Wczytuję dane...
KOD: 978-83-89763-65-6
Autor: John M. Oldham Lois B. Morris
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788381433891
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Twój psychologiczny autoportret

    Twój psychologiczny autoportret to jedna z najbardziej wartościowych i pomocnych książek psychologicznych, z jakimi kiedykolwiek się zetknąłem. Osoba, która zgłębi zawarte w niej wiadomości i samodzielnie lub z pomocą specjalisty podejmie dostosowany do siebie program treningu, osiągnie sukces w miłości i w pracy, a jeśli ma problemy — znajdzie klucz do ich rozwiązania. Tym kluczem jest zrozumienie własnego charakteru i schematów myślenia, a także uczuć i postępowania innych ludzi, co umożliwia twórcze dostosowanie się do nich z uwzględnieniem stylu swojej osobowości.
    Otwierający książkę Twój psychologiczny autoportret precyzyjny test, pozwalający na sporządzenie własnego psychologicznego autoportretu, jest punktem wyjścia do uchwycenia unikalnego profilu swoich cech, skłonności i nawyków, zaś przekazane w dalszej części wiadomości uzmysławiają czytelnikowi, co może w sobie zmienić, a co powinien po prostu poznać, zaakceptować i nauczyć się z tym żyć. Pogłębiając zrozumienie własnej osobowości, możesz stopniowo uczyć się rozpoznawania i akceptowania schematów osobowości i unikalnego stylu życiowego innych osób. Autorzy przekażą Ci zaś wskazówki, jak z nimi postępować.
    Książka Twój psychologiczny autoportret ma wiele wspólnego z wydanym właśnie w Polsce bestsele-rem Daniela Golemana Inteligencja emocjonalna. Istotą tej inteligencji (której pogłębienie okazuje się jednym z podstawowych wymogów współczesności) jest świadomość własnych uczuć oraz rozumienie emocji i motywów działania innych. Praca Oldhama i Morris pomaga ugruntować empatię i wgląd w siebie, ukazując zarówno to, co w naszych uczuciach i zachowaniach unikalne, jak i to, co schematyczne, powtarzalne i przewidywalne.
   Podobnie jak Inteligencja emocjonalna Golemana, Twój psychologiczny autoportret jest książką żywą, atrakcyjną, praktyczną, ale zarazem wolną od spekulacji, ideologii i nie ugruntowanych teorii. Wszystko, czego dowiadujemy się z niej o sobie i o innych, poparte jest badaniami naukowymi i obiektywnymi obserwacjami klinicznymi. Psychologia i psychiatria spotykają się z genetyką, biochemią, neurologią, farmakologią.
   Podczas prac nad adaptacją testu zorientowałem się, że nie tylko osoby, które chcą skorzystać z niego na własny użytek, ale także psychoterapeuci, nauczyciele, pedagodzy szkolni, menedżerowie, a nawet duchowni odkrywają przydatność koncepcji Oldhama w swojej pracy i wręcz entuzjastycznie podkreślają zalety jej zastosowania.
   W imieniu własnym oraz wszystkich, którzy już skorzystali z tej rewelacyjnej książki lub dopiero po nią sięgną, pragnę w tym miejscu podziękować dr. Andrzejowi Twardoniowi, polskiemu psychologowi klinicznemu praktykującemu od blisko dwudziestu lat w Nowym Jorku, za odkrycie dla nas The New Personality Self-Portrait oraz zachętę i pomoc w doprowadzeniu do jej wydania w Polsce.

JACEK SANTORSKI

   W książce Twój psychologiczny autoportret przedstawiamy klasyfikację, która pozwala określić własny wzór osobowości i zrozumieć jego przejawy w sześciu kluczowych sferach życia: sferze związków i miłości, sferze pracy, sferze Ja, sferze emocji, sferze samokontroli, impulsów i popędów oraz sferze poczucia rzeczywistości i duchowości.
   Czternaście prezentowanych tu kategorii normalnej osobowości oraz test służący do określania własnego wzoru osobowościowego wyprowadziliśmy z doniosłego — rewolucyjnego, jak twierdzą niektórzy — systemu klasyfikacji zaburzeń osobowości, którego najnowszą wersję opublikowało Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w 1994 r. Opisano go w czwartym wydaniu „biblii" amerykańskiej psychiatrii, Diagnostyczno-statystycznegopodręcznika zaburzeń psychicznych, potocznie określanego jako DSM-IY1 Miałem zaszczyt brać udział w jego opracowaniu. Dalsze rozdziały są naszym z Lois Morris wspólnym dziełem. Najpierw jednak chciałbym krótko przedstawić DSM-IY i jego genezę, by ułatwić czytelnikowi zrozumienie podstaw Psychologicznego autoportretu.

Spis treści
Twój psychologiczny autoportret

Od wydawcy polskiego........................................ 9
Wstęp do drugiego wydania.................................. 11
Wprowadzenie Najnowsza klasyfikacja osobowości......... 13
Kim jestem?................................. 19
Rozumienie różnic indywidualnych Twój niepowtarzalny wzór.................. 28
Typy osobowości, zaburzenia, sfery życia Autoportret osobowości..................... 44
Jak wykonywać i interpretować test, jak czytać tę książkę
Typ Sumienny.............................. 72
Typ Pewny Siebie........................... 96
Gwiazda
Typ Oddany............................... 119
Wierna Żona
Typ Dramatyczny.......................... 141
Primadonna
Typ Czujny................................ 167
Tropiciel
Typ Wrażliwy.............................. 190
„Domator"
Typ Wygodny.............................. 213
Kalifornijczyk
Typ Awanturniczy......................... 237
Poszukiwacz Przygód
Typ Nie-zwyczajny........................ 263
Oryginał
Typ Samotniczy............................ 286
Pustelnik
Typ Zmienny Emocjonalnie................ 304
Ogień i Lód
Typ Ofiarny................................ 330
Altruista
Typ Władczy............................... 356
Przywódca Stada
Typ Poważny.............................. 376
Realista
Osobowość i przeznaczenie................ 395
Skąd przychodzisz i dokąd zmierzasz
Strategia zmiany........................... 411
Jak znaleźć pomoc
Dwa autoportrety.......................... 424
Interpretacja wykresów
Bibliografia.................................................. 432
Indeks.......................................................442
O autorach

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  John M. Oldham, Lois B. Morris

 • Tytuł oryginału: 

  The New Personality Self-Portrait: Why You Think, Work, Love and Act the Way You Do

 • Liczba stron: 

  447

 • Wymiary: 

  165x240

 • ISBN: 

  978-83-8143-389-1

 • Tłumacz: 

  Agata Bielik

 • Rok wydania: 

  2019

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...