Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7229-409-8
Autor: Tony Buzan
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788372294098
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Aha

Wprowadzenie do książki

Pamięć na zawołanie

   Książka, którą trzymasz w ręku, to swoista encyklopedia wiedzy o technikach pamięciowych i sposobach zapamiętywania. Autor pisał ją z wyraźnym szacunkiem dla czytelnika, z wiarą w jego możliwości i potencjał twórczy, czego efektem jest ogromny margines dla pracy naszej wyobraźni i umysłu we wszystkich proponowanych ćwiczeniach. Tym przede wszystkim książka Pamięć na zawołanie różni się od książek Harry Loray-ne’a}, które również miałem przyjemność tłumaczyć. Nie narzuca gotowych rozwiązań, daje dużo swobody i możliwości wyboru, a przykłady, które oczywiście można przyjąć za własne, ilustrują przede wszystkim istotę metod pamięciowych. Zgadza się to doskonale z praktyką ćwiczeń pamięci, bowiem im więcej w nich twórczych aktów własnego umysłu, tym lepiej, gdyż tego, co sam stworzysz, nie zapomnisz.
    Dla nas, ludzi cywilizacji zachodniej, wychowanych w kulcie logicznego myślenia, kluczową rolę w kształceniu pamięci odgrywa swobodna, nieskrępowana wyobraźnia i odblokowanie prawej, zaniedbywanej półkuli mózgu (czym zajmuje się jedna i druga, czytaj na str. 44-45).
   Do ćwiczeń wyobraźni namawiam gorąco. Przede wszystkim jak najczęściej praktykuj umiejętność tworzenia i posługiwania się „żywym obrazem” (opisywaną dokładnie na str. 47-49). Nie musi to być zadanie czasochłonne - niekiedy wystarczą dosłownie sekundy, chociaż nie ukrywam, że dla wyobraźni pozostającej pod wpływem telewizji i gier komputerowych taki samodzielny wysiłek może początkowo okazać się trudny.
  Ale tylko na początku. Potem będzie to nie tylko łatwe i przyjemne, ale przyniesie wiele dodatkowych korzyści. Wszystkie ćwiczenia wyobraźni w niezwykły sposób zwiększają bowiem ogólny potencj ał twórczy naszego umysłu, dodaj ą optymizmu i pewności siebie, przynoszą uśmiech na co dzień, ba! - nawet lepszy sen!
   Z doświadczeń uczestników seminariów Superpamięć dla każdego, które prowadzę od ponad dwóch lat, wiem, że w budowie „żywego” obrazu, w uaktywnieniu wyobraźni, bardzo przydaje się ustalenie własnego kanału sensorycznego, a więc tego, czy - mówiąc najkrócej - jesteś „wzrokowcem”, „słuchowcem” czy „czuciowcem”. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z lektur. Polecam np. Rozwiń swój genialny umysł Katarzyny Goz-dek-Michaelis lub Masz moc bez granic Anthony Robbynsa. Do czego to się przydaje? Właśnie do tworzenia najbardziej przekonujących, zgodnych z własnym kanałem sensorycznym „żywych” obrazów. Jeśli powiem na przykład: wielka czarna kłódka -wzrokowiec na pewno ją zobaczy, ale powinien dodać również jak najwięcej szczegółów wizualnych, a więc ustalić, czy jest kwadratowa, okrągła, zardzewiała, pokryta smarem itp.; słuchowiec może przywołać w wyobraźni np. dźwięk przekręcania kluczyka czy trzask zamykanego zamka, czuciowiec niech weźmie kłódkę do ręki, sprawdzi jej ciężar lub dotknie palcem powierzchni metalu.
    Lepszy dostęp do możliwości tkwiących w prawej półkuli mózgu, lepszą synergię między prawą i lewą półkulą, co jest równie ważne w treningu pamięci, ułatwiają specjalne ćwiczenia: ruchowe, umysłowe i rysunkowe. Szukaj ich w literaturze fachowej (np. we wspomnianej wyżej książce Katarzyny Gozdek-Michaelis), w testach na inteligencję drugiej generacji (np. Roberta Allena Zadania i testy na inteligencję,   Świat książki, Warszawa 1996), a co do zabaw rysunkowych, polecam dwie, opisywane w książce Betty Edwards Drawing on the right side ofthe Brain. Przedstawiam je bliżej na str. 12-13.
    Ćwiczenia te nie tylko odblokowują prawą półkulę mózgu, ale również uspokajają umysł, bo rzecz dzieje się „tu i teraz”, i znakomicie uczą skupienia uwagi. Często sam „rozkręcam” w ten sposób głowę przed czekającym mnie wysiłkiem twórczym. Bardzo, bardzo polecam również sztukę relaksu. Opanuj ją. Rozluźnione w pełni ciało i spokojny umysł to najlepsze warunki do sprawnego zapamiętywania, nawet bez znaj omości specj alnych technik. Te ostatnie mają tylko wyzwolić pamięć doskonałą, z którą przyszedłeś na świat. A nic nie działa tak zabójczo na mechanizmy działania pamięci, jak stres.

Marek Szurawski

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Tony Buzan

 • Tytuł oryginału: 

  Use Your Memory

 • Liczba stron: 

  194

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7229-409-8

 • Tłumacz: 

  Marek Szurawski

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...