Wprowadzenie do książki
Magia metafory. 77 opowieści dla trenerów, nauczycieli i myślicieli
W całej historii ludzkości opowieści pełnią znaczącą rolę w uczeniu się na różnych poziomach, począwszy od spraw zwykłych, aż po uświęcone. Dzieje się tak dlatego, że opowieści uczą nas poprzez splot znaczeń i odniesień. Miałam szczęście, że wpłynęli na mnie Milton Erickson i Gregory Bateson. Ci dwaj mentorzy pomogli mi osiągnąć głębsze zrozumienie powiązań i sposobów, poprzez które opowieści służą wspieraniu tego, by myśleć systemowo i systemowo żyć. To nie wszystko. Opowieści pomagają rozwiązywać problemy, radzić sobie ze zmianą oraz nadawać marzeniom kształt.
Nick uczynił olbrzymi krok, przyczyniając się do naszego zrozumienia, czym jest opowieść. I nie tylko sama opowieść, ale poruszająca moc opowieści, a także jej wykorzystanie jako niezbędnego narzędzia komunikacji we wspieraniu - dla nauczy- i cielą, dla trenera i dla coacha oraz dla tych, którzy korzystają z ich wsparcia.
To wszechstronne dzieło zajmuje się istotą opowieści, rolą trenera jako opowiadacza oraz głównym narzędziem dobrej opowieści: językiem. Nick dąży do tego, by pokazać nam, że jako promotorzy dobrych zmian, jacy byśmy nie byli entuzjastyczni, charyzmatyczni czy wyposażeni w najróżniejsze narzędzia komunikacji, musimy rozumieć język opowieści.
Ja sama jestem trenerem od 25 lat i, podobnie jak Nick, moc opowieści uważam za jedno z najważniejszych narzędzi komunikowania się - pozwalające, przez nadanie ramy, maksymalnej ilości uczestników zrozumieć podczas szkolenia jakąś ważną kwestię. Taka jest wartość opowieści - daje strukturę, która jest użyteczna, choć w opowiadaniach zmieniają się nazwy i miejsca.
Stwierdzono, że opowieści służą nam za modele wypełniające lukę między naszym doświadczeniem jako jednostek ludzkich oraz teoriami, które tworzymy, by wyjaśnić nasze doświadczenia. Ten proces myślowy nazywa się myśleniem abdukcyjnym - rozumowaniem, które pozwala wypełnić lukę pomiędzy myśleniem indukcyjnym a myśleniem dedukcyjnym. Opowieści dają struktury, które pomagają nam przejść od konkretnych elementów życia do łączących je relacji, które są życiem.
Z praktycznego punktu widzenia, jest to książka z opowieściami, które nas rozśmieszają, zabawiają, a także pomagają uczyć się i zmieniać. Dziękuję Nickowi za ten dar dla świata w ogóle, a dla świata trenerskiego w szczególności.
Cały ten wywód o opowieściach przypomniał mi pewną historię.
Pewien człowiek chciał się czegoś dowiedzieć o umyśle, ale nie „na żywo", tylko za pomocą swego wielkiego komputera. Zapytał go (oczywiście językiem programowania, najlepiej jak potrafił) - „Czy przewidujesz, że będziesz kiedykolwiek myślał jak istota ludzka?". Maszyna wzięła się do analizy swoich zwyczajów obliczeniowych. W końcu wydrukowała odpowiedź na kawałku kartki, tak jak to czynią tego typu maszyny. Mężczyzna podbiegł, by poznać wynik, i znalazł porządnie wydrukowane słowa:
To przypomina mi pewną historię...
Jeśli komputer mógłby rzeczywiście myśleć jak człowiek, byłby w stanie opowiedzieć nam historię. Inaczej mówiąc, komputer umiałby zaprezentować nam przynajmniej mały splot lub układ tego rodzaju powiązań, które nazywamy znaczeniem. W książce tej znajdujemy wiele splotów powiązań, które mają znaczenie.
Dzięki Tobie.
Judith DeLozier
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Nick Owen
-
Tytuł oryginału:
The Magic of Metaphor: 77 Stories for Teachers, Trainers and Thinkers
-
Liczba stron:
264
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-916677-8-1
-
Tłumacz:
Katarzyna Najderek
-
Rok wydania:
2013