Runy Klasyczne
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60472-76-7
Autor: Alla Alicja Chrzanowska
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Ars Scripti - 2

Wprowadzenie do książki

Runy klasyczne

   Jest wiele alfabetów, które zawierają w sobie nie tylko znaczenie literowe stosowanych znaków, ale i nie mniej ważną magiczną treść. Stwierdzenie to odnosi się do hebrajskiego, greckiego, westfalskiego, gealickiego, starocerkiewnego, ogamicznego, jak i naturalnie runicznego alfabetu. W dowolnym z tych systemów piśmiennictwa każdy symbol ma swoją nazwę, która odzwierciedla jego fonetykę, a także posiada określony zestaw przypisywanych mu znaczeń. Dzięki nim możemy znacząco pogłębić swoją wiedzę zarówno o otaczającym nas świecie, jaki o głębszych, niewidzialnych planach.
  Ze wszystkich alfabetów magicznych runiczny jest najbardziej rozwinięty. W gruncie rzeczy słowo „runa” samo w sobie już mówi o tajemnym magicznym wykorzystaniu tego alfabetu. W takiej czy innej formie istniało ono w wielu językach    Północnej Europy. Jednym z początkowych znaczeń tego słowa było „szeptać”. Staroangielski czasownik „to rown” i współczesny niemiecki „raunen” mają podobne znaczenie. Na terenach starożytnej Anglii debaty na tematy polityczne i prawnicze były nazywane „runami”, a podczas ich trwania znaki runiczne były wykorzystywane do tego, by uzyskać dzięki nim radę i podpowiedz.
   W Irlandii tajny charakter run zachował się do tej pory i tam słowo „run” oznacza tajemnicę, zamiar, skłonność lub decyzję.
  W taki sposób słowo „runa” odnosi się do niektórych aspektów wewnętrznej struktury życia, a do jakich konkretnie podpowiada nazwa konkretnego znaku. Każda runa ma swoją własną nazwę, która odnosi się do jakiegoś obiektu lub zjawiska związanego z życiem codziennym, np. byk, łuk, pochodnia itd., a jednocześnie ma też swoje znaczenie przenośne, odwołujące się do świata idei i pojęć duchowych. W tym aspekcie każda runa jest przechowalnią informacji i wiedzy, które w pełni poznać i zrozumieć może tylko ten, kto zgłębia sztukę runiczną.
   Magiczna siła run zawiera się nie tylko w ich indywidualnych znaczeniach, ale przede wszystkim w sztuce ich prawidłowego łączenia w napisy, tzw. skrypty runiczne. Magia runiczna to zjawisko plastyczne, dynamiczne i twórcze, znajdujące się w nieustannym ruchu i rozwoju. W naszym życiu każdy dzień przynosi coś nowego, pojawiają się nowe okoliczności, które poszerzają doświadczenia jednostki i rozszerzają krąg kontaktów. Ani jedna chwila, ani jedno miejsce nie mogą być identyczne z inną chwilą i innym miejscem. Przy czym dotyczy to zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości oraz przyszłości. Jednak niezależnie od tego, że bieżące wydarzenia różnią się od tego, co dokonało się kiedyś, to jednocześnie wpisują się w ramy szerszych modeli kierujących rozwojem wydarzeń odnoszących się tak do jednostki, jak i do ogółu.
   Aby runy były skuteczne w swoim działaniu, muszą być nierozerwalnie związane z aktualnie panującymi warunkami, czyli ich interpretacja i zastosowanie powinny odnosić się do realiów w jakich żyje dany człowiek. Takie podejście jest analogiczne do tego, które panowało w tradycji nordyckiej w starożytnych czasach.
   Niniejsza pozycja nie pretenduje do dzieła prezentującego pełnię wiedzy o runach, gdyż jest ona zbyt obszerna i bogata. Ma raczej na celu przybliżenie Czytelnikowi podstaw wiedzy o magicznym alfabecie runicznym - futharku.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Alla Alicja Chrzanowska

 • Liczba stron: 

  176

 • Wymiary: 

  120x165

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-60472-76-7

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...