Myślenie Przeciw Konfliktom
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-2098-2
Autor: Edward de Bono
EAN: 9788324620982
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Myślenie przeciw konfliktom

   W książce zamierzam wykazać, że nasze święte systemy myślenia są przestarzałe, nieadekwatne i niebezpieczne, a w związku z tym nie nadają się do stosowania w sytuacji konfliktowej. Musimy zacząć stosować konstruktywny „model projektowania” i odrzucić dialektyczny system prowadzenia sporów, na którym dotychczas w dużej mierze opierała się nasza cywilizacja. Aby zacząć stosować nowe mechanizmy logiczne, musimy pozbyć się zbędnego balastu w postaci zasady sprzeczności.

   Jest rzeczą oczywistą, że strony uczestniczące w konflikcie nie są w stanie zaprojektować drogi jego rozwiązywania. Do tego celu niezbędna jest strona trzecia. Na tym założeniu opiera się koncepcja „myślenia trójkątnego”, którą będę w szczegółach prezentował na łamach tej książki

  Nasze współczesne struktury rządowe, a także struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie są w stanie przejąć na siebie roli projektanta porozumień. Nawet mimo najlepszej woli nie są one w stanie wyzbyć się stronniczości oraz skłonności do prowadzenia sporów. Wyraźnie widać zatem potrzebę stworzenia nowej, ponadnarodowej organizacji, która podjęłaby się roli niezależnego eksperta w kwestii myślenia. Takim ekspertem mogłaby być organizacja o nazwie SITO, której zasady funkcjonowania przybliżam w tej książce.

  Chciałbym w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że nie zamierzam wcielać się w rolę tradycyjnego krytykanta, który atakuje system i jego błędy w nadziei, że ich naprawienie doprowadzi do znaczącej poprawy sytuacji. Na to w żadnym razie liczyć nie można. Nie ma mowy o tym, by zmiana mogła się dokonać w ramach tego samego, obecnie funkcjonującego modelu. Potrzeba nam bowiem zmiany modelu. Skupię się zatem na wskazywaniu nieskutecznych elementów obecnego modelu myślenia i obecnych mechanizmów rozwiązywania konfliktów, a następnie przedstawię dla nich praktyczne alternatywy.

  Zmiany, o których mowa, mają znacznie bardziej radykalny charakter, niż to się większości z nas wydaje. Choćbyśmy byli najbardziej pewni siebie i najbardziej dumni z osiągnięć naszej cywilizacji, nic nie zmieni faktu, że nasze systemy myślenia są dramatycznie przestarzałe. Zupełnie nie nadają się do rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Nie da się posiąść umiejętności posługiwania się językiem hiszpańskim, doskonaląc swoją znajomość francuskiego. Trzeba nauczyć się mówić zupełnie innym językiem.

  Piszę książkę Myślenie przeciw konfliktom nie po to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przekonywać. Nie zamierzam też narzekać. Przedstawiam po prostu nowy praktyczny model myślenia o konflikcie — model projektowania. Omawiam także koncepcję praktycznego funkcjonowania ponadnarodowej struktury specjalizującej się w myśleniu o konflikcie, czyli SITO.

Edward de Bono
Palazzo Marnisi
Marsaxlokk, Malta

Konflikt

   Zderzenie interesów, wartości, działań lub dążeń. Konflikt to słowo, za pomocą którego stwierdza się fakt istnienia takiego zderzenia. Nawet kiedy mowa jest jedynie o potencjalnym konflikcie, choć zderzenie nie jest jeszcze faktem, stwierdza się w istocie fakt istnienia sprzecznych ze sobą dążeń.

Konfliktowanie

   Znaczenie tego słowa wydaje się zupełnie oczywiste. Konfliktowanie to proces tworzenia, promocji, wzmacniania lub projektowania konfliktu. Warto zwrócić uwagę, że słowo to opisuje rzeczywisty wysiłek podejmowany na rzecz doprowadzenia do konfliktu. Tym mianem określić można wszelkie celowe działania podejmowane jeszcze przed rozpoczęciem samego konfliktu. Konfliktowanie to pojęcie odnoszące się do działań podejmowanych świadomie i celowo. Warto podkreślić, że nie musimy jednak próbować dociekać powodów, dla których ktokolwiek mógłby chcieć przyczynić się do wszczęcia konfliktu.

Dekonfliktowanie

   Jest to nowe słowo stworzone na potrzeby moich dalszych rozważań. Dekonfliktowanie wydaje się nawet ważniejsze od samego konfliktowania. Rozważanie istoty słowa „dekonfliktowanie” ma sens tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z konfliktowaniem. Dekonfliktowanie jest przeciwieństwem konfliktowania. Odnosi się do działań, których celem jest wyeliminowanie lub odsunięcie na dalszy tor przyczyn ewentualnego konfliktu. Tym pojęciem nie będziemy natomiast określać negocjacji czy targów, czy nawet prób rozwiązania istniejącego konfliktu. Chodzi tu bowiem o wysiłek podejmowany w celu natychmiastowego wyeliminowania faktu istnienia konfliktu. I tak jak konfliktowanie prowadzi do stworzenia konfliktu, tak dekonfliktowanie ma doprowadzić do celu przeciwnego: do unicestwienia konfliktu.

  I to właśnie dekonfliktowanie jest głównym przedmiotem rozważań prezentowanych w książce Myślenie przeciw konfliktom.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Edward de Bono

  • Tytuł oryginału: 

    Conflicts. A Better Way to Resolve Them

  • Liczba stron: 

    320

  • Wymiary: 

    148x210

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-2098-2

  • Tłumacz: 

    Magda Witkowska

  • Rok wydania: 

    2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...