Wczytuję dane...
KOD: 978-83-923879-2-3
Autor: Michael Kern
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788392387923
Koszt wysyłki: ★☆★ ☆Darmowa Dostawa ☆★☆★
Wydawca: Virgo

Wprowadzenie do książki

Mądrość ciała czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia

   Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia
   Dzięki odczuciu głębokiego działania tej terapii zaczęło z niej korzystać coraz więcej osób. Pacjenci w każdym wieku i z różnorodnymi dolegliwościami odkrywają poprawę zdrowia.

   Jedno z najlepszych opracowań nt. terapii czaszkowo-krzyżowej (ang. craniosacral therapy). Książka podaje informacje podstawowe i wprowadzające, jak również opisuje zaawansowane techniki terapeutyczne.

   Bogato ilustrowana, posiada sporo odniesień do budowy układu nerwowego, opisuje tzw. system pierwotnego oddychania, będący podstawą tej metody pracy z ciałem. Autor Michael Kern - posiada niezwykłą umiejętność przedstawiania trudnych tematów w prosty sposób, dlatego książka jest wyjątkowa.

Przedmowa do wydania polskiego:

  Oto długo oczekiwana, pierwsza tego typu pozycja na polskim rynku.

   Amerykański osteopata Michael Kern prezentuje koncepcję Terapii Czaszkowo-Krzyżowej (TCK, Craniosacral Therapy ) nie tylko od strony warsztatu pracy z pacjentem, lecz także w szerokim kontekście filozoficznym. Właśnie ze względu na ten aspekt oraz cokolwiek ezoteryczne opisy terapii i jej głównej osi czyli koncepcji tzw. Oddechu Życia (Breath of Life), którymi posługiwał się jej twórca – W.G. Sutherland – wokół TCK wyrosło wiele mitów. Toteż terapeucie posługującemu się metodą TCK trudno jest czasem odpowiedzieć w sposób prosty - czym jest ta terapia? I tu okazuje się, że łatwiej ją opisać przez negację, niż proste stwierdzenia.

   Terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest terapią magiczną. Praktykujący TCK nie posiada żadnych tajemniczych mocy ani stopni wtajemniczenia. Owszem jest niekonwencjonalna, jeśli chodzi o technikę pracy, gdy terapeuta w fazie nasłuchu spędza długie minuty pozornie nie robiąc nic. Trzeba jednak pamiętać, że wysiłek terapeuty wkładany jest w znacznie potężniejszy proces, który zachodzi w ciele pacjenta – proces autoregulacji, który ujawnia się w ciele właśnie jako Oddech Życia, o którym Sutherland pisał "te siły w ciele pacjenta są większe niż jakakolwiek ślepa siła wprowadzona tam z zewnątrz".
Terapeuta posługujący się tą metodą ma świadomość i postawę aktywnego świadka procesu, jednak w żadnym wypadku nie jest jego przyczyną. Podobnie jak żeglarz, który korzysta z fali i wiatru aby poruszać łodzią, ale nie jest autorem ani jednego ani drugiego. Myliłby się ten, kto uważałby metodę za całkowicie intuicyjną – jak w każdej sztuce trzeba posiadać pewną wiedzę i pewne techniczne umiejętności aby uzyskać efekt: tzn. dopłynąć w zamierzone miejsce mimo niesprzyjających wiatrów.

    Terapia Czaszkowo-Krzyżowa nie jest bioenergoterapią, nie zachodzi w niej żadna wymiana energii pomiędzy terapeutą i pacjentem. Owszem mimo nadzwyczajnej delikatności i zaledwie kilku technikom manualnym, zastosowanym w czasie jednej sesji, zachodzą czasem procesy niezwykle burzliwe, przypominające emisję czy raczej rozpraszanie energii, ale ich pochodzenie tłumaczy się głęboką relaksacją systemu powięziowego i układu nerwowego.


   Terapia Czaszkowo-Krzyżowa nie jest alternatywą dla medycyny konwencjonalnej, a już na pewno nie stoi w opozycji w stosunku do niej. Posługuje się nieco innym, bardziej holistycznym aparatem pojęciowym, który stanowi jednak odbicie patologii opisywanych w medycynie konwencjonalnej jako konkretna jednostka chorobowa. W TCK wszystkie te procesy są formami zniekształcenia czy raczej stłumienia Oddechu Życia. Aktualna prezentacja problemu w ciele zgłaszającego się pacjenta może wynikać z zaburzeń, które powstały na zupełnie innym poziomie i – niekiedy – na bardzo odległym etapie życia. Zadaniem i ambicją terapii jest „poszukiwanie pierwszej kostki domina”, która uruchomiła lawinę niekorzystnych zmian i przywrócenie równowagi w ciele.

   Dla wszystkich którzy pracują z ciałem, książka Mądrość ciała będzie wspaniałą inspiracją do poszukiwania wewnętrznych sił organizmu zmagającego się z zakłóceniami równowagi i dążącego do jej odzyskania. Bowiem jak pisał Rollin Becker – kontynuator myśli Sutherlanda – „zdrowie nigdy nie ginie”.

Piotr Godek
lek. med. ortopeda, osteopata

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Michael Kern

 • Tytuł oryginału: 

  Wisdom in the Body: The Craniosacral Approach to Essential Health

 • Liczba stron: 

  376

 • Wymiary: 

  202x254

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-923879-2-3

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...