Wczytuję dane...
KOD: 83-7377-232-4
Autor: Peter Orban
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Astrologia jako terapia

   Ta książka jest dla ciebie trucizną. Będzie wzbudzać w tobie złość i gniew. Nie napisałem jej, by przedstawiać w niej jakiekolwiek prawdy. Wręcz przeciwnie, jej zamiarem jest odebranie ci twoich prawd i ich zniszczenie. Pokazanie ci, że wszystkie prawdy, ordynarnie mówiąc, to głupota.
   Ta książka nie jest zatem poszukiwaniem prawdy, lecz może być pomocna w poszukiwaniu kłamstwa. Twojego kłamstwa. I nie chodzi tu o jakiekolwiek kłamstwo pochodzące z zewnątrz. Chodzi o kłamstwo w tobie samym. W tym celu książka ta posługuje się pewnym narzędziem, które jest tak dalekie od każdej obiektywnej prawdy, że aż staje się ono niezwykle interesujące, mianowicie: astrologią.
   To twierdzenie lubi irytować, a jednak stanie się ono w miarę czytania książki bardziej wyraźne. Na początek chciałbyś się pewnie zapytać: Jak system tak odległy od prawdy (w naukowym sensie tego słowa) ma mi coś powiedzieć o moim kłamstwie?
   Tylko dlatego może! Tylko dlatego, że astrologia nie rości sobie własnego prawa do prawdy, może ci pomóc odnaleźć kłamstwa ukryte w tobie samym.
   Ten tok myślenia nie jest łatwy do zrozumienia. Nie mówię: „astrologia mówi prawdę”, jak czyni to wielu astrologów („gwiazdy nie kłamią”). Nie mówię też: „astrologia to jedna wielka bzdura”, jak czyni to, używając dobrych argumentów, Hoimar von Dithfurt. Mówię tu (wstępnie): astrologia nie ma bynajmniej z prawdą do czynienia. Wymyka się ona obu powyżej cytowanym sposobom myślenia tak zupełnie, że przez to właśnie możemy stosować ją jako system. Nie jest ani fałszywa, ani prawdziwa - jest czymś zupełnie innym, czymś co leży pomiędzy tymi dwoma twierdzeniami i dlatego nie poddaje się się polaryzacji prawda - fałsz (trochę podobnie jak bajki braci Grimm czy mit o Edypie nie poddają się pytaniom tego rodzaju).
   Właśnie pomiędzy prawdą a fałszem leży właściwa moc astrologii. To, że jej zdolność poznania i orzekania - jej swoista logika - leży w królestwie symboli, czyni z niej nadzwyczajny instrument.
  Gdzieś w środku tego sposobu myślenia zawarta jest jeszcze jedna idea: nie będziesz nigdy w stanie astrologii udowodnić, gdyż moim zdaniem udowadniać można jedynie to, co rości sobie prawo do prawdy. Spróbuj tylko, a poniesiesz klęskę!   Na to zjawisko choruje bardzo wielu astrologów. Chcą ci oni udowodnić, że astrologia ma rację, a nawet, że jest jakąś nauką. To absurd; każdorazowo tego rodzaju agitator, wyprawiając się na ten kruchy lód, zapada się i tonie.
   Czy astrologia mówi prawdę?
  Odpowiedź na to pytanie jest równie niemożliwa, jak na pytanie, czy istnieją dowody na życie po śmierci (czy też życie przed życiem). Zapomnij o tym pytaniu! Ono jest zupełnie bezsensowne.
   Ta książka ma być pomocą na drodze w znajdowaniu sensownych pytań. Tak, dobrze zauważyłeś - pytań, a nie odpowiedzi. Odpowiedzi nie udzieli ci żadna książka. Może co najwyżej pomóc trochę przy pytaniach.
  Dostrzegam głęboki sens książki w tym, że dając do zrozumienia, jaka jest ich głębia, po prostu odbiera i niszczy pytania, przy których trwasz z uporem maniaka, w których ugrzęzłeś, w których już nie potrafisz posunąć się naprzód. Jaki może mieć sens niszczenie pytań?
  A taki, że robi się miejsce na nowe pytania.
  I mam nadzieję, że i te nowe pytania ktoś kiedyś ci tak czy inaczej odbierze.
  I tak ta książka nie traktuje ani o prawdzie, ani nie daje odpowiedzi. Jest ona swoistym seminarium doświadczania samego siebie i mówi o głębokim sensie stawiania pytań. Ostatnią zaś rzeczą, która by mi przyszła do głowy, byłoby przekonywanie cię do astrologii. Piszę tę książkę, jako że sam nie jestem przekonany.
  A także: by tracić słowa.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Peter Orban

 • Tytuł oryginału: 

  Astrologie als Therapie: Auf der Suche nach der Lüge

 • Liczba stron: 

  212

 • Wymiary: 

  165x240

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-7377-232-4

 • Tłumacz: 

  Agnieszka Ledwoń

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...