Wprowadzenie do książki
Mężczyzna mistrz manipulacji
Dlaczego mężczyźni uciekają się do manipulacji? Jest ku tema wiele powodów, ale żaden z nich nie usprawiedliwia takiego zachowania. Poniżej podaję kilka najbardziej oczywistych i powszechnych przyczyn:
- by zrobić coś po swojemu,
- by uniemożliwić Ci dokonanie wolnego wyboru,
- dla poczucia kontroli i władzy,
- by narzucić Ci swoją rzeczywistość,
- by uniknąć odpowiedzialności,
- by zyskać niesprawiedliwą przewagę,
- by zaburzyć rzeczywistość,
- by zachować swój zaburzony wizerunek samego siebie,
- żeby umniejszyć Twoją wartość,
- by Cię zniechęcić do bliskości,
- by zmusić Cię do czegoś.
To tylko przykładowe cele; czasami mężczyźni manipulują, bo są po prostu do tego przyzwyczajeni. Przyzwyczajenie staje się drugą naturą, więc manipulatorzy sięgają po znajome sobie narzędzie zamiast zastanowić się nad sytuacją i wybrać narzędzie najskuteczniejsze.
Nieodpowiedzialny mężczyzna może być na pierwszy rzut oka zabawny. Wolny duch, jak chevrolet corvette. Pamiętaj jednak, że takie samochody potrzebują najdroższej benzyny, mają mało miejsca na bagaż i często przeciekają. Na dłuższą metę mniej atrakcyjny SUV może być praktyczniejszy i mniej kosztowny. Możesz myśleć, że mężczyzna niezdolny do utrzymania trwałego związku jest tragicznie poetycki. Jesteś w błędzie. Jeżeli jego związki mają przetrwać próbę czasu, mężczyzna musi być w stanie nawiązać emocjonalny kontakt z kobietą, starać się zrozumieć jej potrzeby i próbować je zaspokoić. Wielu mężczyzn z zaburzeniami oraz wielu nieprzystosowanych społecznie (o niektórych cechach charakteru typowych dla zaburzeń osobowości, jednak niekwalifi-kujących się do takiej diagnozy) nie jest wyposażonych w umiejętność i/lub nie ma potrzeby utrzymywania bliskiego, pełnego troski związku.
Kobiety czasami mają błędne przekonanie, że niski poziom tolerancji frustracji i niski próg wyzwalania zachowań agresywnych oznacza, że mężczyzna jest ekscytującym Indianą Jonesem z kapeluszem na głowie. W rzeczywistości niski poziom frustracji oznacza agresywne reakcje w sytuacjach, w których inni mężczyźni mogą czuć się zaledwie lekko rozdrażnieni, jeżeli zareagują na nie w ogóle. W swoim artykule Frustration-Agression Reformulation Berkowitz (1989) omawia powiązania pomiędzy frustracją, oczekiwaniami oraz agresją: „Nieoczekiwane niepowodzenie próby osiągnięcia atrakcyjnego celu jest bardziej nieprzyjemne niż spodziewana porażka i to większe niezadowolenie przyczynia się do jeszcze silniejszego podburzania agresji (...) Oceny oraz cechy osoby, której pokrzyżowano plany, prawdopodobnie determinują to, jak źle taka osoba się czuje”. Psychopaci, osoby aspołeczne, narcystyczne oraz ich naśladowcy są przekonani, że powinni osiągnąć swoje cele bez względu na to, jak nierozsądne czy wręcz śmieszne są ich oczekiwania. Ci mężczyźni mają ogromne ego i nie reagują w sposób racjonalny, kiedy ktoś im pokrzyżuje plany lub kiedy są sfrustrowani. W takim związku nie możesz wygrać. Próba przewidzenia jego reakcji, nawet w całkowicie niewinnych sytuacjach, obfituje w niebezpieczeństwa.
Mężczyzna, który jest niezdolny do poczucia winy lub korzystania z doświadczeń, w szczególności z kary, to mały niegrzeczny chłopiec, który nigdy nie dorośnie. Jeżeli tego właśnie szukasz, to Twój mężczyzna. Musisz jednak zrozumieć, że jeżeli powiesz coś w stylu „przeraża mnie, kiedy to robisz”, nie zrobi to na nim żadnego wrażenia. Co więcej, może tracić pracę, robić sobie wrogów oraz niszczyć związki, ponieważ nie może panować nad swoimi nerwami i nie potrafi dotrzymywać słowa. Ale te nieprzyjemne doświadczenia prawdopodobnie nie zmotywują go do pracy nad zmianą zachowania.
Mężczyzna, który wykazuje wyraźną skłonność do obwiniania innych lub przedstawiania możliwych usprawiedliwień zachowań, powie Ci, a Ty możesz mu uwierzyć, że świat się na niego uwziął. Która współczująca kobieta nie pragnęłaby bronić mężczyzny potraktowanego tak niesprawiedliwie? Niestety, nie upłynie wiele czasu, a Ty sama zostaniesz zaliczona do tego nieuczciwego kręgu, który tak źle go traktuje. Możesz być pewna, że jeżeli „to zrobi”, wymyśli dla siebie całkowicie realistycznie brzmiące usprawiedliwienie.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dorothy McCoy
-
Tytuł oryginału:
The Manipulative Man: Identify His Behavior, Counter the Abuse, Regain Control
-
Liczba stron:
336
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-1885-9
-
Tłumacz:
Weronika Sobita
-
Rok wydania:
2010