Wprowadzenie do książki
Kuchnia wegetariańska
Poznanie podstaw technik gotowania daje wielką swobodę eksperymentowania, warto więc być kreatywnym i wydobywać wszystko, co najlepsze w używanych produktach. Wybór sposobu przyrządzenia danego produktu, na przykład grillowanie, gotowanie na parze czy smażenie, wpływa na jego smak, konsystencję i wygląd. Weźmy choćby cebulę - wolne gotowanie pozbawia ją ostrości i daje miękką, rozpływająca się konsystencję, z kolei szybkie smażenie po chińsku (stir-fry) sprawia, że jest lekko chrupiąca i bardziej aromatyczna, surowa zaś pozostaje chrupiąca i ostra w smaku.
Kuchnia wegetariańska wyróżnia sześć podstawowych technik używanych do przyrządzania wybornych potraw: przygotowanie dań surowych, grillowanie, smażenie, gotowanie na parze, gotowanie i pieczenie. Każda z nich ma zalety i cechy charakterystyczne. Do większości produktów pewne techniki pasują bardziej niż inne, a podstawowe zasady doboru zostały wyjaśnione na kolejnych stronach tej książki oraz w samych przepisach, gdzie podane jest, jak je stosować i kiedy. Oczywiście w wielu przepisach występuje kombinacja różnych technik, które harmonijnie połączone dają w rezultacie gotowe danie. Te przepisy, w których występuje więcej niż jedna technika, są przyporządkowane tej, która w danym wypadku odgrywa największą rolę.
To nie jest podręcznik technik kulinarnych, ale raczej pokaz możliwości, które każda z nich niesie ze sobą. Przede wszystkim chodzi o pomysłowość i zabawę smakami, barwami i konsystencjami, a w rezultacie przyrządzanie wspaniałych dań bez mięsa. Wstawiłam tu również wskazówki, jak przygotować pewne produkty, takie jak ryż i strączkowe, a także podręczny słowniczek, do którego można zajrzeć, gdy natrafi się w przepisie na niecodzienne lub nieznane składniki.
Szczegóły
-
Autor:
Graimes Nicola
-
Tytuł oryginału:
New Vegetarian Kitchen
-
Objętość:
240
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
190x250
-
ISBN:
978-83-7778-104-3
-
Tłumacz:
Ewa Kapilewicz
-
Rok wydania:
2011
-
Tematyka:
Kuchnia Diety