Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60170-46-5
Autor: Barbara J. King
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Purana

Wprowadzenie do książki

Jak zwierzęta przeżywają żałobę?

   Szympansy i słonie przeżywają żałobę. Jedne z pierwszych kobiet biologów pracujących w terenie - Jane Goodall, która obserwowała szympansy w Tanzanii, i Cynthia Moss, badaczka słoni w Kenii, lata temu przekazały informacje z pierwszej ręki o smutku, który odczuwały te zwierzęta po stracie bliskich. Jest więc oczywiste, że szympansy i słonie pojawiają się w tej książce. Najnowsze badania dodają fascynującej głębi i szczegółowości oryginalnym przekazom Goodall i Moss o odczuwaniu żalu przez zwierzęta.
   Zwierzęca żałoba jednak istnieje i można ją zaobserwować daleko poza lasami i sawannami Afryki. W tej książce odwiedzimy różne ekosystemy, by zobaczyć, co wiadomo o tym, jak dzikie ptaki, delfiny, wieloryby, małpy, bawoły i niedźwiedzie — a nawet żółwie — opłakują stratę bliskich. Zajrzymy także do domów i gospodarstw rolnych, by zobaczyc, jak przeżywają żałobę nasi zwierzęcy towarzysze — koty, psy, króliki, owce czy konie.
   Patrząc historycznie, stwierdzamy, że nauka zdecydowanie nie doceniała zwierzęcego myślenia i uczuć. Dzis jednak badacze, często uzbrojeni w dowody nagrane na taśmie wideo, pokazują nam, że więcej zwierząt potrafi myśleć i czuć głębiej, niż mogliśmy się spodziewać.

   Czytając opisane w tej książce historie i oglądając wideo, które rekomenduję w rozdziale „Co czytać i oglądać dalej?”, trzeba pamiętać o zaproponowanej przeze mnie „idealnej definicji” żałoby i jej zależności od miłości. Niektóre z opisanych zwierząt dokładnie pasują do podanych tu warunków definiujących miłość i żal, ale nie wszystkie. W niektórych przypadkach zauważamy złudne oznaki żałoby i miłości; w innych opisy są zbyt mgliste, by mogły pozwolić na jakąkolwiek pewność co do uczuć zwierzęcia. Na tym etapie ludzkich poszukiwań zrozumienia zwierzęcego żalu nawet śladowe i wątpliwe obserwacje mają znaczenie, ponieważ prowadzą nas do zadawania bardziej dogłębnych pytań przy okazji przyszłych obserwacji.
   Po tych wszystkich ostrzeżeniach i zastrzeżeniach, które jako naukowiec czułam się w obowiązku przedstawić, zaprezentuję moją kluczową tezę: jeżeli znajdziemy zwierzęcą rozpacz, zapewne znajdziemy także zwierzęcą miłość i na odwrót. To tak, jakby emocjonalne granice tych dwóch stanów się stykały. Pomyślmy o tym, jak o jednym z tych słynnych złudzeń optycznych. Patrzymy na rysunek i początkowo ewidentnie przedstawia on króliczka, ale gdy patrzymy dłużej, następuje przesuniecie percepcji i nagle jest to kaczka.
   Na stronach tej książki znajdziecie zwierzęcą żałobę — u króliczków i kaczek oraz u wielu innych gatunków. Ale znajdziecie także zwierzęcą miłość.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Barbara J. King

 • Tytuł oryginału: 

  How Animals Grieve

 • Liczba stron: 

  232

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-60170-46-5

 • Tłumacz: 

  Krzysztof Kozłowski

 • Rok wydania: 

  2018

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...