Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7767-911-1
Autor: Stanisław Biel SJ
EAN: 9788377679111
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: WAM

Wprowadzenie do książki

Aniołowie medytacje biblijne

   Aniołowie należą do najbardziej wdzięcznych i sympatycznych postaci. Są niemal wszędzie: w Biblii i codziennym życiu, ale również w literaturze, sztuce, muzyce... Paradoksalnie w dzisiejszej erze agnostycyzmu i negacji świata duchowego pojawia się niemal moda na anioły.
   Do najbardziej znanych aniołów należy niewątpliwie Anioł Stróż. Jego obrazek wisi zwykle nad łóżkiem dziecka, a modlitwę do niego zna niemal każdy maluch. Z czasem (niestety!) postać Anioła Stróża wydaje się infantylna, a pamięć o nim zanika. W wieku dorosłym bardziej imponuje archanioł Michał. Nie tylko ze względu na swój waleczny charakter, ale także na moc egzorcyzmowania. Anioły pojawiają się każdego roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Ich wizerunki zdobią kościelne szopki i prywatne mieszkania, witryny sklepowe i ulice, są wśród wierzących i niewierzących.
   Aniołowie są nam bliscy. Jednak bywa, że mieszamy świat duchowy z iluzorycznym, wręcz fantastycznym. Wspomaga w tym dziś skutecznie świat wirtualny. Zapominamy, że aniołowie są realnymi osobami, chociaż należą do wymiaru duchowego. Ich obecność jest głęboko zakorzeniona w Biblii i tradycji Kościoła. W VI wieku Pseudo-Dionizy skodyfikował strukturę zastępów anielskich i podzielił je na trzy hierarchie. Do pierwszej, stojącej najbliżej Boga, zaliczył serafiny, cherubiny i trony, do drugiej — panowania, moce (cnoty) i potęgi, zaś do najniższej — księstwa (zwierzchności), archaniołów i aniołów. Nasi ulubieni aniołowie znajdują się więc najniżej w hierarchii duchowej. Zapewne dlatego są nam tak bliscy.
   Niniejsza książka stanowi swoistą podróż w świat aniołów. Rozpoczyna się od Księgi Rodzaju, a kończy na Apokalipsie. Dzięki niej możemy poznać istotę, zadania i cechy duchów niebieskich i przekonać się, że są nam bliscy i życzliwi. Co więcej, zawsze gotowi, by nas wspomagać i służyć.
   Odwołuję się do tekstów biblijnych o aniołach. Komentarze egzegetów wzbogacam o problemy egzystencjalne i intuicje malarzy. Ponadto stawiam konkretne pytania życiowe, mogące służyć do osobistych przemyśleń i modlitwy.

Autor

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Stanisław Biel SJ

 • Liczba stron: 

  235

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7767-911-1

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...