Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7229-283-4
Autor: Bożena Włodarczyk, Ilona Włodarczyk
EAN: 9788372292834
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Aha

Wprowadzenie do książki

Pilates z drobnymi przyrządami

   Książka ta powstała z myślą o propagowaniu pilatesu i udostępnieniu tej metody szerszemu gronu odbiorców. Pilates to inteligentny system gimnastyczny, na który składają się ćwiczenia na matach (bez przyrządów oraz z zastosowaniem drobnego sprzętu), a także na profesjonalnych urządzeniach, takich jak reformer, chair, barrels, Cadillac. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą uprawiania pilatesu są ćwiczenia na matach, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń ani maszyn. Może je wykonywać każdy, kto jest zainteresowany poprawą kondycji i samopoczucia i ma świadomość potrzeby dbania o własne zdrowie.
   Do napisania tej książki skłonił nas wzrost dostępności i popularności drobnych przyrządów do pilatesu. Dziś bez problemu można nabyć sprzęt do proponowanych przez nas ćwiczeń. Nie są to duże wydatki, a korzyści i przyjemność zapewniają ogromne. Jeśli pilates ma być uprawiany samodzielnie, w zaciszu domowym, na podstawie instrukcji z książki, bardzo ważne jest, by ćwiczenia były na tyle ciekawe, aby zainteresowały i wciągnęły amatora do codziennej rutyny. Taki efekt daje nam właśnie zastosowanie drobnych przyrządów - rolki, koła czy piłki - które służą ułatwieniu bądź utrudnieniu ćwiczeń, w zależności od naszych wymagań. Wprowadzając do ćwiczeń nowe elementy, lepiej skupiamy uwagę na tym, co robimy. Przyrządy wymagają większej precyzji, koncentracji i zaangażowania w poprawne wykonanie ruchu.
   Ćwiczenia zaproponowane w tej książce mogą być również dobrym źródłem informacji i pomysłów dla osób pracujących z tą metodą na co dzień, czyli dla instruktorów pilatesu i fizjoterapeutów. Rozbudowane opisy ćwiczeń oraz pomysły na ich modyfikacje pozwalają osobom dociekliwym i spragnionym wiedzy na głębsze zrozumienie oraz bardziej precyzyjną pracę. Oprócz dokładnych opisów ustawienia ciała i przebiegu ćwiczenia, a także ukazania możliwości potencjalnego rozszerzenia ćwiczeń (modyfikacji), dajemy też wiele ilustracji instruktażowych. Dzięki nim Czytelnik nie musi odwoływać się tylko do wyobraźni, gdyż zdjęcia krok po kroku wprowadzają w dane ćwiczenie, pomagając je poprawnie wykonać.
  Napisałyśmy, że pilates jest inteligentnym systemem ćwiczeń. Co to oznacza? Warto podkreślić przede wszystkim, że pilates nie jest tylko zestawem ćwiczeń, ale pewną filozofią życia - to dążenie do stanu, w którym możemy sprawować kontrolę nad własnym ciałem i umysłem, jak pisał Joseph Pilates w swojej książce Return to Life Through Contro/ogy. Być może brzmi to trochę tajemniczo i abstrakcyjnie, ale wykonując regularną, ukierunkowaną i świadomą aktywność fizyczną możemy taki stan osiągnąć. Oczywiście nie wydarzy się to w ciągu kilku dni czy miesięcy. Jest to długotrwały proces, w którym uczymy się odkrywać własne ciało i jego potrzeby, obserwujemy zmiany, jakie w nim zachodzą, i z każdym dniem potrafimy lepiej się o siebie zatroszczyć.
   W tym miejscu można nawiązać do rozmaitych dolegliwości fizycznych, z jakimi każdy z nas na co dzień się boryka. Nikt nie jest przecież idealny ani nie ma idealnej budowy ciała, chociażby z powodu złych nawyków, które pogłębiamy każdego dnia, prowadząc taki czy inny styl życia. Pilates może nam to wszystko uświadomić, pokazać, co robimy źle, a potem podnieść jakość życia.
   Rozpoczynając uprawiać pilates, musisz zacząć od poznania jego elementarnych zasad. Na tym etapie można poczuć, że tonie się w zalewie informacji, które w pierwszej chwili wydają się niezrozumiałe. Mogą się wtedy zrodzić wątpliwości: po co mi to czy tamto? Jednak dając sobie szansę i podchodząc do różnych zagadnień po raz kolejny, coraz łatwiej będzie Ci rozumieć zasady, odkrywając ich głębszy sens i znaczenie, tak jak odkrywamy wciąż nowe elementy na wspaniałym obrazie. Zobaczysz i zrozumiesz zasadność reguł, ich spójność, a w miarę upływu czasu będziesz też potrafiła zastosować je podczas wykonywania różnych czynności dnia codziennego.
   Być może czytałaś gdzieś, że twórca tej metody gimnastycznej pisał, iż pilates przygotowuje człowieka na to, co nieznane. Należy ćwiczyć, umacniając ciało i ducha, po to by umieć stawić czoło zaskakującym sytuacjom życiowym. Niektórzy mogą zapytać: „A co może mnie zaskoczyć? Nie przenoszę się przecież na lodowiec w górach czy na bezludną wyspę". Może Ci się wydawać, że nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć, ale życie bywa przewrotne. Nawet jeśli prowadzisz ustatkowa-ny, uporządkowany i bezpieczny tryb życia, zawsze może się coś wydarzyć. Nie chodzi o to, by martwić się o wszystko z góry, ale ten wątek z rozważań J. Pilatesa jest bardzo motywujący do samorozwoju, tak by być nieustannie w gotowości.
   Człowiek potrzebuje ciągłej stymulacji, odkrywania nowości, poczucia, że coś się dzieje i zmienia. Potrzebne są przemiany na lepsze, dostrzeganie, że robimy postęp. Nabieramy wtedy siły i życiowego doświadczenia, co daje nam poczucie satysfakcji, samorealizacji i bezpieczeństwa. W tym właśnie jest ukryta cudowna psychologiczna moc metody J. Pilatesa. jak pisałyśmy, poznając zasady pilatesu, zaczynasz je rozumieć i wdrażać do codziennych czynności. Kolejnym krokiem jest poznawanie ćwiczeń - najpierw tych, które nauczą Cię stosowania zasad, a następnie ćwiczeń, które staną się stałymi elementami Twojego treningu.
   Ćwiczenia są podzielone ze względu na stopień trudności, żebyś wiedziała, od czego zacząć. Rozpoczynając uprawianie pilatesu, często będziesz odczuwała, że wyobrażenia, jakie miałaś o swojej kondycji, różnią się od rzeczywistości. Mamy tu na myśli elastyczność i możliwości Twojego ciała.     Początkowo może czekać cię zaskoczenie, jeśli miałaś się generalnie za sprawną, a tu proste, niewinne ćwiczenie wykaże coś zupełnie innego. Nie zniechęcaj się tym! Człowiek nigdy nie dowie się, jaka jest jego kondycja fizyczna, jeśli nie rozpocznie regularnych ćwiczeń.
   Trzeba przy tym wiedzieć, że jeżeli uprawiałaś jakąś dyscyplinę dość dawno temu, faktyczne umiejętności zostały już przez ciało „zapomniane", mimo że wciąż przechowujesz żywe wspomnienia. Ponadto poszczególne metody ćwiczeń czy rodzaje aktywności ruchowej różnią się od siebie. Pilates jest bardzo surowy, bo obnaża nasze wszelkie słabości. Jest to wszechstronnie przemyślany system, którego istotę stanowi prawidłowa postawa ciała oraz uruchomienie najgłębszych mięśni stanowiących ośrodek siły „centrum" oraz podporę dla kręgosłupa, będącego fundamentem i najważniejszym elementem strukturalnym. Najtrudniej jest właśnie utrzymać prawidłową postawę, gdyż wiąże się to z pracą mięśni głębokich, których prawidłowego uaktywniania należy się nauczyć. Gdy to się opanuje, wszystko staje się proste i bezproblemowe.
   Uprawiając inne formy ruchu, najczęściej korzystamy z mięśni powierzchownych, które są przeciążane, natomiast głębokie warstwy nie są uaktywniane i w miarę upływu czasu osłabiają się. Może to prowadzić do rozluźnienia wewnętrznych struktur anatomicznych i wywołania różnych przesunięć oraz do przyśpieszenia procesów zwyrodnieniowych związanych np. z tarciem, zachodzeniem na siebie kości itp. Dlatego warto jest przejść od początku przez bardziej skomplikowaną drogę, jaką jest wprowadzenie i zrozumienie metody J. Pilatesa, aby móc później cieszyć się doskonałym zdrowiem i formą fizyczną.
   Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli rozpoczynając ćwiczyć pilates, masz już na swoim koncie spore dolegliwości fizyczne, „odrestaurowanie" Twojego ciała może zająć dłuższy czas niż u osoby, która tak poważnych dolegliwości nie ma. Z drugiej strony będziesz doznawać w sobie szybszych i bardziej radykalnych zmian na lepsze niż człowiek wolny od dolegliwości, gdyż ciało w gorszej kondycji jest bardziej uwrażliwione i podatne na zmiany. Rezultaty i satysfakcja z regularnej pracy są gwarantowane.
   W pilatesie trzeba być wytrwałym, ale także pokochać tę metodę, zafascynować się nią i odkrywać jej piękno, od którego potem nie chce się już odchodzić. Radość, jaką daje pilates, jest nie do opisania. Spróbuj jej doświadczyć.

Bożeno i Ilona

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Bożena Włodarczyk, Ilona Włodarczyk

  • Liczba stron: 

    304

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7229-283-4

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...