Wprowadzenie do książki
Myślowa rewolucja
Po co się męczyć? To rozsądne stwierdzenie dotyczące rozsądnej strategii. Podążaj własnymi drogami. Rób swoje. Wykuj dla siebie niewielką niszę w skomplikowanym świecie, a następnie ciesz się nią i bądź z niej zadowolony.
Zamartwianie się o resztę świata jest daremnym i trudnym zadaniem. Niech popracują nad nim ci, którzy mają motywację, by zmieniać świat. Świat z pewnością będzie istniał dłużej niż Ty.
Nie mam zamiaru sprzeczać się z tym poglądem. Chcę go po prostu obejść i pisać dla tych, którzy wiedzą, że stanowią nieodłączną część świata, w którym żyją: swojego wewnętrznego świata, świata lokalnej społeczności i świata w ogóle. Niech inni przeżuwają z zadowoleniem niczym krowy na pastwisku — szczęśliwe, że mają dziś trawę.
Zawsze zajmowało mnie ludzkie myślenie, ponieważ moim zdaniem odgrywa ono kluczową rolę w szczęściu i rozwoju człowieka, zarówno tym chwilowym, jak i bardziej długofalowym. Uważam, że zrobiliśmy stosunkowo niewiele w kwestii myślenia, a zadowalała nas płynność argumentacji i możliwość atakowania innych i obrony własnego stanowiska. W tego typu myśleniu brak jednak kreatywności, konstruktywności i siły planowania, której tak naprawdę potrzebujemy, żeby posuwać się naprzód. Nasz absurdalny nacisk na negatywne aspekty poważnie hamuje wszelki rozwój.
Książka Myślowa rewolucja nie mówi jednak o nawykach i metodach myślenia. Jest to książka o podstawowym środowisku i otoczeniu, w którym możemy wykorzystać nasze umiejętności myślenia. Jeśli mamy predyspozycje do negatywnego nastawienia, wówczas nasze myślenie pomoże nam zachować taką postawę. Jeśli mamy predyspozycje do pozytywnego myślenia, wówczas nasze umiejętności skierują nas w tę właśnie stronę. Chodzi o coś znacznie więcej niż o chwilowe skłonności emocjonalne — chodzi o fundamentalne nastawienie do życia.
Istnieje zbyt duża grupa ludzi, którzy są przekonani, że naturalna ewolucja, kontrolowana przez krytyczne i negatywne nastawienie, uformuje potrzebne nam idee — podobnie jak ewolucja darwinowska udoskonaliła całą gamę rozmaitych form życia. To niebezpieczny błąd w rozumowaniu. Ewolucja jest bardzo powolna, bardzo chaotyczna, bardzo marnotrawna, a także niezdolna do wykorzystania dostępnych zasobów w najlepszy możliwy sposób. Niewłaściwe — choć nie katastrofalne — poglądy i instytucje przetrwają, udoskonalą się i obronią, uniemożliwiając tym samym bardziej skuteczne wykorzystanie źródeł. Takie były zawsze logiczne podstawy rewolucji.
Książka Myślowa rewolucja przeznaczona jest dla tych, którzy dostrzegają tę logiczną konieczność.
Negatywne nastawienie pełni użyteczną funkcję podczas zmiany wartości: kształtuje naciski, ogranicza nadmiar, usuwa wady, żeby ulepszyć daną ideę, i formuje świadomość społeczną. Potrzebna jest jednak również konstruktywna i kreatywna energia, żeby zapewnić stały, stopniowy postęp, który jest podstawą pozytywnej rewolucji. Sposób, w jaki generujemy ową pozytywną energię, to właśnie temat pozytywnej rewolucji.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Edward de Bono
-
Tytuł oryginału:
Handbook for the Positive Revolution
-
Liczba stron:
192
-
Wymiary:
122x194
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-2099-9
-
Tłumacz:
Marta Czub
-
Rok wydania:
2010