Wprowadzenie do książki
Masaż uśmierzający ból
Książka składa się z Wprowadzenia, czterech rozdziałów i Dodatku. Wprowadzenie wyjaśnia podstawową teorię medycyny chińskiej. Rozdział pierwszy przedstawia łatwy program samodzielnego masażu, który powinno się wykonywać codziennie, aby utrzymać i poprawić zdrowie i kondycję. Rozdział drugi opisuje rozmaite techniki masażu i trochę podstawowych zasad praktycznych. Rozdział trzeci koncentruje się na sposobie otwierania Kanałów w różnych okolicach ciała, co jest jeszcze mało znane osobom uprawiającym medycynę alternatywną na Zachodzie. W rozdziale czwartym opisano, jak stosować techniki masażu, które Czytelnik opanował, do złagodzenia bólu w wielu stanach chorobowych. Te wiadomości można także wykorzystać w walce z bólem spowodowanym przez inne choroby. Dodatek zawiera szczegółowe informacje o przebiegu każdego Kanału i o objawach chorobowych, związanych z zaburzeniami przepływu przez ten Kanał. Znajduje się w nim także szczegółowy opis umiejscowienia i czynności wszystkich punktów omawianych w tej książce. Jeżeli medycyna chińska jest dla Czytelnika nowością, a książka ta sprawia Mu początkowo trudności, trzeba na razie zrezygnować z pytań, ale nie przestawać czytać i uprawiać ćwiczenia. W miarę nabywania doświadczenia i zrozumienia, Czytelnik przekona się szybko, że „trudność”jest mniejsza, niż to się początkowo wydawało. Bogato ilustrowana książka ta krok po kroku przekonuje, że przynoszącego ulgę masażu można nauczyć się łatwo. Proszę nie zapominać, że praktyka jest najlepszym nauczycielem, jakiego można mieć. Po pewnym czasie przyniesie ona powodzenie.
Dziękuję wielu osobom, pomocnym mi w pisaniu tej książki: Paniom Jenny Crichton, Jen Beales, C. Kerr-Dineen i Panu Stephenowi Gar-tonowi za pomoc w opracowywaniu tekstu. Jestem też winien podziękowania mojemu przyjacielowi Shigeo Ushimaru i mojej siostrze Shen Yanzhi. Nie można by skompletować tekstu bez ich pomocy w wykonaniu rycin.
Peijian Shen —1995
Podobnie jak akupunktura i ziołolecznictwo masaż chiński od niemal 2000 lat stosowany jest w Chinach z powodzeniem w leczeniu. Masaż uśmierzający ból jest jedną z jego postaci. Jest to naturalne postępowanie fizyczne, działające na Kanały, punkty i miejsca chore. Polega on na różnych działaniach, łagodzących ból i zwalczających chorobę. Jest on zgodny z podstawową zasadą medycyny chińskiej, „aby wyleczyć z choroby, trzeba opanować jej przyczynę". Aby zrozumieć, jak działa masaż uśmierzający ból, najpierw trzeba poznać podstawy medycyny chińskiej.
Yin i Yang
Tradycyjna medycyna chińska dostarcza nam unikatowej i wyłącznej odpowiedzi na odwieczne pytania: „Czym jest życie?" i „Jak życie powstało?" Prosta odpowiedź polega na tym, że życie stanowi połączenie Yin i Yang. Tworzą one życie stykając się ze sobą i są podstawą wszelkiego życia.
Yin i Yang są przeciwstawnymi cechami materii i zjawisk natury, ale uzupełniają się i zależą od siebie wzajemnie. Zasada Yin-Yang jest osnową teorii i praktyki tradycyjnej me- tody chińskiej. Wszystko we wszechświecie ma cechy Yin i Yang. Na przykład wszystkie cechy ciała ludzkiego można podzielić na Yin i Yang. W stanie całkowitego, zupełnego zdrowia te dwie siły równoważą się w sposób doskonały.
Qi i krew
Do podtrzymania życia potrzebne są dwie zasadnicze substancje: Qi i krew. W wąskim znaczeniu Qi to energia życiowa, pierwotna siła motoryczna wszystkich czynności życiowych. Qi spełnia dwa podstawowe zadania: odżywianie ciała i obronę przed uszkodzeniem z zewnątrz. Zwykle towarzyszy mu krew. Qi i krew wspierają się i uzupełniają wzajemnie. Krew potrzebuje Qi, które warunkuje jej przepływ, a Qi potrzebna jest krew, która go wytwarza. Według medycyny chińskiej „Qi jest wodzem krwi, a krew jest matką Qi". Qi i krew krążą wspólnie przez Kanały jako układ „Qi-krew". W stanie zdrowia układ „Qi-krew" płynie bez przeszkód. Jeżeli jednak przepływ ulega zaburzeniu, Qi i krew zalegają w Kanałach i blokują je, co czasami powoduje ból.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Peijian Shen
-
Tytuł oryginału:
Massage for Pain Relief: A Step-by-Step Guide
-
Liczba stron:
143
-
Wymiary:
200x245
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7175-103-5
-
Tłumacz:
Stefan Kruś
-
Rok wydania:
2010