Wprowadzenie do książki
Kod Estery
Czy należałoby wierzyć w przypadek? Nie zaprzątałem sobie głowy tym pytaniem, kiedy owego wieczoru pchnąłem wrota synagogi w mojej dzielnicy. Właściwie lektura książek Paula Bowlesa i Jorge Luisa Borgesa powinna mnie uczulić na możliwość wkroczenia w inny świat jednym nieostrożnym stąpnięciem po kamiennej posadzce nieznanego domu, którego drzwi właśnie stanęły przede mną otworem. Oczywiście znałem arabską teorię „mektub". Według niej wszystko jest z góry zapisane, a nieuchronny bieg zdarzeń dokonuje się zgodnie z pierwotną zasadą, ustanowioną przez istotę wyższą. Poruszyły mnie również, lata temu, genialne słowa Einsteina, który mawiał, puszczając oko, że „przypadek to Bóg przechadzający się incognito"... A jednak pytanie o naturę przypadku nie zaświtało mi w głowie w momencie przekraczania progu świątyni. Za to później zaatakowało ze zdwojoną silą, nie przestawało mnie dręczyć, spędzać snu z powiek i zmuszać do łamania głowy - czułem się, jak gdyby odsłoniło się przede mną dodatkowe zwierciadło dające nieskończoną liczbę odbić rzeczywistości. W pamiętnej chwili przebiegnie mi przez myśl aforyzm Paula Eluarda: „Nie ma przypadków, są tylko spotkania", ale cóż... Chyba zbytnio to przeciągam i zaczynam kluczyć. Najlepiej będzie, jeśli po prostu zacznę tę opowieść od początku.
Czytelniczko / Czytelniku, książka Kod Estery, jest inna niż wszystkie. Po przejrzeniu kilku stron zapewne byłbyś skłonny / byłabyś skłonna uznać ją za mniej lub bardziej typową powieść. Tymczasem wszystko, co zostało tutaj opowiedziane, jest prawdą. Pojawiające się na kolejnych stronach postaci są prawdziwe. Wszystkie przytoczone fakty mają pokrycie w rzeczywistości. Nic nie zostało zmyślone.
Jednak to nie wszystko. Kod Estery zawiera dziwne obrazki wypełnione hieroglificznym maczkiem, które napotkasz w trakcie lektury. Wspomniane obrazki to kody QR (od angielskiego wyrażenia Quick response -szybka odpowiedź). Po zeskanowaniu ich za pomocą telefonu możesz błyskawicznie uzyskać dostęp do dodatkowych informacji: krótkich filmów, zdjęć, dokumentów i tym podobnych. Odszukaj je w tekście! Daj się porwać przygodzie i odkrywaj podczas lektury wraz z nami, autorami, kolejne elementy układanki.
Weź aktywny udział w śledztwie na temat najbardziej niepokojącej przepowiedni dotyczącej XX wieku.
Do zeskanowania kodów QR możesz wykorzystać aplikację „Le Codę d''Esther" (w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim) lub dowolny czytnik kodów QR dostępny w Google Play i Apple Storę.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Bernard Benyamin, Yohan Perez
-
Tytuł oryginału:
Le code d'Esther
-
Liczba stron:
320
-
Wymiary:
136x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7515-267-8
-
Tłumacz:
Agnieszka Labisko
-
Rok wydania:
2013