Wprowadzenie do książki
Tarot Medytacyjny
Prezentowane talie Tarota są dziełem autorskim, owocem kilkunastoletnich przemyśleń. Różnią się od innych, dostępnych na rynku, spojrzeniem na tradycję; nie oznacza to wszakże odejścia od tarotowej tradycji, wręcz przeciwnie — jest jej widzeniem w nowym ujęciu. Jej zasadniczym celem jest medytacja, pozwalająca każdemu z nas wejść głęboko w tarotową strukturę. Każda talia jest dobra, kiedy czujemy, że jest częścią nas, naszego wewnętrznego Ja. Wybór określonej talii wynika z podszeptu podświadomości, intuicji. Otwierając w ten sposób drzwi wiodące do poznania tajemnicy Tarota, dokonujemy jednak małego kroku naprzód, wstępujemy zaledwie na pierwszy stopień tarotowych schodów. Przed nami są kolejne stopnie i aby je przebyć musimy poczuć jego rozumienie, wchłonąć w siebie jego własny, jakże specyficzny język i mowę, utożsamić się z jego obrazami, starać się wychwycić jego myśli, intencje.
Tarot jest czymś więcej, niż tylko możliwością poznawania przeszłości i przyszłości. Jest przede wszystkim symbolicznym językiem, który daje nam szansę na lepsze rozumienie siebie i otoczenia. Przez to poznanie uzyskujemy samoświadomość oraz bardziej realistyczne spojrzenie na świat. Tarot jest naszym mistrzem, z pomocą którego możemy uporządkować nasze życie. Nie będąc żywym człowiekiem nie będzie ingerował w nasze doświadczenia, ale — z drugiej strony — pracując z nim, bo medytacja poszczególnych Wielkich bądź Małych Arkanów jest taką właśnie pracą, otrzymujemy wgląd w nasze wnętrze. Nie będzie on pozbawiony pierwiastka subiektywizmu, naszego własnego subiektywnego spojrzenia na otaczający nas świat, nasze problemy. Wolny jednak będzie od obiektywnego subiektywizmu żywego mistrza, który będąc nawet wysoko uduchowionym zachodzące wydarzenia i przemiany ocenia z ludzkiego punktu widzenia.
Medytacja nad kartami Tarota wymaga pewnej wprawy, samozaparcia, duchowego kierownictwa. Służy ona wielu celom: poszerza świadomość, kształtuje jaźń, ujawnia tajniki Tarota, pogłębia ezoteryczne rozumienie jego arkanów, wiedzie ku iluminacji, umożliwia wnikliwe rozumienie samego siebie, ma także znaczenie w dywinacji. Bez medytowania nie pojmiemy złożoności Tarota; ogarniemy go częściowo, ułomnie. Pewną formą medytacji jest już zwykłe przyglądanie się kartom, wybór najbardziej pociągającej czy też odrzucenie tej, której w danej chwili nie rozumiemy, boimy się. Tarot wymaga uwagi, cierpliwości, dokładności. W każdej karcie Tarota przemawiają do nas szczegóły, wszystkie coś znaczą, o czymś mówią. Jeżeli nie pojmiemy tej specyficznej mowy zdamy się wyłącznie na samo patrzenie, pozbawione elementu intelektualnego rozważania, wyprane z myślenia. To, o czym myślimy patrząc na Tarota, na jego konkretne arkana, ma niewiele wspólnego z autentycznym zrozumieniem Tarota, jest zaledwie naszym myśleniem.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dariusz Cecuda
-
Liczba stron:
238
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-62371-03-7
-
Rok wydania:
2011