Tajemnice Trzeciej Rzeszy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7943-044-4
Autor: Guido Knopp
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Świat Książki

Wprowadzenie do książki

Tajemnice Trzeciej Rzeszy

   Epoka nazistowska trwała jedynie dwanaście lat, jednak wpływa ona i również w przyszłości będzie mocno wpływać na postrzeganie niemieckiej historii. W hitlerowskich Niemczech zrodziły się: terror, ludobójstwo i wojna światowa. Pokolenia, które świadomie przeżyły lata nazizmu, wkrótce przestaną istnieć, ale wciąż jeszcze możemy dowiedzieć się interesujących rzeczy od uczestników tamtych zdarzeń.
   Nauka długo zajmowała się fundamentalnymi kwestiami dotyczącymi nazizmu. Obecnie zwraca się ku aspektom, którymi dotychczas mało się interesowano. Wiele spraw pozostaje nadal zagadkowymi i niezrozumiałymi. Na szczęście otwierają się niektóre - dotychczas zamknięte - archiwa, odnajdują się też niespodziewanie różne filmy i dokumenty.
  W takim właśnie kontekście została napisana ta książka. Składa się na nią sześć rozdziałów, które rzucają światło na niewyjaśnione zdarzenia, na nowe, zaskakujące wyniki badań naukowych, a także odpowiadają na powszechne zainteresowanie nierozstrzygniętymi kwestiami historycznymi: tajemnicami    Trzeciej Rzeszy. Autor omawia fakty, które ówcześnie nie miały prawa dostać się do powszechnej wiadomości - i które dopiero dzisiaj odkrywamy.

Rodzina Hitlerów

    Częścią kultu Hitlera był pielęgnowany przez nazistowską propagandę nimb proroka, który pojawił się w historii, jakby wyłoniwszy się z nicości. W wizerunku samozwańczego „wybawiciela narodu" nie było miejsca na prawdziwe pochodzenie dyktatora i jego rodziny. Z pedantyczną konsekwencją Fiihrer kazał zatajać swoje nader barwne koneksje rodzinne. Istniał bowiem powód do obaw, że właśnie w przypadku jego samego zostanie doprowadzone do absurdu propagowane na każdym kroku szaleństwo „nieskazitelnych rodowodów". W miarę jak Hitler, ten agitator rasowego obłędu, wspinał się po szczeblach politycznej kariery, przeciwnicy nazizmu coraz głośniej pytali o jego pochodzenie. I wzmagał się strach przed denuncjacją, gdyż nawet on sam nie potrafił w sposób kompletny wylegitymować się odpowiednią genealogią, choć żądał tego od wszystkich Niemców. Objąwszy władzę, nazistowski dyktator mógł już łatwiej określać, co „jego naród" ma prawo wiedzieć, a czego nie. Niniejsza książka pokazuje, jakie wysiłki podejmował, aby zatrzeć ślady. Rodowe siedziby jego przodków, znajdujące się w rejonie zwanym Waldyiertel1, po Anschlussie Austrii zrównano z ziemią, aby urządzić na nich poligon wojskowy. Hitłer utrzymywał jednak ciągły kontakt ze swoją rodziną — głównie po to, by mieć ją pod kontrolą. Odnalezione materiały archiwalne dowodzą, że rasistowskie szaleństwo nie cofało się przed prześladowaniem nawet własnej rodziny. Aloisia Veit2, daleka kuzynka Hitlera, padła ofiarą morderstwa „eutanazyjnego" -uśmiercono ją pod koniec roku 1940 w komorze gazowej. Książka ta prezentuje liczne nieznane dotychczas dokumenty i osobiste zapiski, które rzucają zaskakujące światło na rodzinne powiązania Hitlera — między innymi zaginiony od czterdziestu lat rękopis Pauli, siostry    Adolfa, czy przechowywane w archiwum FBI obszerne dossier i akta genealogiczne Hitlera. Dowiadujemy się ponadto z wypowiedzi potomków tej rodziny, co dzisiaj znaczy żyć w cieniu dyktatora.

Legenda Rommla

   Rozpętana przez Hitlera wojna światowa pozwoliła na rozkwit żołnierskich karier. Niektórzy wojskowi urośli wręcz do rangi mitu. Erwin Rommel walczył na wielu frontach, nie tylko w Afryce, a jego legenda przetrwała dłużej niż państwo, któremu pragnął służyć. Będąc u szczytu swoich sukcesów, cieszył się sławą, która - jak się wydawało - mogła zastąpić całe dywizje. Hitler z wdzięczności mianował go najmłodszym podówczas feldmarszałkiem Wehrmachtu. Później nastąpiły porażki i doszło do ostatecznej scysji. Obecnie mnożą się głosy kwestionujące „rycerskość" działań wojennych prowadzonych przez Rommla w Afryce. Nadal wprawdzie uważa się, że był dowódcą opiekuńczym i lubianym przez swoich żołnierzy, w rzeczywistości jednak jego agresywne ofensywy prowadziły do ogromnych strat. Niektórzy krytycy przypisują „ulubionemu generałowi Hitlera" szczere przekonania nazistowskie lub uważają go za wojennego zbrodniarza.
   Są to przerysowane opinie, równie dalekie od prawdziwego Rommla, jak czynione w minionych dziesięcioleciach próby jego heroizacji.
Podobnie jak wielu czołowych oficerów, Rommel z początku przymykał oczy na wzmagający się nazistowski terror. Wehrmacht pod wodzą swych generałów był od pierwszego dnia skutecznym narzędziem wojny totalnej. Rozdarty między posłuszeństwem a sumieniem, wypieraniem faktów ze świadomości a protestem, Rommel do lata 1944 roku całkowicie skupił się na swojej funkcji wojskowego. Istnieją jednak dowody, że ignorował niektóre zbrodnicze rozkazy — jak żaden chyba inny generał. Niniejsza książka przedstawia nowe, istotne wątki związane z pytaniem, czy w lipcu 1944 roku    Rommel faktycznie wiedział o zaplanowanym zamachu na Hitlera, czy wręcz zaaprobował zamierzenia spiskowców. Jedno jest pewne: Rommel wiedział o spisku wystarczająco dużo, aby zapłacić za to życiem.

Pieniądze Hitlera

    Stworzony przez samego Adolfa Hitlera mit, zgodnie z którym Fiihrer był człowiekiem ascetycznym, ofiarnym, poświęcającym się służbie narodowi, rezygnującym nawet ze swej pensji kanclerza Rzeszy, jest równie trwały, co nieprawdziwy. Albowiem znacznie wcześniej i obficiej niż przypuszczano jeszcze długo po upadku hitleryzmu, przed nazistowskim agitatorem otwarły się hojne źródła finansowe. Miał on zamożnych sponsorów nie tylko we własnym kraju, lecz również za granicą. Trudno sobie wyobrazić, jak Hitler mógłby dojść do władzy, gdyby nie korupcja, samowola oraz nieujawniani a potężni wspomożyciele. Obecnie potrafimy już pokazać, jak ochoczo Hitler gromadził środki i z jakim zapałem mu je przekazywano. Popełniając samobójstwo w roku 1945, był człowiekiem niesłychanie bogatym. Już na samym początku swojej „kariery" nazistowski agitator miał spore dochody.

Urojenia Himmlera, wina Himmlera

   Heinrich Himmler: Reichsfuhrer SS, szef policji, minister spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódca wojskowy.
   Ten najpotężniejszy z palatynów Hitlera pozostawił po sobie wielkie, do dziś' nłerozwikłane zagadki. Dlaczego kazał prowadzić badania nad czarownicami? Czy to właśnie on, a nie Hitler, wydał rozkaz wymordowania Żydów, jak przypuszczają współcześni historycy? Jaką rolę odgrywała tajemnicza kochanka, z którą przez wiele lat prowadził po kryjomu podwójne życie?
   W roku 1945 w barokowym pałacu na Dolnym Śląsku pewien bibliotekarz dokonał niezwykłego odkrycia: znalazł pozostałości specjalnego zlecenia Reichs-fiihrera SS w sprawie czarownic — trzy tysiące sześćset dwadzieścia jeden teczek, a w nich trzydzieści tysięcy arkuszy kartotekowych. Jak wykazały późniejsze badania, była to część ściśle tajnego planu Himmlera, którego celem było ni mniej, ni więcej, tylko zniszczenie chrześcijaństwa.

Mistyfikacja Speera

    Albert Speer, architekt i organizator zbrojeń, przyoblekł brunatną ideologię w monumentalne formy z kamienia i betonu. Przyłączywszy się do świty tyrana, młody architekt dostąpił błyskawicznego awansu. W samym środku wojny został powołany na menedżera gospodarki zbrojeniowej. Hitler był zachwycony działaniami swojego wychowanka, który miał dla niego zbudować Germanię, „stolicę świata". Na procesie norymberskim Speer zataił fakt, że do hitlerowskiego „cudu zbrojeniowego" dążył kosztem setek tysięcy przymusowych robotników i więźniów obozów koncentracyjnych. Przez całe życie wypierał się, jakoby wiedział o Holocauście — było to kłamstwo jego życia.. Dopiero wiele lat po wojnie dowiedziano się, jak głęboko był uwikłany w zbrodnie reżimu.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Guido Knopp

 • Tytuł oryginału: 

  Geheimnisse des Dritten Reichs

 • Liczba stron: 

  304

 • Wymiary: 

  165x240

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7943-044-4

 • Tłumacz: 

  Michał Antkowiak

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...