Wprowadzenie do książki
Nasze zdrowie. Dobre rady lekarza
Każdy pragnie żyć długo w dobrym zdrowiu, ale niewielu jest gotowych ponieść trud, by tak się stało. Zazwyczaj z powodu lenistwa i niechęci do podejmowania wysiłku, a często ze względu na brak wiedzy o prawidłowym zachowaniu zdrowotnym.
Tymczasem moja wiedza, zarówno ta zdobyta podczas studiów, jak i pogłębiona w ramach specjalizacji z chorób wewnętrznych, uzyskana w warszawskim Szpitalu Wojskowym przy ulicy Szaserów, a także wieloletnia praktyka, zdobyta w ambulatoriach i przychodniach lekarskich, sprawiają, że czuję się upoważniony do podzielenia się tym, co wiem o zdrowiu - a wiem niemało - z ludźmi, którzy ani medycyny nie studiowali, ani jej nie praktykowali, a chcieliby żyć mądrzej i zdrowiej.
Wychodzę z założenia, że jeśli leczę chorego w gabinecie, to pomagam temu jednemu, ale jeśli piszę (i uczę), to pomagam wielu i to na całe życie. Każdy człowiek na pewnym etapie życia stawia sobie pytanie: jak żyć, by żyć długo i zdrowo? Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz. Może informacje zawarte w tym opracowaniu pomogą komuś zapobiec chorobie, przerwać ją, a nawet pokonać?
Przez dziesięć lat w miesięcznikach: „Głos Weterana i Rezerwisty” oraz „Polsce Wierni” prowadziłem kolumnę pod hasłem: „Zdrowie”, udzielając w niej porad praktycznych w zakresie zachowań prozdrowotnych. I to na prośbę Redakcji, a przede wszystkim moich Czytelników postanowiłem wydać artykuły, publikowane w tych pismach, w formie zbioru pogadanek na temat zdrowia.
Dokonałem podziału tematycznego materiału według chorób i objawów. Oddzielnie pogrupowałem artykuły o charakterze profilaktycznym, społecznym i informacyjnym. Uwzględniłem również zagadnienie diagnostyki laboratoryjnej, tak aby każdy z Czytelników mógł porównać wyniki swoich badań z normami przyjętymi za wartości prawidłowe.
W końcowej części opracowania umieściłem podstawowe wiadomości na temat pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i zachorowaniach.
Jestem głęboko przekonany, że są takie sytuacje życiowe, kiedy każdy z nas powinien sam być dla siebie doradcą i lekarzem. Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym opracowaniu pozwoli tym, którzy po nie sięgną, uniknąć zachorowania, zmniejszyć cierpienia w chorobie bądź szybciej wrócić do zdrowia.
Piotr Białokozowicz
Płk lek. Piotr Białokozowicz ur. w 1934 r. w Widowie na Podlasiu, studiował na Wydziale Lekarskim w Wojskowej Akademii Medycznej. Staż podyplomowy i specjalizację choroby wewnętrzne odbył w Centralnym Szpitalu Klinicznym WAM. Po odbyciu praktyki szpitalnej został skierowany do pracy w Warszawskim Okręgu Wojskowym w Oddziale Służby Zdrowia w Wydziale Lecznictwa i Profilaktyki. W 1973 roku pracował na stanowisku starszego lekarza Komendy Garnizonu m. st. Warszawy. W następnych latach piastował stanowiska kierownicze w przychodni Instytucji Centralnych MON, jednocześnie pracując jako internista w przychodni cywilnej. Służbę wojskową zakończył w stopniu pułkownika. Będąc na emeryturze, aktywnie działa w Fundacji Pomocy Emerytom Wojskowym. Pełni funkcję lekarza ambulatorium. Jest autorem ponad 250 artykułów w dziedzinie profilaktyki i ochrony zdrowia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Piotr Białokozowicz
-
Liczba stron:
316
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-11-13026-5
-
Rok wydania:
2014