Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-652-4
Autor: Lisa Peschel
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Kompletny przewodnik runiczny. Od magii po przepowiadanie przyszłości

   W Północnej Europie istniało wiele różnych alfabetów runicznych, ale najbardziej powszechnym był system germański lub Starszy FU-THARK Alfabet ten nosi nazwę od pierwszych liter nazw run - F, U, TH, A, R i K. Był to system najszerzej stosowany od roku 200 p.n.e. aż do ósmego wieku i tym systemem będziemy zajmować się w niniejszej książce. Alfabet ten zawiera 24 litery i jest podzielony na trzy grupy po osiem liter każda, nazywamy je ósemką Frei, ósemką Hagalla i ósemką Tira.
   Trzymasz w rękach książkę o wróżbach i magii runicznej. Nie znajdziesz w niej informacji na temat historii, zwyczajów i mitologii ludów nordyckich i anglosaskich, które używały opisanych tu run. Istnieje wiele wspaniałych książek o tej tematyce, napisanych przez naukowców z całego świata, ja postanowiłam skupić się raczej na praktycznych, a nie historycznych aspektach run.
   Nie znaczy to, że podstawowa wiedza na ten temat nie jest istotna. Poznanie mentalnych i fizycznych realiów ludzi, którzy je stworzyli, jest tak samo ważne, jak zrozumienie znaczenia samych run. Czym bowiem są runy jeśli nie magicznym przedłużeniem doświadczeń i realiów mieszkańców Europy Północnej? Na końcu tej książki, na liście proponowanych lektur, znajdziesz wiele ciekawych prac omawiających ten aspekt, gorąco zachęcam do zapoznania się z nimi.
   Celem niniejszej książki jest podanie jak największej ilości użytecznych informacji na temat znaków runicznych. Głównie z korzyścią dla nowicjuszy. Zanim zaczęłam sporządzać notatki, które wykorzystałam w tej książce, sięgałam do pięciu różnych źródeł w poszukiwaniu najdokładniejszych interpretacji symboliki run.
   Mimo wykorzystania tak wielu różnych źródeł, udało mi się znaleźć i zrozumieć jedno. Przerzucanie stert informacji nie prowadzi w najmniejszym stopniu do odkrycia prawdziwego wewnętrznego znaczenia run. Był to okres, kiedy poznawałam znaki runiczne, nauczyłam się wtedy, że nie można dokładnie wróżyć z książki. Ani z tej, ani z żadnej innej. Książki są po prostu narzędziem, które pomaga nam ruszyć z miejsca i stymuluje nasz umysł do dalszych poszukiwań i samodzielnej nauki.
   Dla naszych badań to nieszczęście, że urodziliśmy się w dwudziestym wieku zamiast, powiedzmy, w szóstym. Gdybyśmy żyli w szóstym wieku, uczyłby nas szaman z naszej wioski. Szaman był dla swoich ludzi ważnym duchownym i magikiem. Na nim spoczywała odpowiedzialność za to, aby plony były obfite, polowania udane, a kobiety płodne. Znał też tajemnice znaków runicznych. Za pomocą run mógł błogosławić i rzucać klątwy, ranić i uzdrawiać. Mógł tez wróżyć, i z powodu tej umiejętności był bardzo poważaną osobą, zarówno przez wodzów, jak i prostych ludzi.
   Należy pamiętać, że runy były TAJEMNICĄ dla tych ludzi, w pełnym tego słowa znaczeniu. Były MOCAMI, tajemniczymi towarzyszami, których znający ich ludzie mogli używać w różnych celach. Ich magiczne wykorzystanie powierzano nielicznym, a wiedza nigdy nie została spisana dla ludzi (być może) mniej ważnych. Wszystkie informacje były przekazywane ustnie i zapamiętywane. Dzięki mozolnej nauce i prawidłowemu wykorzystaniu, runy zbliżały do bogów i pomagały w zwykłym, codziennym życiu.
   Istniały runy pozwalające wpłynąć na pogodę, zwiększyć plony czy uzdrowić chorych. Były wyryte na wielu przedmiotach. Broń, rogi do spożywania napojów, harpuny, dzioby statków, belki domów - każdy przedmiot miał swoją kombinację run, która miała chronić i przynosić szczęście.

Spis treści
Kompletny przewodnik runiczny

Wprowadzenie ....................................................... 9

1. Narzędzia i rzemiosło........................................ 23
Twoje runy......................................................... 23
Sakiewka na runy.............................................. 35
Serwetka ............................................................ 36

2. Runy we wróżbiarstwie .................................... 39

3. Zasady wróżenia i rozmieszczenie run ........... 119
Przykładowy rytuał ........................................... 124
Metoda jednej runy........................................... 128
Metoda trzech run............................................. 130
Metoda pięciu run............................................. 135
Metoda siedmiu run ......................................... 138

4. Runy w magii..................................................... 143

5. Zasady magii runicznej..................................... 159

6. Talizmany........................................................... 165
Zapisy runiczne ................................................. 174
Runy łączone (bindruny).................................. 178

7. Rytualne rzeźbienie i poświęcenie................... 183

Dodatki................................................................... 197
Sugerowana lista lektur ........................................ 205

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Lisa Peschel

 • Tytuł oryginału: 

  A Practical Guide to the Runes: Their Uses in Divination and Magic

 • Liczba stron: 

  200

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-652-4

 • Tłumacz: 

  Kamila Knockenhauer

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...