Wprowadzenie do książki
Popol Vuh Księga Majów o początkach życia oraz chwale bogów i władców
PIERWSI CZTEREJ LUDZIE, pierwsze cztery istoty ludzkie, które potrafiły się w pełni wypowiedzieć, używając stóp i dłoni, twarzy i ust, i które umiały mówić samym językiem bogów, potrafiły również dostrzec wszystko, co znajdowało się pod niebem i na ziemi. Musiały jedynie rozejrzeć się wokół miejsca, gdzie stały, a sięgały wzrokiem aż do granic przestrzeni i czasu. Później jednak bogowie, którzy wcale me zamierzali stworzyć i ukształtować istot tak, mogły stać się im równe, ograniczyli ludzki wzrok jedynie do tego, co było oczywiste i nieodległe. Niemniej władcy niegdyś rządzący królestwem z miejsca zwanego Quiche, położonego na wzgórzach Gwatemali, pewnego razu weszli w posiadanie antidotum na krótkowzroczność, zwanego db’aL — „widzącym przyrządem” lub „miejscem do patrzenia”. Dzięki niemu mogli widzieć odległe lub przyszłe wydarzenia. Przyrząd jednak nie był ani teleskopem, ani kryształową kulą, był bowiem księgą.
Władcy Quiche sięgali po księgę, gdy zasiadali w radzie. Nazywali ją Popoi Vuh lub „Księgą Rady”. Nadali jej również miano „Światła, które przybyło znad morza”, ponieważ księgę lub pewną jej część zdobyli podczas pielgrzymki, która powiodła ich z wyżyn na wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.
Księga opowiadała o wydarzeniach, do jakich doszło przed pierwszym prawdziwym brzaskiem, i o czasach, kiedy ich przodkowie ukrywali w lasach siebie oraz kamienie zawierające duchy ich bogów. Nazwali ją więc również „Naszym miejscem pośród cieni”. Ponieważ mówiła też o wschodzie Gwiazdy Porannej, Słońca i Księżyca, przepowiadając jednocześnie rozwój i promienną chwałę władców Ouiche, nadali jej tytuł „Świtu życia”.
Ci, którzy spisali Popot Vub w wersji, jaką znamy obecnie, me podają swoich imion, używając na kartach początkowych w odniesieniu do siebie zaimka „my”, a następnie zwrotu „my, lud Quiche”. Współcześnie „lud Ouiche” to grupa etniczna zamieszkująca Gwatemalę, złozona z osób mówiących językiem Majów, również nazywanym ąuiche (łub kicze). Lud Ouiche, w liczbie zbliżającej się obecnie do miliona, zamieszkuje w większości terytorium dawnego królestwa, którego rozwój został opisany w Popol Vuh. Na zachód i północny zachód od nich mieszkają inne ludy Majów, używające innych języków z rodziny maja i zajmujące terytoria za granicą meksykańską oraz dalej — wzgórza stanu Chiapas aż po równinne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w stanie Tabasco. Na wschód i północny wschód wciąż mieszkają inne ludy Majów, a ich terytoria przekraczają granice z Salwadorem i Hondurasem, przechodzą w dół na niziny Belize i przez półwysep Jukatan. Przodkowie właśnie tych ludów, których populacja liczy obecnie ponad sześć milionów ludzi, rozwinęli cywilizację znaną światu pod nazwą cywilizacji Majów.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dennis Tedlock
-
Tytuł oryginału:
Popol Vuh: The Definitive Edition Of The Mayan Book
-
Liczba stron:
480
-
Wymiary:
148×210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-0764-8
-
Tłumacz:
Izabela Szybilska
-
Rok wydania:
2006