Nigdy Nie Jestem Dość Dobry
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-61732-88-4
Autor: Monica Ramirez Basco
EAN: 9788361732884
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Laurum

Wprowadzenie do książki

Nigdy nie jestem dość dobry

   Choć perfekcjonizm może być nieprzyjemną przypadłością, jest uleczalny. Istnieją pewne metody zmieniania sposobów myślenia i działania, pozwalające zmniejszyć przykre konsekwencje perfekcjonizmu i osiągnąć zamierzone cele. To nie magia, lecz zmiana sposobu postrzegania samego siebie i innych ludzi. W książce Nigdy nie jestem dość dobry przedstawię kilka różnych metod wykorzystywania perfekcjonizmu do własnych celów i eliminowania jego negatywnych skutków.
    Niniejszy poradnik zawiera instrukcje i ćwiczenia pozwalające krok po kroku zrozumieć, dlaczego myślisz, że nie jesteś dość dobry, i poprawić własną samoocenę. Książka Nigdy nie jestem dość dobry jest adresowana do ludzi, którzy już uczestniczą w terapii — szczególnie poznawczo-behawioralnej — lub myślą o jej podjęciu. Choć przedstawione w niej ćwiczenia będą przydatne dla osób odczuwających bardzo destrukcyjne skutki perfekcjonizmu, takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy zaburzenia odżywiania, zostały opracowane z myślą o ludziach mających umiarkowane problemy związane z perfekcjonizmem.
    Książka ta może być traktowana jak przewodnik po poznawczo--behawioralnej terapii perfekcjonizmu. Rozdział l zawiera wyjaśnienie przyczyn perfekcjonizmu i źródeł wynikających z niego problemów życiowych. Opisanych w nim zostało kilka ćwiczeń pozwalających dokonać samooceny i określić, czy jesteś perfekcjonistą, oraz rozpoznać perfekcjonistyczne przekonania i zachowania. W rozdziale 2 przeczytasz o zaletach i wadach perfekcjonizmu. Te jego aspekty, które wywołują stres lub są przyczyną problemów, będą wymagały zmiany. Poznawczo-behawioralne podejście do kontrolowania perfekcjonizmu jest oparte na koncepcji, że sposób postrzegania siebie samego („Nigdy nie będę dość dobry"), otoczenia („Jeśli popełnię błąd, zostanę odrzucony"), przyszłości („Kiedy zrobię to perfekcyjnie, w końcu zostanę zaakceptowany") i innych ludzi („Nikt nie przykłada się do pracy. Lepiej zrobię to sam") jest uzależniony od własnych przekonań i schematów myślowych. Schematy myślowe decydują o wyborze podejmowanych działań i w dużej mierze rządzą emocjonalnymi reakcjami na stresujące wydarzenia, jednak w przypadku perfekcjonistów są często niedokładne lub niekompletne.
   W rozdziale 3 zostaną przeanalizowane najbardziej powszechne przekonania i schematy, a w rozdziale 4 znajdziesz ćwiczenia pozwalające ocenić ich trafność i adekwatność do twojej sytuacji życiowej. Po ich wykonaniu będziesz mógł zdecydować, czy chcesz dalej trzymać się swoich przekonań, czy też zmienić je lub zaktualizować, ponadto nauczysz się stosować perfekcjonistyczne standardy w odniesieniu do sytuacji, w których mogą one być przydatne, i odrzucać je w okolicznościach, w których mogą być źródłem problemów.
   W rozdziale 5 będzie mowa o najczęściej spotykanych błędnych przekonaniach i sposobach myślenia będących źródłem złości, cierpienia i frustracji w obliczu stresujących zdarzeń. Wśród tych błędów myślowych znajduje się skłonność do nadmiernego upraszczania, czyli tendencja do postrzegania wszystkiego w czerni i bieli. Rozdziały 6 i 7 pomogą ci lepiej zrozumieć siebie i innych, ukazując szerokie spektrum odcieni szarości mieszczących się między skrajnymi wartościami skali. W rozdziałach tych znajdziesz ćwiczeniom pozwalające sformułować bardziej realistyczne cele i oczekiwania oraz ocenić postęp w dążeniu do ich realizacji.
   Tematem rozdziałów 8 i 9 jest wpływ perfekcjonizmu na interakcje z innymi ludźmi w domu i w pracy. Jeżeli tytuł tej książki zainteresował cię, ponieważ bez względu na to, co robisz, wyniki twoich starań nigdy nie są dość dobre dla kogoś w twoim otoczeniu, ta osoba może być perfekcjonistą. Jeśli szukasz sposobów poprawy stosunków z tym człowiekiem, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na te właśnie rozdziały. Podczas gdy rozdział 8 dotyczy powszechnych problemów w relacjach międzyludzkich, kojarzonych z perfekcjonizmem, rozdział 9 zawiera wskazówki, które pozwolą twoim bliskim bardziej produktywnie reagować na twój perfekcjonizm. W rozdziale 10 znajdziesz instrukcje dotyczące praktycznego stosowania zawartej w książce wiedzy oraz wprowadzania trwałych zmian.
   Ponieważ nie można korzystać z zalet perfekcjonizmu bez uprzedniego wyeliminowania jego negatywnych skutków, z tej książki nauczysz się wykorzystywać perfekcjonizm do własnych celów bez rujnowania sobie życia.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Monica Ramirez Basco

  • Tytuł oryginału: 

    Never Good Enough: Freeing Yourself from the Chains of Perfectionism

  • Liczba stron: 

    304

  • Wymiary: 

    155x230

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-61732-88-4

  • Tłumacz: 

    Michał Lipa

  • Rok wydania: 

    2009

Polecamy