, winno się spożywać w biologicznie racjonalnych ilościach (w przypadku pestek moreli - nie więcej niż 30-35 pestek dziennie). Należy zachować przy tym należytą ostrożność - pestki się mogą różnić ilością zawartej w nich amigdaliny.
- Witamina B17 występuje w wysokim stężeniu w surowych owocach - pestkach - nasionach, lub roślinach będących w stanie kiełkowania, nie podanych intensywnej obróbce termicznej. Umiarkowane gotowanie / podgrzewanie nie niszczy B17. Na przykład żywność przygotowywana w sposób taki, jak w kuchni chińskiej, nie traci tej witaminy.
Źródło: Terapia metaboliczna witaminą B17.