Wprowadzenie do książki
Mężczyzna od A do Z
Poradnik o mężczyznach, napisany przez faceta z myślą o kobietach!
Zanim przejdziemy do tematu uwodzenia, chciałbym, byś przeczytała — tytułem wprowadzenia — niniejszą przypowieść. Mam nadzieję, że lubisz przypowieści —ja uwielbiam — uwielbiam je i pisać, i czytać.
Dawno temu, zanim Bóg stworzył kobietę i mężczyznę, stworzył najpierw jedną istotę. Istota ta posiadała i cechy męskie, i kobiece i w zakresie reprodukcji była samowystarczalna. Wtedy Bóg pomyślał, że jest to mało ciekawe, że stać go na więcej... Na wiele więcej... I stworzył kobietę. Oczywiście żartuję. Wtedy Bóg postanowił rozdzielić istotę, jaką stworzył, i tak powstali kobieta i mężczyzna.
Z lewej części tej istoty kobieta dostała serce i lewą półkulę mózgową, a z prawej części mężczyzna dostał... — pewnie pomyślisz, że rozum?
Tutaj przypomina mi się dowcip, jak mały Jasio pyta się swojej mamy, z zaciekawieniem wskazując na swojego siusiaka:
— Mamo, czy to jest mój mózg?
Na to mama:
— Nie, Jasiu... Jeszcze nie!
Nie wiem, czy każdy mężczyzna otrzymał rozum. Faktem jest, że każdy otrzymał prawą półkulę mózgową do własnej dyspozycji. Od tamtego czasu obie połówki, jakie stworzył Bóg, próbują się odnaleźć i na wieki połączyć. Dużej części się to udaje. Inna część nawet po połączeniu nie rozumie różnic, jakie je dzielą.
Przypowieść tę napisałem po to, byś mogła lepiej zrozumieć dzielące nas różnice. To tyle tytułem wstępu — teraz przejdźmy do faktów.
Faktem jest, że kobieta w głównej mierze korzysta z lewej półkuli mózgowej, a mężczyzna z prawej. Lewa półkula — ta, z której korzysta głównie kobieta — jest odpowiedzialna za myślenie logiczne, analityczne, racjonalne, matematyczne, liniowe i za procesy werbalne. Prawa półkula — ta, której głównie używa mężczyzna — to myślenie całościowe, intuicyjne, synteza, wizualizacja i wyobraźnia, skojarzenia, symbole i praca obrazami.
Biorąc pod uwagę powyższe, staje się zrozumiałe, dlaczego kobieta tak bardzo lubi rozmawiać, lubi, gdy mężczyzna do niej mówi. Dlaczego kobieta spędza tyle godzin przy telefonie, rozmawiając ze swoją najlepszą przyjaciółką, a mężczyzna woli oglądać w tym czasie telewizję. Słowa i procesy werbalne to lewa półkula mózgowa, która jest aktywniejsza u kobiet. Telewizja i obraz to z kolei prawa półkula mózgowa, która jest ważniejsza u mężczyzn.
Teraz możesz lepiej zrozumieć, dlaczego dla mężczyzn puste słowa, niemające odzwierciedlenia w obrazach nie mają większego znaczenia. Mężczyzna znacznie mniej niż kobieta myśli logicznie (racjonalnie). Stara się on logikę przełożyć na obrazy. To dlatego kobieta jest znacznie silniejsza psychicznie od mężczyzny. Jeden negatywny obraz, jaki ktoś wytworzy w umyśle mężczyzny, może kompletnie zatruć jego życie.
Kobieta przywiązuje wagę do słów i przejmuje się każdym słowem wypowiedzianym przez mężczyznę. Tymczasem mężczyzna do tego, co mówi, przywiązuje znacznie mniejszą wagę. Mężczyzna może mówić jedno, a robić drugie. Dlatego Ty jako kobieta nie przejmuj się wszystkim, co mówi mężczyzna, zwłaszcza słowami, które nie są obrazami — słowem, które ich nie tworzą.
Nie przejmuj się, gdy mężczyzna nie mówi Ci słów „kocham cię" dostatecznie często. To są symbole i nawet jak będzie Ci je powtarzał, to nie musi to o niczym świadczyć. Mężczyzna nie rozumie tego typu symboli. O tym, jak mężczyzna rozumie symbole, dowiesz się w podrozdziale poświęconym symbolom.
Wiesz teraz, że mężczyzna i kobieta zostali stworzeni dla siebie, tak by się w końcu połączyć, tworząc jedną całość. Mężczyzna potrzebuje Twego logicznego myślenia, byś mu czasem coś wytłumaczyła, przemówiła do rozsądku. Potrzebuje on także odrobiny obrazów, które Ty powinnaś stworzyć w jego umyśle, by on mógł Ciebie wspominać — bo, jak już pisałem, on odbiera Cię głównie w kontekście obrazów, jakie tworzysz.
Z drugiej strony kobieta potrzebuje mężczyzny — być może dla tych samych rzeczy, jednak w innych proporcjach, ale tutaj mogę się mylić, bo nie jestem kobietą. A Ty — dla jakich rzeczy potrzebujesz mężczyzny? Może zechcesz mi powiedzieć?
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Piotr Mart
-
Liczba stron:
312
-
Wymiary:
148x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-3148-3
-
Rok wydania:
2017