Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-654-4
Autor: Małgorzata Kuberska-Kędzierska
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Ile ważą emocje

W 2008 roku kręgosłup odmówił mi posłuszeństwa. Zostałam przyjęta do szpitala, czekał mnie zabieg operacyjny. Pierwszą osobą, poza neurochirurgiem, która przyszła do mnie na obchód, była... pani psycholog. Mówiła dużo o napięciu w ciele gromadzonym przez lata. Wtedy jeszcze tego nie rozumiałam. Rok później zaczęłam studiować psychoterapię...

Wielu moich pacjentów cierpi z powodu rozmaitych dolegliwości fizycznych, których przyczyną są problemy natury emocjonalnej. Nieokazane, stłumione niegdyś emocje pozostają w organizmie. Żadna emocja i jej energia nie opuszczą nas, nie znikną, nie wyparują. Przyczają się gdzieś w głębi duszy, aby prędzej czy później dać o sobie znać pod postacią jakiegoś objawu „z ciała”. Często po to, byśmy wreszcie się nimi zajęli tymi wypartymi emocjami, których nie potrafiliśmy bądź nie chcieliśmy wyrazić wcześniej.
  Ciało często reaguje chorobą somatyczną lub jakimś uzależnieniem na długotrwałe lekceważenie jego potrzeb, na wypieranie, wyciszanie silnych emocji, na odszczepione*, niedopuszczone do świadomości treści.

  Ciało pamięta naszą historię, nasze przeżycia, wspomnienia i doświadczenia. Jeśli pewne trudności emocjonalne nie mają dostępu do świadomości człowieka, wówczas odzywa się jego ciało. Z tego powodu tak ważne jest, abyśmy uzmysławiali sobie nasze emocje. Często wykorzystujemy reakcję obronną polegającą na odizolowaniu przykrego doświadczenia i emocji z nim związanych od ciała. Chcemy nie czuć bólu, pragniemy poczuć ulgę - jednak jest ona pozorna i chwilowa.

   O tym, że dusza jest nierozerwalnie związana z ciałem, pisał już ojciec medycyny - Hipokrates: „...natura ciała może być zrozumiała tylko w całościowym ujęciu, dlatego błędem naszych czasów jest leczenie ludzkiego ciała, kiedy lekarze oddzielają duszę od ciała”. Ciało i umysł funkcjonują jako całość, reagując i wpływając na siebie nawzajem. Każdy doświadczany fizycznie ból wpływa na nasze emocje, podobnie jak każda emocja ma wpływ na stan ciała.
   Oczywiście nikt z nas nie uniknie dramatycznych wydarzeń w życiu, jednak sposób reagowania na stres, radzenia sobie z emocjami jest najważniejszy dla zdrowia psychicznego. I możemy nań wpływać. Mamy wybór - ulec czy nie (np. lękowi), stłumić czy uznać, wyprzeć czy wyrazić.
   Myśli i emocje warunkują stan fizyczny - to, czy mięśnie są napięte, czy stawy są sztywne, czy czujemy ciężar w klatce piersiowej, kołatania serca, czy możemy oddychać pełną piersią, czy też jest ona zablokowana.

Objawy somatyczne mają związek z przeszłością i jeśli wnikliwie zanalizujemy ich przyczyny i skutki oraz uczucia towarzyszące poszczególnym wydarzeniom, stopniowo będą nam odsłaniać się coraz głębsze warstwy, mniej uświadomione powody - a wtedy rozpocznie się proces zdrowienia.

Pragnę podzielić się doświadczeniami, jakie dane było mi przeżyć z udziałem pięciu moich pacjentów. Dzielę się nimi za ich zgodą. Imiona i niektóre fakty nieistotne dla procesu zostały zmienione.

  Wybrałam po dziesięć fragmentów sesji każdego z pacjentów, które wydawały mi się najbardziej charakterystyczne dla danego problemu.
   Wszyscy opisani pacjenci chorują na cukrzycę i mają powikłania naczyniowe. Wszyscy są otyli. Każdy z nich pragnie schudnąć, jednak żaden nie może. Czemu im się to nie udaje, mimo diet, wyrzeczeń, wysiłku fizycznego i udziału lekarzy? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Małgorzata Kuberska-Kędzierska

 • Liczba stron: 

  208

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-654-4

 • Rok wydania: 

  2018

Napisz opinię
2018-06-03 11:04:05 - Psyche

Książka "Ile ważą emocje?" napisana jest w sposób przystępny dla każdego czytelnika - nie zależnie od wieku, płci, czy znajomości psychologii. Autorka pisze przystępnym i zrozumiałym językiem o trudnych problemach natury emocjonalnej, które mogą przekładać się na choroby psychosomatyczne. Uczy dostrzegać sygnały płynące z ciała oraz słuchać uważnie, co chce ono nam powiedzieć. Historie pacjentów są niesamowite i bardzo wciągające. Czytając, miałam wrażenie, że w pewnych częściach emocje pacjentów odzwierciedlają moje własne, mimo różnic w życiorysie. Ważna uwaga - warto wykonywać ćwiczenia z książki, które proponowane były pacjentom. Podsumowując - jest to książka dla Ciebie, jeśli chcesz zajrzeć w głąb siebie i uzdrowić swoją duszę. A nuż przy okazji uleczysz swoje ciało?

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Fabuła
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...