Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63773-33-5
Autor: Dale Carnegie
EAN: 9788363773335
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Emka

Wprowadzenie do książki

Jak doskonalić siebie i wywierać wpływ na życie innych

   Żyć bogatszym życiem! Któż nie chciałby jak najlepiej wykorzystać czasu, jaki został mu tutaj dany? Jedną trzecią tego czasu przesypiamy, przynajmniej jedną trzecią pracujemy i zajmujemy się rodziną, a jeśli mamy szczęście, resztę poświęcamy na rekreację, kulturę, rozwój duchowy czy zwykłe leniuchowanie. Zbyt wielu ludzi wiedzie nudne, bezbarwne życie, oddając się pracy, która nie daje im żadnej satysfakcji, a czas wolny trwoniąc na bezsensowne, bezproduktywne zajęcia.
   W niniejszej książce przyjrzymy się niektórym przyczynom tej sytuacji - dlaczego wpadamy w takie pułapki, oraz zastanowimy się, jak je omijać, by prowadzić lepsze, bardziej produktywne i bardziej satysfakcjonujące życie.

Pewność siebie

   Pierwsza kwestia, jaką się zajmiemy, to pewność siebie. Przekonanie, że jesteśmy w stanie osiągnąć dowolny zamierzony cel, to podstawowy warunek posiadania poczucia spełnienia. Głównym powodem, dla którego wielu osobom nie układa się w życiu zawodowym czy osobistym, jest właśnie brak tego kluczowego składnika. Dlaczego ludziom brakuje pewności siebie? Jedną z powszechnych przyczyn jest to, że coś im kiedyś nie wyszło i teraz boją się, że sytuacja się powtórzy. Kolejna to fakt, że inni - ich rodzice, nauczyciele i szefowie - nigdy nie byli z nich zadowoleni, wpajając im przekonanie, że do niczego się nie nadają.
   Są też i tacy, którzy poznali smak sukcesu, jednak zaraz potem mieli gorszy czas, potknęli się i upadli, po czym pozwolili, by ta porażka przejęła kontrolę nad ich sposobem myślenia i odebrała im pewność siebie we wszelkich dalszych przedsięwzięciach. Wspólnie przyjrzymy się, jak przezwyciężyć wszystkie te trudności, by rozwinąć i utrzymać silny obraz samego siebie.

Entuzjazm

   Analiza życiorysów wielkich ludzi - polityków, biznesmenów, naukowców czy artystów - wyraźnie pokazuje, że łączy ich przynajmniej jedna wspólna cecha, a mianowicie entuzjastyczne podejście do życia i wykonywanej pracy.
 Entuzjazm to sekretny składnik sukcesu znakomitej większości tych, którzy osiągają zamierzone cele, a także cecha sprzyjająca ich ogólnemu poczuciu zadowolenia i szczęścia.
  Entuzjazm wpływa na naszą postawę wobec innych ludzi, wobec pracy, którą się zajmujemy, oraz ogólnie wobec świata.
  To właśnie on stanowi o różnicy między życiem nudnym i bezbarwnym a bogatym i spełnionym.

Ustalanie i osiąganie celów

    Każdy człowiek sukcesu, zanim podejmie jakiekolwiek działanie, ustala sobie pewien konkretny cel. Wytyczanie celów i praca nad ich urzeczywistnieniem to pierwszy, nieodzowny krok na długiej drodze do życiowego powodzenia. Wiedząc, dokąd zmierzamy i jak chcemy się tam dostać, jesteśmy w stanie ukierunkować czas, energię i wszelkie posiadane zasoby, by znaleźć się na właściwym torze ku realizacji tych zamierzeń. W kolejnych rozdziałach zastanowimy się, jak określać inspirujące cele, jak zadbać o to, by nie zboczyć z prowadzącego do nich szlaku, oraz jak pokonywać przeszkody, które możemy napotkać po drodze.

Jak widzą nas inni

   Nasz wizerunek w oczach innych ludzi to czynnik decydujący o tym, czy różne osoby lubią z nami przebywać i czy dobrze się czują w naszym towarzystwie.
   Miły, zachęcający wizerunek można stworzyć. Część cech, które się na niego składają, ma charakter wrodzony - są to przede wszystkim wygląd zewnętrzny, podstawowa inteligencja 1 niektóre talenty. Niemniej jednak tylko od nas zależy to, jak te cechy rozwiniemy i wykorzystamy, i czy uczynimy z nich narzędzia służące do zbudowania wizerunku pociągającego i podziwianego przez innych.
   Niełatwo jest stać się osobą, którą chcielibyśmy być. Pierwszym krokiem ku temu celowi jest silne pragnienie i głębokie zaangażowanie w rozwinięcie pozytywnego, pogodnego, optymistycznego sposobu bycia, zjednującego sympatię kobiet i mężczyzn, z którymi na co dzień mamy do czynienia. Dowiemy się, jak robić dobre pierwsze wrażenie oraz jak udoskonalać i utrzymywać taką postawę.

Motywowanie samego siebie

   Samo pragnienie realizacji ustalonych celów to za mało. Trzeba wciąż je w sobie podsycać, nieustannie koncentrować się na posiadanej wizji, by była zawsze żywa i wyraźna, i nigdy nie tracić wiary, że w końcu nabierze realnych kształtów. To podstawowy warunek urzeczywistnienia swoich marzeń. W kolejnych rozdziałach przyjrzymy się metodom skutecznego motywowania samego siebie oraz dowiemy się, jak iść dalej przed siebie i „nadrabiać zaległości" gdy zostajemy w tyle.

Pozytywne nastawienie

   Nawykiem, który najbardziej podnosi na duchu, jest pielęgnowanie w sobie postawy pełnej nadziei i żywienie głębokiego przekonania, że wszystko ułoży się pomyślnie, że nam się powiedzie i że bez względu na to, co się wydarzy, i tak będziemy szczęśliwi.
Nic tak w życiu nie pomaga, jak właśnie posiadanie takiego optymistycznego nastawienia - gdy niestrudzenie wyczekujemy dobra i zawsze skupiamy się tylko na tym, co najlepsze, najwyższe i najszczęśliwsze, uparcie broniąc się przed pesymizmem i zniechęceniem.
Czasem trudno jest zachować optymizm, szczególnie wówczas, gdy sprawy nie układają się po naszej myśli. Nauczymy się jednak przezwyciężać pesymizm i myśleć pozytywnie bez względu na rozmiar problemów, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć.

Odwaga

  Ludzie sukcesu mają odwagę wcielać swoje pomysły w życie i są gotowi inwestować posiadane zasoby materialne, wszelki wysiłek i emocje w realizację przedsięwzięć, w które głęboko wierzą.
  Jeśli naprawdę zależy nam na postępie w życiu zawodowym i osobistym, musimy ryzykować. Dokonując głębokiej analizy sytuacji, możemy zminimalizować prawdopodobieństwo porażki, jednak nigdy do końca go nie wyeliminujemy. Kto nie ryzykuje, ten z reguły wiele nie osiąga. Podążając drogą najłatwiejszą, być może unikniemy niepewności i trudu, lecz nigdy nie zaznamy ogromne) radości i satysfakcji, jakie rodzą się z pokonywania przeszkód i osiągania ambitnych celów.

Podnoszenie się po upadku

   Nawet wtedy, gdy mamy doświadczenie i wszelkie potrzebne narzędzia, nie zawsze będzie nam się wiodło. Będą zdarzać się potknięcia i upadki, jednak nie możemy pozwolić, by myśli o porażce nas opanowały i przytłoczyły. Niepowodzenia są po to, by czerpać z nich naukę, po czym stosować ją do przezwyciężania trudności i jeszcze sprawniejszego parcia naprzód.
   Porażki i rozczarowania często mają też znacznie groźniejszy skutek: mogą zniszczyć naszą pewność siebie, odebrać chęć walki i załamać wiarę w zwycięstwo. Jeśli czym prędzej nie podejmiemy działań naprawczych, negatywne myśli mogą doprowadzić do użalania się nad sobą, wszechogarniającego przekonania, do niczego się nie nadajemy, i ogólnego poczucia nieszczęścia. Dowiemy się więc, jak w takich sytuacjach radzić sobie z psychicznymi skutkami niepowodzeń i jak odbudowywać osłabione morale.

Jak najbardziej skorzystać i tej książki?

   Najpierw przeczytaj całość, by zyskać ogólne pojęcie na temat zawartych w niej koncepcji. Następnie wróć do poszczególnych rozdziałów i zacznij stosować podane tam wskazówki dla udoskonalenia poszczególnych obszarów. Dzięki temu znajdziesz się na najlepszej drodze do bogatszego życia i uczynisz poważny krok w kierunku zostania człowiekiem sukcesu.

dr Arthur R. Pell

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Dale Carnegie

  • Tytuł oryginału: 

    Living an Enriched Life

  • Liczba stron: 

    164

  • Wymiary: 

    125x195

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-63773-33-5

  • Tłumacz: 

    Dorota Piotrowska

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...