Wprowadzenie do książki
Rak jelita grubego
Trzeba przyznać, że jelito grube lub odbytnica to nie są tematy nadające się na rozmówki podczas party, przy koktajlu lub kawie. Jednakże pamiętamy, że jeszcze tak niedawno kobiety nie rozmawiały na temat raka piersi, a mężczyźni milczeli na temat prostaty. Dziś ta bariera została przełamana i nowotwory piersi oraz prostaty są przedmiotem otwartej dyskusji w rodzinie, między przyjaciółmi i - co jest szczególnie ważne -między lekarzami i ich pacjentami. Podobna bariera istnieje dotąd na temat raka jelita grubego. Musimy ją przełamać, aby móc skutecznie z tym rakiem walczyć.
W tej książce otwarcie omawiam tematy związane z rakiem jelita grubego w nadziei, że przyczyni się ona do przełamania tej bariery i przez to pomoże odnieść zwycięstwo nad tą chorobą i ocalić wiele istnień ludzkich. Mam zamiar podać najnowszy stan wiedzy o raku jelita grubego i najnowsze metody rozpoznawania i leczenia. Piszę to wszystko w sposób zrozumiały i łatwy do zastosowania. W ostatnich latach wiedza o raku jelita grubego poczyniła duże postępy. Przeprowadzono wiele badań klinicznych, które wykazały skuteczność nowych leków i nowych ich kombinacji. Wiemy na przykład, że takie „zwykłe" związki jak sole wapnia i kwas foliowy mogą bardzo skutecznie zapobiegać temu nowotworowi. Ponadto dysponujemy mnóstwem nowych metod rozpoznawania i nowymi, skuteczniejszymi technikami chirurgicznymi.
Wprawdzie skuteczność słowa drukowanego jest ograniczona, ale postaram się zebrać i opisać wszystkie zasoby wiedzy, które pomogą wam zapobiec tej chorobie albo ułatwić walkę z nią. Pragnę, aby ta książka zmieniła zasadniczo życie wszystkich czytelników i ich rodzin.
Kiedy przechodziłem specjalistyczne przeszkolenie w gastroenterologii, dwaj moi nauczyciele, doktor Leslie Bernstein i doktor Lawrence Brandt, dali mi przykład, jak być dobrym lekarzem. Nigdy nie zapomnę, jak doktor Brandt, przemawiając jako przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Gastroenterologów, powiedział: „Czasami ujęcie pacjenta za rękę jest ważniejsze od zbadania go".
Zrozumiałem prostą prawdę tych słów i zawsze o niej pamiętam, wykonując moje lekarskie obowiązki. Ujęcie pacjenta za rękę to zdolność nawiązania z nim kontaktu, wysłuchania go i przemówienia do niego ze współczuciem, rozwagą i szacunkiem. Jest to ważny czynnik leczniczy, ale przy dzisiejszej dewaluacji stosunków między lekarzami i pacjentami niewielu lekarzy pamięta o tym, a jeszcze mniej ma na to czas. W chorobach układu trawiennego metody diagnostyczne i lecznicze są często bardzo inwazyjne, do tego stopnia, że zdają się pozbawiać pacjenta jego godności. Jako lekarz staram się zawsze jak najbardziej dbać o życie moich pacjentów, a jednocześnie szanować pacjenta jako człowieka i zachowywać jego prywatność. Wysłuchuję ich i zachęcam do pełnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia. A staram się to robić w różny sposób, nie zawsze za pomocą słów. Czasami dosłownie trzymam ich za rękę, ale częściej czynię to w znaczeniu symbolicznym i emocjonalnym.
Gdy będziemy wspólnie przeglądać tę książkę, przyswajając wszystkie konieczne wiadomości o raku jelita grubego, czytaj ją tak, jakbym to ja przekazywał ci tę wiedzę osobiście. A - co ważniejsze - czytaj ją, wyobrażając sobie, że trzymam cię za rękę i wiodę cię krok po kroku przez wszystkie zawiłości tekstu.
Ale dość tego wstępu - oto moja dłoń, chwyć ją i zacznijmy rozmawiać o tym, czego być może twój lekarz nie powiedział ci o tej chorobie.
Doktor Mark Pochapin
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Mark Bennett Pochapin
-
Tytuł oryginału:
What your doctor may not tell you about colorectal cancer
-
Liczba stron:
352
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7301-617-1
-
Tłumacz:
Stanisław Dubiski
-
Rok wydania:
2004