Wprowadzenie do książki
Mózg Mężczyzny
Szeroki zakres najnowszych badań poznawczych oraz moja praca z pacjentami mężczyznami przekonały mnie, że w każdej fazie życia unikalne hormony i struktury w mózgu, specyficzne dla mężczyzn i chłopców, wytwarzają męską rzeczywistość, która fundamentalnie się różni od kobiecej oraz zdecydowanie zbyt często bywa nadmiernie upraszczana i niezrozumiana. Mózgi mężczyzny i kobiety różnią się już od chwili poczęcia. Oczywiste wydaje się stwierdzenie, że wszystkie komórki w mózgu i ciele mężczyzny są męskie. Oznacza to jednak, że między mózgiem mężczyzny a mózgiem kobiety istnieją głębokie różnice na poziomie każdej komórki. Męska komórka posiada chromosom Y, którego brakuje w komórce kobiecej. Ta niewielka, lecz istotna różnica bardzo wcześnie zaczyna wpływać na mózg, jeszcze zanim geny przygotują pole do późniejszego wzmocnienia tych różnic przez hormony. Już w ósmym tygodniu po zapłodnieniu maleńkie męskie jądra zaczynają produkować wystarczające pokłady testosteronu, by zatopić w nim mózg i w fundamentalny sposób zmienić jego strukturę.
Przez całe życie mózg mężczyzny będzie kształtowany i zmieniany według wzorca naszkicowanego zarówno przez geny, jak i przez męskie hormony płciowe. Ta specyficznie męska biologia mózgu będzie wywoływać wyraźnie męskie zachowanie.
Książka Mózg mężczyzny opiera się na moim 25-letnim doświadczeniu pracy klinicznej jako neuropsychiatra. Opisałam spektakularne, przełomowe wyniki badań z ostatnich 10 lat, dotyczące naszego zrozumienia neuroendokrynologii rozwoju człowieka, genetyki oraz neurobiologii molekularnej. Przedstawiłam również niektóre odkrycia z dziedzin neuropsychologii, neurobiologii kognitywnej, badań nad rozwojem dziecka, obrazowania mózgu oraz psychoneuroendokryno-logii. W książce tej zapuszczam się również w obszary prymatologii, zoologii oraz obserwacji niemowląt, dzieci i nastolatków, próbując zrozumieć, w jaki sposób poszczególne zachowania są zaprogramowane w męskim mózgu poprzez połączenie natury i kultury.
W tym okresie ogromny postęp w dziedzinie genetyki, elektrofizjologii oraz nieinwazyjnych technologii mapowania mózgu doprowadził do rewolucji w sferze badań i teorii neurobiologicznych. Potężne nowe narzędzia naukowe, takie jak wskaźniki genetyczne i chemiczne, pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET) oraz funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI), obecnie pozwalają nam zajrzeć do pracującego ludzkiego mózgu, gdy rozwiązuje problemy, tworzy słowa, sięga do swoich wspomnień, podejmuje decyzje, dostrzega wyraz twarzy innych ludzi, zakochuje się, słucha płaczu dziecka, czuje gniew, smutek lub lęk. W efekcie naukowcy odnotowali cały katalog różnic między mózgiem mężczyzny a mózgiem kobiety: genetycznych, strukturalnych, chemicznych, hormonalnych i dotyczących przetwarzania danych.
W mózgu kobiety hormony, taicie jak estrogen, progesteron i oksytocyna, predysponują obwody mózgowe do typowo kobiecych zachowań. Natomiast na mózg mężczyzny najwcześniejszy i najtrwalszy wpływ wywierają testosteron, wazopresyna i hormon zwany MIS (antymullerowski). Wpływ męskich i kobiecych hormonów na zachowania oraz mózgi kobiet i mężczyzn jest ogromny. Dowiedzieliśmy się, że mężczyźni używają innych obwodów mózgowych do przetwarzania danych przestrzennych i rozwiązywania problemów emocjonalnych. Ich obwody mózgowe i układ nerwowy są inaczej połączone z mięśniami, zwłaszcza mięśniami twarzy. Mózgi kobiet i mężczyzn na swój specyficzny sposób słyszą, widzą, domyślają się i sondują uczucia innych ludzi. Ogólnie ujmując, obwody mózgowe u osób obojga płci są bardzo podobne, jednak mężczyźni i kobiety potrafią osiągnąć te same cele i wykonać analogiczne zadania, używając różnych obwodów.
Wiemy również, że mężczyźni mają 2,5-krotnie większy obszar w mózgu odpowiedzialny za popęd seksualny, zlokalizowany w podwzgórzu. Myśli erotyczne przemykają w tle kory wzrokowej mężczyzny przez cały dzień i noc, sprawiając, że zawsze jest on gotów skorzystać z okazji do uprawiania seksu.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Louann Brizendine
-
Tytuł oryginału:
The Male Brain
-
Liczba stron:
228
-
Wymiary:
165x245
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7599-207-6
-
Tłumacz:
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
-
Rok wydania:
2010