Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-681-4
Autor: Bhante Henepola Gunaratana
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

8 prostych kroków do szczęścia według Buddy

Wskazówki dla współczensego człowieka

   Podział ścieżki Buddy na osiem kroków nie wskazuje na to, że jest to pionowa drabina. Nie jest konieczne osiągnięcie mistrzostwa w jednym kroku, by przejść do następnego. Ścieżka bardziej przypomina spiralę. Gdy wyruszasz w drogę, posiadasz pewną ilość zrozumienia wszystkich ośmiu kroków. Wraz z praktyką kroki stają się coraz wyraźniejsze w twoim umyśle i przechodzisz do następnego etapu.
Istnieje jednak kilka użytecznych sposobów myślenia o ścieżce jako całości. Po pierwsze, jasne jest, że chciwość, nienawiść i urojenia są trzema najpotężniejszymi niezdrowymi czynnikami oraz źródłem wszelkiego cierpienia. Przeciwne im są trzy najpotężniejsze aspekty ścieżki: umiejętne zrozumienie nauk Buddy; umiejętny wysiłek, by pokonać chciwość, nienawiść i urojenia; oraz praktyka umiejętnej świadomości jako środek do pokonania tych stanów. Te trzy czynniki - zrozumienie, wysiłek i świadomość — wspierają siebie nawzajem i współdziałają, by prowadzić cię po ścieżce.
   Rozumienie nauk Buddy wymaga wysiłku. Zdecydowanie łatwiej jest nie dążyć do czegoś, nic nie zmieniać, po prostu brać życie, jakby się nam należało i kontynuować wygodne wzorce myśli i zachowań.    Jednak Budda nauczał, że dopóki ludzie nie zrozumieją prawdy, będą udawali, że nie mają problemów lub będą rozpaczać, że ich problemy nie dadzą się rozwiązać.
   Jednak jeśli włożysz wysiłek, wiele zrozumiesz. Świadomość może pomóc. Właściwie bez świadomości nigdy nic nie zrozumiesz! Możesz się wysilać, możesz walczyć, ale jeśli nie masz świadomości, nigdy nie zrobisz postępów w prawidłowym rozumieniu. Poprzez świadomość możesz zrozumieć prawdę o niezadowoleniu, jego przyczynie, jego końcu oraz o ścieżce prowadzącej do tego końca. Co więcej, gdy praktykujesz świadomość, wkładasz wysiłek w uwolnienie umysłu od chciwości, nienawiści i urojeń. Dlatego praktykowanie świadomości wymaga wysiłku, a połączenie świadomości i wysiłku uwalnia umysł od błędnego rozumienia.
   Inne kroki na ścieżce Buddy także zależą od tych trzech czynników. Umiejętne myślenie, umiejętne mówienie, umiejętne działanie, umiejętne zarobkowanie i umiejętna koncentracja mogą być kształtowane jedynie przy wsparciu zrozumienia, wysiłku i świadomości. Bez umiejętnego zrozumienia nie zobaczysz, dlaczego ważna jest praca nad udoskonaleniem tych aspektów twojego życia. Bez umiejętnego wysiłku niemożliwy będzie postęp w kierunku pozytywnej zmiany. A umiejętna świadomość jest wyjątkowym narzędziem świadomości i uwagi, które pomaga ci zwalczyć negatywności i dąży do perfekcji.
   Kolejnym sposobem myślenia o tym, jak osiem kroków współdziała ze sobą jest podzielenie ich na trzy grupy: moralność, koncentrację i mądrość. Każda grupa pcha cię w kierunku praktykowania kolejnej i w kierunku głębszego zrozumienia ścieżki jako całości. Jak to działa?
   Pierwsza grupa zaczyna się pewną ilością zrozumienia. Rozumiesz, na przykład, jak chciwość powoduje niezadowolenie, więc zaczynasz praktykować szczodrość. Rozumiesz także, jak nienawiść i okrucieństwo przysparzają cierpienia tobie i innym, więc postanawiasz praktykować kochającą życzliwość i współczucie. Te trzy myśli - szczodrość, kochająca życzliwość i współczucie -to umiejętne myśli. Musisz być mądry, by pielęgnować te pozytywne myśli. Ta mądrość pochodzi z umiejętnego zrozumienia. Dlatego umiejętne rozumienie i umiejętne myślenie zgrupowane są razem jako aspekt mądrości na ścieżce.
   Druga grupa wyrasta z pierwszej. Gdy patrzysz na swoje życie z mądrością, widzisz jak jesteś spokojny i szczęśliwy, gdy myślisz i działasz w pozytywny sposób. Twoja mądrość także pomaga ci zrozumieć, że niezadowolenie, którego doświadczasz spowodowane jest twoją chciwością i przywiązaniem, a gdy wyeliminujesz te przyczyny, twoje niezadowolenie się kończy. To zrozumienie motywuje cię, byś doskonalił różne aspekty swojego zewnętrznego zachowania. Ponieważ widzisz, że kłamstwo, okrutne słowa, ostry język i plotki sprawiają ból, unikasz tego typu negatywnej mowy i postanawiasz mówić uprzejmie i z sensem. Ponieważ widzisz, jak wiele bólu i niezadowolenia powodowane jest przez zabijanie, kradzież, picie i rozwiązłość seksualną unikasz tych negatywnych zachowań. Zamiast tego doceniasz życie innych stworzeń i starasz się je oszczędzić; szanujesz własność innych ludzi; unikasz alkoholu i dbasz o poprawność swoich kontaktów seksualnych. Ponieważ rozumiesz cierpienie powodowane przez złe zarobkowanie, poszukujesz zdrowego sposobu zarabiania pieniędzy, który będzie wspierał twoją duchową praktykę. Zewnętrzne zmiany wynikające z umiejętnej mowy, umiejętnego działania i umiejętnego zarobkowania stanowią moralny aspekt ścieżki.
   Trzecia grupa opiera się na zrozumieniu, że same zewnętrzne zmiany nie zakończą twojego niezadowolenia i cierpienia. Widzisz, że czyny zaczynają się od myśli i że niezdrowe myśli sprawiają ci ogromne cierpienie. Dlatego próbujesz wyszkolić i zdyscyplinować swój umysł. Gdy zaczynasz obserwować umysł dostrzegasz, że pomimo dobrych intencji w twojej świadomości wciąż pojawiają się szkodliwe myśli chciwości, nienawiści i iluzji. Dalej widzisz, że jedynym sposobem zwalczenia tych mentalnych pułapek jest szczery i usilny wysiłek, unikanie wzorców negatywnych myśli, by pokonać je, gdy się pojawią, i pielęgnowanie i utrzymywanie pozytywnych myśli. Co więcej, widzisz, że świadomość jest konieczna do pozytywnych zmian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Rozwijanie świadomości nie jest łatwe bez koncentracji, ponieważ koncentracja pomaga ci widzieć rzeczy takimi, jakimi są. Te trzy elementy — umiejętny wysiłek, umiejętna świadomość i umiejętna koncentracja - zgrupowane są jako aspekt koncentracji ścieżki.
   Zatem praktykuj osiem kroków ścieżki. Za każdym razem twoja chciwość, nienawiść i urojenia będą się zmniejszać. Za każdym razem twoje zrozumienie prawd o niezadowoleniu, jego przyczynach, jego końcu i sposobie jego zakończenia będzie się pogłębiać. Bez względu na to, gdzie rozpoczniesz ścieżkę, kroki połączą się i będą się wspierać nawzajem. Niezależnie od twojego początkowego poziomu zrozumienia rezultat ścieżki będzie taki sam - koniec cierpienia i, ostatecznie, najwyższy stopień spokoju i szczęścia.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Bhante Henepola Gunaratana

 • Tytuł oryginału: 

  Eight Mindful Steps to Happiness: Walking the Buddha's Path

 • Liczba stron: 

  352

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-681-4

 • Tłumacz: 

  Barbara Mińska

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...