Wprowadzenie do książki
Gnębiciel ze szkolnego boiska
Większość rodziców instynktownie zdaje sobie sprawę, jak niezwykle ważne są relacje społeczne nawiązywane w dzieciństwie. Wyczuwają, że te pierwsze doświadczenia dają ich dzieciom wiedzę, która będzie im towarzyszyć przez całe życie. Dlatego właśnie z takim bólem przyjmują sytuację, kiedy dziecko nie wpasowuje się w istniejące układy lub, co gorsza, jest niedopuszczane do zabaw i gnębione przez rówieśników.
W dodatku rodzice widzą tylko niewielki wycinek tragedii. Większość przechodzi niezauważona i bez odzewu, ponieważ szkolny system wartości skutecznie ucisza małych „donosicieli”. Dzieci będące świadkami przemocy, które wiedzą, że coś jest nie w porządku, nie mają pojęcia, w jaki sposób pomóc ani czy w ogóle powinny się w to mieszać. Z ich punktu widzenia dorośli nie wykazują należytej troski i nie potrafią skutecznie zadziałać. Są zbyt zajęci własnymi, nie związanymi z dziećmi sprawami, by zrozumieć, co się dzieje.
Temu właśnie przyglądam się w tej książce: co naprawdę przytrafia się dzieciom podczas przerw w szkole, w autobusach, na korytarzach i w modnych centrach handlowych. Charakteryzuję też typowego gnębiciela i jego ofiarę oraz analizuję, na kogo mogą wyrosnąć. Ponadto zachęcam rodziców do wychowywania asertywnych, a nie agresywnych dzieci, które będą dostatecznie silne, by uniknąć gnębienia i same nie gnębić. Przytoczone w tej książce sytuacje ilustrują bogaty wachlarz możliwości - od przezywania szkolnych kolegów po działalność młodzieżowych gangów - uzbrojonych, bezustannie zmieniających postać, anonimowych gnębicieli ostatnich kilkunastu lat. Na koniec pokazuję również, jak cienka granica dzieli te dwie skrajności.
Spis treści
Gnębiciel ze szkolnego boiska
Przedmowa.................... 11
Podziękowania................................... 13
Rozdział 1. Istota gnębienia......................... 15
Rozdział 2. Zrozumieć gnębiciela.................... 26
Rozdział 3. Pomóc gnębicielowi..................... 65
Rozdział 4. Zrozumieć ofiarę....................... 80
Rozdział 5. Pomóc ofierze: rola rodziców..............101
Rozdział 6. Pomóc ofierze: rola szkoły................133
Rozdział 7. Gnębiciel w społeczeństwie...............183
Rozdział 8. Jak wychować asertywne, a nie agresywne dziecko.......................................216
Przypisy........................................247
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Kim Zarzour
-
Tytuł oryginału:
Schoolyard bully : how to cope with conflict and rise an assertive child
-
Liczba stron:
260
-
Wymiary:
139x208
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7301-721-6
-
Tłumacz:
Michał Jóźwiak
-
Rok wydania:
2006