Wprowadzenie do książki
Mudry dla zdrowia witalności i wewnętrznego spokoju
Książka Mudry dla zdrowia witalności i wewnętrznego spokoju ma być praktycznym poradnikiem, który tobie i osobom ci bliskim, a także ludziom, którzy być może teraz są przykuci do łóżka, pomoże uzdrowić mniejsze i większe dolegliwości albo przynajmniej uczyni je znośniejszymi. To moja czwarta książka – a cztery to liczba oznaczająca spokój, stabilność i porządek. Dlatego pierwotnie zamierzałam napisać książkę o spokoju i medytacji w naszym głośnym świecie. W trzeciej książce, pod tytułem „Lust auf Yoga”, zaprezentowałam już kilka mudr, czyli specjalnych układów dłoni i palców pogłębiających efekt medytacji. Wtedy zostałam poproszona przez wydawnictwo o napisanie książki dotyczącej wyłącznie mudr.
Używanie mudr sprawia mi szczególną radość, ponieważ mudry nie wymagają dużego wysiłku. Można je ćwiczyć niemal zawsze i wszędzie. Mimo częstego braku spokoju naszym życiu, nieraz jesteśmy zmuszani do przystopowania. Ten czas odpoczynku jest też zwykle czasem oczekiwania. Jak mamy wtedy postępować? W jakim jesteśmy nastroju, gdy stoimy w korku, w kolejce do okienka, kręcimy młynka palcami, siedząc przed komputerem, leżymy chorzy na grypę lub z połamanymi kośćmi w łóżku, czekamy na naszą ukochaną czy ukochanego z obiadem itp.?
To mogą być chwile pełne złości, wewnętrznego rozbicia lub frustracji (dlatego wcześniej nienawidziłam czekania). Ale mogą też być chwilami regeneracji i wewnętrznej kontemplacji. Chwile oczekiwania, do których jestem mimochodem zmuszana, zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, stały się dla mnie bardzo cenne. Są to chwile zatrzymania wewnętrznego, które wykorzystuję, aby zdobyć nowe punkty widzenia i stworzyć nowe zasady. W jodze procesy wewnętrzne i ich działanie można trafnie porównać z powierzchnią morza.
„Mudra” to pojęcie wieloznaczne. Jako mudry określa się gesty, mistyczne układy dłoni, pieczęć lub także symbol. Istnieją też ustawienia oczu, pozycje ciała i techniki oddechowe określane mianem mudr. Te symboliczne ustawienia palców, oczu lub ciała pozwalają na plastyczne przedstawienie określonych stanów świadomości lub procesów w niej zachodzących i na odwrót – określone pozycje mogą prowadzić także do uzyskania symbolizowanych przez nie konkretnych stanów świadomości. Co to właściwie oznacza? Kto, przykładowo, często i żarliwie wykonuje gest nieustraszoności, który można zobaczyć na wizerunkach bogów hinduskich, z czasem uwolni się od swoich lęków.
Mudry przemawiają zatem do określonych obszarów naszego mózgu lub naszej duszy i wywierają na nie określony wpływ. Działają jednak także na płaszczyźnie fizycznej. Jak to się odbywa, opisałam w rozdziale „Co sprawia, że mudry działają?”. Poprzez zginanie, krzyżowanie, rozciąganie lub dotykanie palców innymi palcami możemy skutecznie pobudzić nasze ciało i naszego ducha i wywrzeć na nie wpływ. Czy to nie cudowne? W hatha jodze1 znanych jest 25 mudr, do których należą także ustawienia oczu i ciała (asany) oraz zamknięcia (bandhy). W książce Mudry dla zdrowia witalności i wewnętrznego spokoju nie będę ich szczegółowo opisywać, skupię się tylko na mudrach dłoni.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Gertrud Hirschi
-
Tytuł oryginału:
Mudras: FingerYoga für Gesundheit, Vitalität und innere Ruhe
-
Liczba stron:
232
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7377-598-5
-
Rok wydania:
2013